YAŞAM

Misofonya: Sesler Sizi Gerçekten Çıldırtıyor mu?

Eşinizin yakınlarda aldığı nefesi duyuyorsunuz ve anında inanılmaz kızgın tepki veriyorsunuz. 6 yaşındaki çocuğunuz esniyor ve bu sizde bir savaş tepkisini tetikliyor. Restoranlardan kaçınıyorsunuz çünkü çiğneme sesine dayanamıyorsunuz.

Diğer insanların fark etmediği sesleri bile duyuyorsanız misofonyanız (Misophonia) olabilir.

Misofonya Nedir?

Misofonya olan insanlar, genellikle başkaları tarafından yapılan, diğer insanların dikkat etmediği seslerden duygusal olarak etkilenir. Yukarıdaki örnekler (nefes alma, esneme veya çiğneme) öfkeyi ve kaçma arzusunu tetikleyebilir.

Konu hakkında fazla çalışma yapılmadığı yaygınlığı konusunda net bilgi sahibi olmasak da, bu durumun kimilerini ciddi bir biçimde etkilediği ve bu kişilerin seslerden uzaklaşmak adına izolasyonu tercih ettikleri bilinmektedir. Misofonya genellikle 12 yaş civarında görülür ve muhtemelen fark ettiğimizden daha fazla insanı etkiler.

misofonya

Misofonyaya Ne Sebep Olur?

Bu durumun nedenlerini belirlemek için yeni araştırmalar yapılıyor. İngiliz merkezli bir araştırma ekibi, misofonya olan 20 ve olmayan 22 yetişkini inceledi. Hepsinde, ortak tetik sesleri (yeme ve nefes alma), evrensel olarak rahatsız edici sesler (ağlayan bebeklerin ve çığlık atan insanların) ve nötr sesler (yağmur gibi) dahil olmak üzere farklı seslerin verdiği rahatsızlığı derecelendirdi.

Beklendiği gibi, misofonyası olan kişiler yeme ve nefes almanın tetikleyici seslerini, rahatsız edici olmayanlar için oldukça rahatsız edici olarak derecelendirdi, fizyolojik stres belirtileri (artan ter ve kalp atış hızı) gösterdi. Her iki grup da ağlayan bebeklerin ve nötr sesler yaptığı gibi aynı şekilde çığlık atan insanların nahoşluğunu derecelendirdi.

Gruplar arasında nötr sesler veya ağlayan bir bebeğin veya çığlık atan insanların rahatsız edici sesleri açısından anlamlı bir fark bulunmadı.

Misofonya ve Beynimiz

Ekibin önemli bir bulgusu, beynin hem öfke hem de dış girdilerin (sesler gibi) kalp ve akciğer gibi organlardan gelen girdilerle entegre edilmesinde rol oynayan ön insüler korteks (AIC) parçasıydı.

Beyin aktivitesini ölçmek için fMRI taramaları kullanan araştırmacılar, AIC’nin tetikleme sesleri sırasında beynin diğer kısımlarında kontrol grubuna göre çok daha fazla aktiviteye neden olduğunu buldular.

Özellikle beynin uzun süreli anılar, korku ve diğer duygulardan sorumlu kısımları aktive edildi. Bu mantıklı, çünkü misofonili insanlar ortak seslere güçlü duygusal tepkiler verir; daha da önemlisi, beynin bu kısımlarının misofoni deneyiminden sorumlu olanlar olduğunu göstermektedir.

Araştırmacılar ayrıca katılımcıların beyinlerini haritalamak için tüm beyin MRG taramalarını kullandılar ve misofonyası olan kişilerin daha yüksek miyelinasyona sahip olduklarını buldular. (Miyelin, beyindeki sinir hücrelerinin etrafına sarılan yağlı bir maddedir.)

Ekstra miyelin, misofonyanın diğer beyin bölgelerini tetiklemesinin bir nedeni mi yoksa etkisi mi olduğu tespit edilemedi.

Kaynak

https://www.health.harvard.edu/blog/misophonia-sounds-really-make-crazy-2017042111534

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı