Mühendislik ve Teknoloji

Zeronet: Merkeziyetsiz, Sansürsüz, Özgür İnternet Mümkün mü?

Daha özgür ve daha güvenli bir internet deneyimini için Zeronet adıyla hayata geçirilen merkeziyetsiz bir internet projesini tanıyalım...

Güneşli bir sabah uyandığınızı hayal edin. Facebook hesabınıza bakmak istiyorsunuz ancak görüyorsunuz ki Facebook kapanmış. Instagram’da da durum aynı. Üstelik Twitter, youtube gibi platformlara da giremiyorsunuz. Muhtemel kendinizi oldukça kötü hissederdiniz. Günümüzde hala dünya nüfusunun çoğu internete erişim sağlayamıyor. Sağlayabilenlerin önemli bir kısmı da sansür ve kısıtlamalar ile karşılaşıyor. Oysa ki internet bilgiye kolayca erişim mottosu ile hayatımıza girmişti.

Hayatımızda büyük bir yer kaplayan internetin ülkelerce nasılda kolay yasakladığını anlamak için çalışma şeklini bilmek gerekir. Diyelim ki bir web adresine gitmek istiyorsunuz. Öncelikle bir alan adı sunucusuna yönlendirilirsiniz, o da sizi bir yer sağlayıcıya yönlendirir. Hatta bazen bu yer sağlayıcı sizi başka bir yer sağlayıcıya daha yönlendirir. Yani her adımda başka bir kontrol mekanizmasına tabii olursunuz. Bu durum bizi uzun süren bekleme sürelerine mecbur etmenin yanında gizlilik konusunda da şüpheye düşürmektedir.

Ülkeler bu kontrol mekanizmalarında sizi isterse ulaşmak istediğiniz adrese gitmekten alıkoyarak interneti sansürleyebilir. Gelecek birçok teknolojiyi bize armağan etmek için bekliyor. Bu esnada internetin hem daha özgür hem de güvenli bir şekilde kullanılması için bir yol olmalı. Aslında var. Devletlerin ya da şirketlerin çok da tercih ettiği bir durum olmasa da çözüm merkeziyetsiz sistemlerde yatıyor.

Dünyanın her yerinde, isteyen herkesin, özgür ve sansürsüz bir biçimde internete erişim hakkının bulunması gerekiyor.

Merkeziyetsiz sistemler

Kripto paraların halihazırda kullandıkları yöntemlerle gelecekte belki de merkeziyetsiz bir internet kullanabiliriz. Merkeziyetsiz bir kripto para içerdiği özel problemleri çözebilen bir çok bilgisayarın bağlı olduğu bir ağda yaşar. Bu ağda problemleri çözen her bilgisayar bir ödül kazanır. Devamında yapılan işlemi onaylayarak ağa yeni bir bilginin eklenmesini sağlar. Yeni eklenen bilginin doğruluğunu ağda bulunan bilgisayarların en az yarısından bir fazlasının doğrulaması gerekir. Bu durumda da dışarıdan yapılabilecek herhangi bir saldırı tehlikesine, özellikle de ağdaki bilgisayar sayısı tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi arttığı zaman, karşı koymak oldukça kolaylaşır. Bu sayede de sistem oldukça güvenli olur.

O zaman merkeziyetsiz bir internetin hayalini kuralım. Böyle bir internet bilgisayarlarımızı kullanarak web sitelerini saklamayı deneyecektir. Örneğin 200 ziyaretçiniz varsa web siteniz bu 200 kişinin bilgisayarında barındırılır. Web site güvenlikleri açık anahtarlı şifreleme yöntemi ile sağlanarak sadece site sahibinin o sitede değişiklik yapabilmesine imkan tanır. Böylece bu ağdaki ziyaretçiler hem ağın gelişimine destek olup hem de güvenli ve sansürsüz bir internet keyfi yaşayacaklardır.

Yukarıda bahsettiğim fikir Macaristan’lı internet aşığı Tamas KOCSİS tarafından ortaya atılan ve oldukça futuristik olan fikirlerden biriydi. Kendi kendini geliştirerek bir çok projeye imza atan Tamas KOCSİS özellikle internet dünyasında karar vericilerin çoğu zaman keyfi davranmasından şikayetçi. Daha özgür ve daha güvenli bir internet deneyimini bizlere sunmak için ZERONET adında bir projeyi de hayata geçirmiş. Bu proje ile interneti merkeziyetsiz bir şekilde kullanma şansı elde edebilirsiniz. Henüz gelişme aşamasında olmasına rağmen günden güne büyüyen proje zamanla adından daha çok söz ettireceğe benziyor. Kurucusunun konuşmasına göz atmak isteyebilirsiniz.Dip Not:

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Başa dön tuşu