Eğitim Bilimleri

McDonald’s Hamburger Üniversitesi Olduğunu Biliyor muydunuz?

Hamburgerin üniversitesi mi olur diye de düşünmeyelim. Bal gibi de olur! Aşağıda gördüğünüz fotoğraf tarihteki en eski döner fotoğrafı. Fotoğraf 1855 yılında Osmanlı topraklarında çekilmiş. Döner bu kadar lezzetli ve doyurucu iken ve tarihi de bu kadar eskilere dayanıyor iken sizce neden kendisinden en az bir asır sonra kurulmuş olan McDonald’s firmasıyla kıyaslanamayacak durumda?

en eski döner fotoğrafı

Dünyanın en büyük fast-food restoran şirketi McDonald’s, günde 69 milyon müşteriye hizmet veriyor. Türk Döner’e göre de ülkemizde günde 500 milyon porsiyon döner tüketilmekte. Ama aradaki fark şu, McDonald’s bir Amerikan firması olarak tek başına bu değerlere ulaşmışken, döner bir besin olarak bu değerde. Yani tek bir Türk döneri firmasından bahsetmiyoruz.

Eğitim için gittiğim Krakow’da gördüğüm çoğu dönerci Polonyalılar ve Araplar tarafından işletiliyordu. Buralarda ayrıca baklava da satılıyordu. (Hatta marketlerde de Greek Yoghurt satılıyor bolca. Yoğurt konusunda da patent savaşları vardı sanırım, konuya hakim olanlar bilgilendirebilirler.) Dönere geri dönersek.. :))

Almanya’da markalaşma konusunda biraz daha farkındalık var gibi. Türk dönerciler daha yaygın ve başarılılar. 82 milyon nüfusa sahip Almanya’da günde iki milyon porsiyon döner kebap tüketiliyor. Yine de yeterli değil. Ben küresel bir marka yaratmaktan bahsediyorum.

Belki şuan için teknolojide övünülecek bir başarımız yok. Ama Türk mutfağı ile epey övünürüz haklı olarak. Peki buna rağmen neden bu alanda da dünya markamız yok?

Döner ve McDonald’s arasındaki fark, stratejik planlama ve eğitim olsa gerek. Eğitimle ne alakası var sorusunun cevabı, McDonald’s firmasının Hamburger Üniversitesi olması. Burada okusam obez olurum diye düşünmeyin. 🙂 Zira ne kadar sağlıksız olduğunu düşünürsek, orada okuyanların bu fast-food’u yakından tanıdığını ve pek de tüketmediğini anlayabiliriz.

Hamburger Üniversitesi Nasıl Oluyor?

Hamburgerin üniversitesi mi olur diye de düşünmeyelim. (Ben ilk böyle düşünmüştüm 🙂 ) Burada McDonald’s küresel ölçekte başarıyı kovalayan insanlar yetiştiriyor. Hem de kurulduğu 1961 yılından beri. Yani, hamburger kariyerini değil stratejik yönetim ve küreselleşme meselesini masaya yatırıyor Hamburger Üniversitesi öğrencileri.

Ayrıca okulun öğrencileri dünyada girilmesi en zor okullardan birine girmeyi başarmış kişiler. Örneğin 2010’da faaliyet göstermeye başlayan Çin’deki kampüsü, 1.000 başvurudan sadece 8’ini kabul etti. 1961 yılında ABD’nin Illinois eyaletinde kurulan Hamburger Üniversitesi’nin ayrıca Tokyo, Londra, Sidney, Münih, S.Paulo ve Şangay’da da kampüsleri bulunuyor.

İlk kurulduğunda sadece 14 öğrencisi mezun olan üniversite, kuruluşundan bugüne kadar 275 binin üzerinde yönetici mezun etti. Hamburger Üniversitesi, 28 farklı dilde eğitim verebilecek yeterlikte bir eğitmen kadrosuna sahip. Verilen derslerde, bir iş yerinin nasıl yönetilmesi gerektiğini irdeleyen ve satışları artırmanın yeni yollarını arayan McDonald’s Hamburger University, geleceğin yöneticilerini yetiştirmeye ve cirosunu artırmaya devam ediyor.

Burada bile fark eğitim anlayacağımız.. Darısı çok daha lezzetli ve sağlıklı olan dönerin başına.. Hamburger Üniversitesi’ni Bloomberg’in kısa videosu ile inceleyebilirsiniz:

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu