Astronomi ve Kozmoloji

Güneşi Bu Kadar Yakından Gördünüz mü?

Hawaii’deki Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu (DKIST) tarafından (dünyanın en büyük güneş teleskobu) var olmamızı sağlayan yıldızımızın yüzeyinin en net fotoğrafı çekildi. Yüzeydeki petek benzeri desen, güneşin tüm yüzeyi üzerinde dönen ve merkezden ısı çeken plazmanın hücrelerinden oluşuyor. Hücrelerin parlak merkezleri plazmanın nerede yükseldiğini ve karanlık ana hatlar plazmanın güneşin içine battığı yerlerdir. Her bir plazma hücresi yüzlerce kilometre uzunluğunda, yaklaşık olarak Türkiye’nin yüz ölçümü büyüklüğünde!

DKIST’in direktörü Thomas Rimmele, bu görüntünün bir önceki en iyi güneş teleskopundan gelen görüntüden beş kattan daha fazla çözünürlüğe sahip olduğunu söyledi. Bu görüntülerde Güneş’in yüzeyindeki 30 kilometre uzunluğundaki küçük yapılar bile görülebiliyor. Rimmele, “Güneş sistemimizdeki en büyük nesne ile ilgili en küçük detayları şimdi gördük” diyor. “Daha önce parlak bir noktaya, tek bir yapıya benzediğini düşündüğümüz şey şimdi birçok küçük yapıya ayrılıyor.” diyen Rimmele bu küçük yapıları ilk kez gözlemlediklerini dile getirdi.

Bunun sadece bir başlangıç olduğunu söyleyen Rimmele; görüntünün henüz başka birçok bilimsel araç kurulmadan teleskop operasyonlarının ilk günü olan 10 Aralık’ta çekildiğini, önümüzdeki 6 ay içinde DKIST’in bu nispeten küçük özelliklerin manyetik alanlarını, güneşin üzerindeki fotoğraflarını çekmenin yanı sıra ölçebileceğini de söyledi.

Bu ölçümlerin, güneşin korona adı verilen dış tabakasının yüzeyden neden bu kadar sıcak olduğunu anlamamıza yardımcı olacağını umuluyor. Rimmele, “En küçük boyutlardaki manyetik alanlar bu gizemi çözmenin anahtarıdır” diyor.

DKIST ayrıca Güneş, Dünya’ya uydu ve elektrik şebekeleri için tehlikeli olabilecek plazma patlamaları gönderdiğinde, güneş patlamalarını tahmin etmemize yardımcı olmak için de çalışacak. Aşağıdaki video, güneşin türbülansının 14 saniyeye kadar yoğunlaştığı yaklaşık 200 milyon kilometrekarelik bir alanı kapsıyor. Güneş yüzeyindeki büyük plazma kabarcıkları görmek isterseniz…

Kaynak:

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.