İLHAM VERENLER

Modern Dünyanın 6 Bilim Yıldızı

Bilimsel çalışmalar ilerledikçe birilerinin çıkıp bizlere bilimsel dünyanın kapılarını açması ve bilimi anlatması gerekiyor. Carl Sagan’ın izinden giden günümüzün bilim yıldızları…

Fizikçi Brian Cox

Brian Cox, popüler bilim belgeselleri, radyo programları ve kitapları üreten, bütün bunları yaparken müzik sevgisinden de vazgeçmeyen 1968 doğumlu bir fizikçi.

12 yaşındayken fen bilgisi öğretmeninin önerdiği Carl Sagan’ın Cosmos kitabından büyülenerek, iki ay boyunca sürekli kitap hakkında konuştuğunu anlatan Cox, “O günden sonra ‘Carl Sagan gibi biri olacağım!’ demiştim kendi kendime, şimdi de olmaya çalışıyorum” diyerek kendisini anlatmakta.

Doktora tezini Robin Marshall ile “Parçacıkların çifte kırınımı sırasındaki yüksek miktardaki momentum aktarımları” üzerine yapar. Bitirdikten sonra tezini sınayabilecek bir sistem olan “Hadron Elektron Ring Anlage” (HERA) parçacık hızlandırıcısında çalışmaya başlar. Ardından Horizon isimli ilk belgeselinde, Einstein’ın hayatını anlatacak bilim insanı olarak rol alır. Horizon’u 2008’de The Big Bang Machine izler.

Sonraki yıllar ise Cox’un gerçek anlamda ün yapmaya başladığı zamanlardır. 2009’da ilk kitabı Neden E=mc2? yayımlanır. Ardından BBC radyosunda haftalık program teklifi alır. BBC için birtakım belgeseller tasarlamaya ve çekmeye başlar…

Liseyi bitirmesine yakın İngiltere’de yerel müzik gruplarından olan ve “melodik rock” yapan Dave’de, klavyeci olarak çalmaya başlasa da, kariyerine fizik üzerine devam eden Cox, bugün Manchester Üniversitesi’nde profesörlük yapmaktadır.

Sinirbilimci Carl Hart

1966 doğumlu Carl Hart, Columbia Üniversitesi’nde sinirbilim ve psikoloji profesörüdür. Kendisi aynı zamanda bu üniversitede ki ilk Afrika kökenli bilim profesörüdür.

Hart uyuşturucu uyuşturucu bağımlılığı konusundaki araştırmalarıyla bilinir. 2013 yılında kaleme aldığı “High price: A neuroscientist’s journey of self-discovery that challenges everything you know about drugs and society.” isimli kitabı ve gerçeği arayan adam lakabı ile günümüzde adından önemli ölçüde söz ettirmektedir.

Doğa bilimci Emily Graslie

1989 doğumlu, YouTube yıldızı ve doğa bilimci Emily Graslie, 2011 yılında Montana Üniversitesi’ndeki Philip L. Wright Zooloji Müzesi’nde gönüllü olarak çalışmaya başlamış. 2012 yılında Hank Green‘in VlogBrothers videosunda oynadıktan sonra Nerdfighter ağına katılması istenmiş.

Şu anda “Brain Scoop” adlı kendi eğitim YouTube kanalında rol alıyor ve ayrıca Crash Course YouTube kanalında yer alan Big History serisinin bölümlerini de hazırlıyor. Graslie aynı zamanda dünyanın en büyük ve önemli müzelerinden kabul edilen, Field Doğal Tarih Müzesinde çalışmalarına devam ediyor.

Moleküler biyolog Upulie Divisekera

Upulie Pabasarie Divisekera, Avustralyalı bir moleküler biyolog ve bilim iletişimcisidir. Aynı zamanda Real Scientists‘in kurucu ortağıdır. Sydney Morning Herald, Crikey ve The Guardian için yazdığı yazıları ile bilinmektedir.

Analitik kimyager Raychelle Burks

Pop kültürü ve kimyayı harmanlayan analitik kimyager Raychelle Burks, video, podcast ve blog aracılığıyla zehirlerin, boyaların ve hatta Game of Thrones’un arkasındaki molekülleri bizlere anlatma görevini üstlenmiş gibi gözüküyor.

Kendisi 2016 – 2020 arasında St. Edward’s Üniversitesi’nde Analitik Kimya alanında Yardımcı Doçent, devamında da Washington Üniversitesi’nde Doçent olarak öğretim üyeliği görevine de devam etmektedir.

İklim bilimcisi Katharine Hayhoe

1972 doğumlu Katharine Anne Scott Hayhoe, Texas Tech Üniversitesi’nde atmosfer bilimcisi ve siyaset bilimi profesörüdür. Hayhoe, 125’i aşkın bilimsel makaleye katkıda bulundu ve bilim iletişimi alanındaki çalışmalarıyla çok sayıda ödül kazandı. İklim bilimi iletişimi alanında yaptığı olağanüstü çalışmalar nedeniyle Stephen H Schneider ödülünü aldı ve 2018 yılında ABD Ulusal İklim Ölçümü’ne katkıda bulundu.

Kendisi günümüzde iklim değişikliği ile mücadelenin önde gelen isimlerinden…

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu