Matematikte Kadınların Yüzleri

“Matematikte Kadınların Yüzleri, dünyanın dört bir yanından kadın matematikçilerden oluşan bir kısa film. Amacı ise kadınlar için bir kariyer ve ilgi olarak matematiği teşvik etmek.

Bu film, Şubat 2018’de, Dünya Emekçi Kadınlar Gününde yayınlanmak üzere, dünyanın dört bir yanından kadın matematikçilerin yapılan bir çağrıya karşılık vermeleri sonucunda oluştu.

Sonuç 36 farklı ülkeden 243 kadın matematikçinin, 31 farklı dilde verdiği mesajı içeren 146 klibin birleşiminden oluşan 13 dakikalık bir video.

Bu dünyada kadın matematikçiler de var…

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı