Anasayfa » ZİHİN AÇAN YAZILAR » Mozart ve Einstein Arasındaki 6 Benzerlik

Mozart ve Einstein Arasındaki 6 Benzerlik

Wolfgang Amadeus Mozart ve Albert Einstein birbirlerinden farklı dönemlerde yaşamış, farklı alanlarda yeteneklerini dünyaya kanıtlamış iki dahi. Ancak ikisinin arasında çeşitli bağlar söz konusu…Mozart ve Einstein Arasında 6 Şaşırtıcı Benzerlik

Mozart’ın müziği Einstein’ın hayatına ve yaratıcılığına ilham verdi. “Mozart‘ın müziği öyle saf ve güzel ki, evrenin iç güzelliğinin bir yansıması gibi…” diye düşünmekteydi Einsten. Einstein’in fizik için de düşünceleri bundan farklı değildi. Teoriler sadece açıkça keşfedilmeyi ve ifade edilmeyi bekliyorlardı.

Einstein ve Mozart’ın her ikisi de keman çalıyordu. Her ikisi de keman çalmaya çok küçük yaşlarda başlamışlardı. Mozart elbette keman konusunda Einstein’dan daha hevesli ve yetenekliydi. Einstein’ın annesi Pauline de yetenekli bir piyanistti ve Einstein ailesine müziği getiren oydu. Albert Einstein, 6 yaşındayken keman çalmaya başladı ve 13 yaşındayken Mozart’ın sonatlarını kusursuz bir şekilde çalabiliyordu.

Her ikisi de yoksulluklarına rağmen pes etmediler. Mozart kariyeri boyunca düzensiz geliri ve eşinin sağlık sıkıntıları nedeniyle parasızlıkla boğuştu. Oldukça masraflı yaşamı da, onu bir çok kez kredi almaya yöneltti ancak Mozart’ın, feodal aristokrasiye karşı çıkması ve özgür bir besteci olmak için hiçbir güvencesi yokken yaşamın sıkıntılarıyla tek başına savaşması onu tarihteki üstün yerine oturttu. 1905’te Einstein izafiyet teorisini bulduğunda küçük bir odada yaşıyor ve aynı şekilde geçimini zor şartlarda sağlıyordu.

Einstein ve Mozart’ın çalışmaları estetik güzellikleri nedeniyle yıllardır övülüyor. Einsteinin teorileri içlerinde barındırdığı matematiksel güzellik nedeniyle bilimsel çevrelerde takdirle karşılandı. Aynı durum Mozart içinde geçerliydi. Eserleri sadelikleri ve barındırdıkları denge nedeniyle yeni bir tarz yaratmıştı.

Eserleri kendi alanlarında dönüm noktası niteliğindeydi. Mozart’ın çalışmaları 18. yüzyıl Klasik akımının kuralcı sınırlarına karşı bir başkaldırı niteliği taşıyordu ve onunla birlikte müzikte romantizm döneminine geçiş yapıldı. Einstein’ın izafiyet teorisi ise klasik fizik döneminin kapısını kapadı ve atom fiziğinin belirsizliklerine kapı araladı.

Kendilerine özgü karakterleri ile ayrıydılar. Einstein, özensiz giyim tarzı ve uzun saçları ile kendi döneminin bilim insanlarından ayrı bir yerde duruyordu. Mozart ise nüktesi, coşkusu, yalınlığı, tüm çocuksuluğunun ardındaki derin düşüncesi ile birçok besteciden ayrılır.

Deniz Etiz

Kaynak: http://www.lincolncenter.org/article/6-surprising-connections-between-mozart-and-einstein

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Avatar
Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.