Eğitim Bilimleri

Mükemmel Bir Bilimsel Konuşma Nasıl Yapılır?

İçinde bulunduğu durumu “Korkunçtu,” diyerek tarif ediyor Eileen Courtney, “heyecandan ölmek üzereydim. Önceki günden beri ağzıma tek lokma koymamıştım. O an, topluluk önünde konuşma korkumun üzerine gitmem gerektiğine karar verdiğim andı.”

İrlanda Cumhuriyeti’ndeki Limerick Üniversitesi’nde metaller ve iki boyutlu yarı iletken maddeler arasındaki etkileşim ile ilgili doktorasının üçüncü yılına devam eden Courtney’e bu aydınlanma anı, araştırma konusunu Birleşik Krallık’ın Manchester şehrinde düzenlenen bir konferansta sunmaya karar verdiğinde geldi.

Topluluk önünde olmanın ateşleyebileceği korkudan kaynaklanan mideye yumruk yeme hissi kariyerlerinin başında olan bilim insanlarının tanıdık olduğu bir his.

Bu hissin sebepleri arasında, uluslararası bir konferansa, akademik bir grup toplantısına veya genel katılımlı herhangi bir etkinliğe davet edilmek veya herhangi bir iş görüşmesi esnasında hayati önem taşıyan bir sunum yapmak durumunda kalmak sayılabilir.

Yukarıda bahsi geçen konuşmaların seyircileri ve amaçları farklı olsa da, konuşma öncesi gerginliğinin üstesinden gelmek için benzer beceri ve teknikler kullanılır. O halde, iyi bir konuşmayı kötü bir konuşmadan ayıran şey nedir? Kürsünün önündeki oyun nasıl ileri taşınır? Ve hitap edilen topluluğu etkileyebilmek gerçekten bu kadar önemli midir?

Kaliforniya Stanford Üniversitesi’nde nörobiyoloji uzmanı olarak çalışan ve on yıldan fazla süredir konuşma yapmak üzerine konuşmalar yapan Susan McConnell, son sorunun cevabının kesinlikle evet olduğunu söylüyor, “Bilim yapmanın bütün meselesi diğerleriyle iletişim kurabilmektir,” diyor McConnell. “Bu iletişimi ister yakın iş arkadaşlarınızla, ister alanınıza genel ilgisi olan diğer bilim insanlarıyla veya bilim insanı olmayanlarla kurun, kurduğunuz iletişimin anlaşılır olması önemli.”

Bir Şampiyon Gibi Dövüşün

Bitirdikten sonra kendinizi iyi hissedeceğiniz, muhteşem bir topluluk önü konuşması için gerekli olan tek faktör yetenek değil. Yetenek, iyi bir konuşma için ancak yardımcı bir etken olarak düşünülmeli.

Şimdi gelin, asıl mesleği lise öğretmenliği olan ve yaptığı konuşma ile Toastmasters 2018 World Championship of Public Speaking isimli organizasyonda birincilik ödülüne layık görülen Ramone J. Smith’in, konuşmanız bittikten sonra, kürsüden kendinizle gurur duyacak biçimde inmenizi sağlayacak hazırlık önerilerine bir göz atalım.

1. Kendiniz olun: İzleyicilerin dikkatini çekmek ve dikkati üzerinizde tutmak için sahici olun.

2. Hazırlanın, Prova yapın, Mükemmelleşin: “Şey” ve ‘Bilirsiniz ya’ gibi destek kelimelerinden kurtulun.

3. Anlattığınız her neyse onu tarif edin: Bahsettiğiniz konunun izleyicilerin gözünün önüne gelebilmesi için yalın kelimeler kullanın.

4. Ses tonunuzu çeşitlendirin: Konuşma sırasında ara ara sesinizin tonunu ve kuvvetini değiştirin.

5.Örnek alın: Gerçekten iyi konuşmalar yapan insanları izleyin ve onlar gibi olmaya çalışın.

6. İnsanların fikirlerini önemseyin: Yapacağınız konuşmadan önce aile ve/veya arkadaşlardan oluşan küçük bir topluluğa hitap edin ve onlardan geribildirim alın.

7. Dış Görünüş: İyi görünmek, iyi hissetmeyi; iyi hissetmek de iyi konuşmayı gerektirir.

8. Ara verin: İzleyicilere düşünebilmeleri ve olaya dahil olabilmeleri için fırsatlar sunun.

9. Beden dili: Mesajınızı karşı tarafa iletmek için vücut hareketlerinizden ve kişisel alanınızdan faydalanın.

10. Kendinize güvenin: Hareketlerinizi, mimiklerinizi ve duruşunuzu kürsüyü sahiplenmek için kullanın.

Araştırmalarının gidişatını ve buldukları sonuçları çeşitli topluluklarla paylaşmayı önemseyen bilim insanları olduğu gibi, yaptıkları çalışmalar ile ilgili bilgilendirme yapma işini zaman kaybı olarak gören araştırmacılar da var.

Los Angeles merkezli nobadslides.com isimli şirketin kurucularından Dave Rubenson, bu konu ile ilgili olarak “Bazıları konuşmaya harcanan zamanın reklama harcanan zamanla eş değer olduğunu düşünüyor ve bu zamanı laboratuvarda deney yaparak daha verimli geçirilebileceğini savunuyor,” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor, “Aslında bir konuşma hazırlamak ve izleyicinin o konuşmayı anlamasını sağlamak, sizin de anlamanızı geliştirir ve böylece yaptığınız işe ister istemez katkıda bulunursunuz.

