ZİHİN AÇAN YAZILAR

Matematikten Anlamıyorum Demeyi Bırakın!

Okuyacağınız yazı, bir eğitim bilimleri öğretmeninin, öğrencilerinin matematiğe gösterdiği ilgisizlik karşısında tepkisini dile getirmekte…

Belki sizler de kendinizden bir şeyler bulabilirsiniz…

“Ben matematikten anlamıyorum.”

İlk olarak, bu düşünce yanlış. Siz matematikten anlıyorsunuz çünkü siz insansınız. Bütün insanlar matematikten anlar. Bütün insanlar sanat ve müzikten anlar, bir şeyler inşa eder, ağlar ve güler. Bizi insan yapan şey budur. İkincisi, siz bir öğretmen olacaksınız. Genç öğrenciler üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olacaksınız. Eğer matematiği sevmediğinizi düşünürseniz, öğrenciler de antipatinizi hemen fark edecek ve onlar da matematiği sevmeyeceklerdir.

“Cebir kafa karıştırıcıdır.”

Evet, bu doğru. Cebir hem kafa karıştırıcı hem de zordur. Başka ne zor, biliyor musunuz? Bisiklet sürmek. Evet, bu sizin düşündüğünüz kadar kolay değil. Bisiklet sürmenin kolay olduğunu düşünüyorsunuz çünkü bunu öğrenene kadar çalıştınız ve alıştırma yaptınız. Eğer cebir üzerinde yeterli zaman harcarsanız, onun da kolay olduğunu düşüneceksiniz. Bisikletinize binmeyi öğrendiğiniz ve düşüp dizinizi kanattığınız zamanı hatırlıyor musunuz? Acıtmıştı, değil mi? Bu, “cebirin dizinizi kanatması”dır. Yalnızca devam ederseniz daha iyi hale gelirsiniz.

Bütün sınıf seviyelerinde matematik öğretmeli miyiz?

Matematik? Evet. Fakat sadece o değil! Dahası var.

Öğrenciler edebiyat, sanat, tarih, müzik ve fen bilimleri öğrenmelidirler. Ayrıca, her öğrencinin denemesi gereken bir şey daha var: Programlama.

Herkesin neden kodlama yapmayı öğrenmesi gerektiğinin iki sebebi var. Birincisi, bilgisayarlar tarafından kuşatılmış bir dünyada yaşıyoruz. Bilgisayarları, hayatımızın bütün yönlerinde hem doğrudan hem dolaylı olarak kullanıyoruz. İkincisi, 2017 yılında kod yazmayı öğrenmek, 1997 yılında olduğundan çok daha kolay. Size en temel şeyleri öğretebilen ve gerçekten harika olan bazı araçlar var. Şimdi, dışarı çıkıp kendi Android yazılımınızı yapmanız gerektiğini söylemiyorum. Sadece sizin (ve çocukların) bunu denemesini söylüyorum.

Sınıfınızda kodlama yapmaya başlamak için hangi adresi kullanacaksınız?

Ben code.orgadresini öneririm. Sizi kodlamaya başlatabilecek bazı süper harika özel dersler var. Grafik kodu içeren basit faaliyetler ile başlıyor. Daha gelişmiş seviyelerde, döngüleri, kararları ve hata ayıklamayı bile öğretiyor. Bu harika bir şey. İlk bölümler, 7 yaş ve 7 yaş altındaki çocuklar tarafından bile kolayca tamamlanıyor.

Peki, özet geçeyim. “Matematikten anlamadığınızı” SÖYLEMEYİN ve sınıfınızı kodlama faaliyetleriyle TANIŞTIRIN.

Yazı sitemize kısaltılarak eklenmiştir.

Tam metin: https://evrimagaci.org/ben-matematikten-anlamiyorum-demeyi-birakin-5129

Orijinal metin: https://www.wired.com/2015/05/im-just-not-math-person/

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı