Milyonerler Göçüyor: Milyonerlerin Ülkelerdeki Sermaye Çıkışları

Dünyanın en zengin insanları aynı zamanda en hareketli olanları doğal olarak. Yüksek net değere sahip bireyler (HNWI diyeceğiz) – 1 milyon ABD dolarının üzerinde servete sahip kişiler – çeşitli nedenlerle taşınmaya karar verebilir. Bu durumlar, daha elverişli vergi yasalarının olduğu, daha az suç ve kirliliğin olduğu bölgeleri tercih etmekten de kaynaklanabilir. Bazen sadece bir manzara değişikliği de olabilir.. (veya daha fazlası)

Öyle veya böyle bir şekilde milyonerlerin göçleri her yıl takip ediliyor. Bu takipten kasıt da ülkelerdeki sermaye çıkışları ve ülkelere sermaye girişleri oranlarının incelenmesi. Yıllık Global Servet Göçü İncelemesinden alınan veriler, dünyadaki milyonerlerin göçünü haritalandırıyor ve hangi ülkelerin dünyanın zenginleri için mıknatıs olduğunu ve hangi ülkelerin servet göçüne sebep olduğunu açıkça gösteriyor.

2018’de HNWI Göçündeki Artış

Çin’in son yirmi yılda bir servet yaratma makinesi olduğu bir sır değil. Ülke bazı vatandaşlarını çok zengin yapsa da, 15.000’den fazla Çinli HNWI, 2018’de diğer ülkelere göç etmeyi seçti. HNWI (High-net-worth individual) çıkışlarına göre (sermaye çıkışı) ülkelere bir bakış:

Orta sınıfın aksine, varlıklı vatandaşlar kendi ülkelerinde işler ters gitmeye başladığında toparlanma ve ayrılma imkanına sahipler. Bir ülkenin HNWI göçündeki artış, genellikle bir ülkeyi etkileyen olumsuz ekonomik veya toplumsal faktörlerin bir işareti olabilir. İstikrarsızlık, kitlesel protestolar ve bazı kaynaklarca üç haneli olacağı tahmin edilen enflasyonla sarsılan Türkiye’de durum böyle. Türkiye üst üste üçüncü yılda 4.000 milyonerden fazlasını kaybetti. Türkiye’nin HNWI’lerinin tahminen % 10’u 2018’de kaçtı. Bu endişe verici çünkü (Çin ve Hindistan’ın aksine) ülke önemli sayıda yeni milyoner üretmiyor.

Milyoner Mıknatısı Ülkeler

İsviçre ve Cayman Adaları gibi köklü yerler dünyanın zenginlerini çekmeye devam ediyor. Ancak hiçbir ülke Avustralya gibi HNWI girişi yaşamıyor. Ülke sağlam bir ekonomiye sahip ve aile yetiştirmek için güvenli bir yer olarak algılanıyor. Daha da iyisi, Avustralya’nın veraset vergisi (miras vergisi) yok. Bu yüzden 2018’de Avustralya, hem Kanada hem de Fransa’nın önüne geçerek dünyanın yedinci en büyük servet pazarı haline geldi. İşte dünya genelindeki HNWI girişlerine (sermaye girişi) bir bakış:

Avustralya milyonerlerin yeni gözdesi

Milyonerlerin göçü kısmında şahsi iç sesim hem onların da kendi düşüncelerine göre haklı olduklarını hem de zaten kalsalar da çoğunun Instagram kasmaktan dolayı yoğun (!) olacağını söylüyor. Milyonerlerin bir kısmının halkımızın saflığından beslendiğini düşünürsek, onlardan kalıp da halkın yaşam standartlarını iyileştirmek için rol kesmelerini beklememiz pek de anlamlı değil.. (Ya da TV ünlülerinin yaptığı gibi istedikleri zaman istedikleri yerlere gidebilirler ancak parasal beslenmeye devam etmek için kalabilirler) Bir kısmı da halktan aldıklarını halka iade etmek için istihdam sağlamaya ve eğitim alanlarında yatırım yapmaya devam etmektedirler..

Bu haberi görmemi sağlayan Türk-Alman Üniversitesi İktisat Profesörü Aykut Kibritçioğlu’na teşekkürlerimle..

Kaynak: Mapping the Global Migration of Millionaires; https://www.visualcapitalist.com/

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)
Başa dön tuşu