Ayrıca kongrelerde sunum yapmak, sizin yeni keşifler yapmanıza ve kariyerinize yön verecek yeni insanlarla tanışmanıza ön ayak olabilir. Bunun yolu ise, yaptığınız konuşmada anlattığınız konunun izleyici tarafından anlaşılabilir olmasını sağlamaktan geçer.”

İyi bir konuşma yapmanın ilk koşulu kendinizi izleyicinin yerine koymak. Konuşmanızın muhatapları anlattığınız konuyu neden önemsemeleri gerektiğini bilmeye ihtiyaç duyar.

“Bunu sağlamanın yolu, anlaşılır olmak adına, 500 sunum sayfasından hangilerinden kurtulmanız gerektiğinin peşine düşmek yerine, konuşmanızın merkezindeki hikayeyi belirlemek ve üzerine sonradan karmaşıklık ekleyebileceğiniz basit bir özet hazırlamaktan geçiyor,” diyor Rubenson.

Gerçekten, genellikle, konuşmaların başarısızlıkla sonuçlanmasının en önemli etkenlerinden birisi, konuşmacının karşı tarafa çok fazla bilgi iletmeye çalışması oluyor. Konuşmanın dili ve içeriği, konunun uzmanı olmayan kişiler düşünülerek hazırlanırsa bunun önüne geçilebilir.

Yapılan başka bir yaygın hata da konuşma için hazırlanan sunumları veri yığını haline getirmek. Kendinizi, sekiz küçük grafikle fazlaca meşgul edilmiş bir sunum sayfasının önündeki konuşmacının, neden o sayfadaki grafiklerden yalnızca bir tanesinden bahsettiğini anlamlandırmaya çalışırken hayal edin ve kendi sunumunuzu hazırlarken bunu aklınızda bulundurun. Sizi izleyen insanlara kolaylık sağlamak adına sunum sayfalarına ekleyeceğiniz çeşitli animasyonlardan faydalanabilirsiniz.

Cesareti Fethedin

Konuşma cesaretini sağlamak adına herkesin izlediği yöntemler farklı olsa da, yazının başında ismi geçen Eileen Courtney kürsüde sakin kalmak için takip ettiği adımları şöyle sıralıyor:

1. Konuşma yapacağınız ortama benzer bir ortamda prova yapın.

2. Konuşmanızı kelime kelime ezberlemeye çalışmayın. Bunun yerine, aklınızda, bir taslak çerçevesinde anahtar kelimeler tutmaya çalışın.

3. Zaman sınırlarının içerisinde olduğunuzdan emin olun. Böylece, konuşma sırasında düşünmeniz gereken maddelerden bir tanesini baştan elemiş olursunuz.

4. Muhtemelen yeni alınmamış, içerisinde rahat hissedeceğinizden emin olduğunuz, profesyonel görünen fakat rahat bir kıyafet tercih edin.

5. Konuşmanızın olduğu gün çok fazla yemek yemeyin, kafein tüketiminizi sınırlayın.

Hazırladığınız sunumun bölümleri arasında özet sunum sayfaları ekleyerek izleyicilerin muhtemel dalgınlıklarının önüne geçebilirsiniz. Stanford Üniversitesi’nden nörobiyoloji uzmanı McConnell bununla ilgili “Yapacağınız konuşmayı, ara ara su yüzüne çıkıp, hava alma ihtiyacı hissedeceğiniz, bir veri dalışı gibi düşünebilirsiniz.” diyor ve ekliyor “Bir bölümden diğerine geçerken, ‘Bu zamana kadar şunu konuştuk,’ ‘Buradan şu sonucu elde ettik’ ve ‘Bu bölümü bir sonraki bölüme şöyle bağlayabiliriz’ gibi cümlelerden yardım alabilirsiniz.”

McConnell’in araştırmacıların bilimsel konuşma yapma yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olacak önerilerini 42 dakikalık bu videoda bulabilirsiniz. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için ise Amerikalı nörobiyoloji uzmanı Matt Carter’in 2013 yılında yayınladığı Designing Science Presentations isimli kitabından faydalanabilirsiniz.

Bu kaynaklar, faydalı önerilerde bulunsa da, çoğu insan, iyi konuşma yapmanın sırlarının açıklandığı videolar izlemek veya kitaplar okumak yerine, hazırladığınız konuşmanın provasını yapmanızın sizi çok çok iyi bir konuma getirmese de başladığınız yerden iyi bir duruma taşıyacağı konusunda hemfikir.

Konuşma provası yapma işi, kar amacı gütmeyen bir topluluk olan ve 143 ülkede 16,000 den fazla şubesi bulunan Toastmasters International’ın da ana kuruluş amaçlarından birisi. Bu topluluk, haftalık buluşmalar düzenleyerek, üyelerine yapacakları konuşmaların provasını yapma ve konuşmalarıyla ilgili geribildirim alma imkanı sunuyor.

Kaynak ve İleri Okuma:

https://www.nature.com/articles/d41586-018-07780-5

Toastmasters İstanbul İnternet Adresi:

http://www.istanbultoastmasters.org/

Matematiksel

Fatma Ayca Cetinkaya

Matematik alanındaki lisans derecemi Ankara Üniversitesi'nden, yüksek lisans ve doktora derecelerimi Mersin Üniversitesi'nden aldım. Halen Mersin Üniversitesi Matematik bölümünde Doktor Öğretim Üyesi unvanıyla çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.