Bilim Haberleri

Mete Atatüre 2020 Thomas Young Madalyasını Kazandı

Cambridge Üniversitesi Fizik Profesörü Mete Atatüre muhteşem bir başarıya imza attı.. Gelin detaylara bakalım..

Değerli bilim insanlarımızdan Prof. Dr. Mete Atatüre, fizik alanında yaptığı öncü çalışmalar ile tanınmaktadır. Dolayısıyla bizler de Atatüre’nin, bu çalışmaları ile günden güne güzel haberlerini alıyoruz..

Cambridge’in dünyaca kabul görmüş bilim insanı, 2020 Thomas Young Madalyasını da kazanan isim olmayı başardı. Profesör Mete Atatüre, kuantum teknolojilerinde ”heyecan verici” uygulamaları, yarı iletkenlerde ve elmasta kuantum optik fenomende öncü katkılarından dolayı bu prestijli ödülü kazandı.

Birleşik Krallık ve İrlanda’da fizik alanındaki profesyonel bir kuruluş olan Institute of Physics (IOP) tarafından verilen yıllık ödüller, bireylerin ve ekiplerin fiziğe katkılarını ödüllendirir. Thomas Young Madalyası ve Ödülü de bu amaçla verilmektedir.

2007 yılından beri İngiltere’de yaşayan, Cambridge’in öncü Profesörü Atatüre, burada Fizik ve Astrofizik ayrıca Doğa Bilimleri için Matematik Çalışmaları Direktörüdür. Bu yılın Nisan ayında, Avrupa Araştırma Konseyi tarafından da elmas tabanlı teknolojiler üzerine yaptığı araştırmadan dolayı ödüllendirilen bilim insanı 2,5 milyon £ ödüle de layık görüldü. PEDESTAL adlı projesi, elması kuantum internet gibi kuantum ağları için bir malzeme altyapısı olarak ele alıyor.

Profesöre Thomas Young Madalyasını ve 1000 £ para ödülünü kazandıran çalışmalarının ardında, Atatüre’nin elmasta spin-foton kuantum arayüzleri ve atomik olarak ince katmanlı malzemeler üzerine yoğunlaşması var. Atatüre’nin bu çalışmaları Birleşik Krallık’taki fizik otoritelerince çığır açıcı bulunuyor.

Diğer yandan o ve ekibi tarihte ilk defa atomik olarak ince kuantum LED’i geliştirmeyi de başardı.. Bunu yaparken de atomik ölçekte ince 2 boyutlu malzemeler kullandılar..

Ayrıca, kendisi 2017’de katmanlı malzemelerde deterministik ve büyük ölçekli kuantum yayıcı diziler oluşturmak için yeni bir üretim yöntemi icat etti.

Profesör Atatüre, ödülün kendisini onurlandırdığını ve araştırma ekibi üyelerinin, geçmişteki ve şimdiki ortak çabalarını takdir ettiğini belirtti.

Mete Atatüre Kimdir?

Mete Atatüre, 1975’te Kayseri’de dünyaya geldi. Babasının mesleği sebebiyle çok farklı okullarda okudu. Ortaokula geçtiğinde Amerika’ya taşındılar ve lisede Türkiye’ye geri döndüler. Eğitim hayatına Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümünde devam eden Atatüre mezun olduktan sonra, Boston Üniversitesi Kuantum Görüntüleme Laboratuvarı’na katılarak doktora çalışmalarına başladı.

2007 senesinden beri, Cambridge Üniversitesi’nde kuantum fiziği üzerine çalışmalar yapan Atatüre, 2015 senesinde profesörlük unvanını elde etti.

Başarılarıyla göğsümüzü kabartan Mete Atatüre’ye teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz! 

Detaylar: Cambridge Univ.

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu