EĞİTİM

Matematikte Hata Yapmak Beyninizi Büyütüyor

Bir TED Konuşmasında sözlerine şöyle başladı Jo Boaler: Size şunu açıklamak üzere buradayım; Potansiyelinize dair inandığınız her şey öğrendiklerinizi değiştirdi ve değiştirmeye devam ediyor, öğrenmenizi ve deneyimlerinizi değiştirmeye devam ediyor.

Buradaki kaç kişinin kendilerine bir matematik insanı olmadığı fikri aşılanmıştır veya matematikte bir sonraki seviyeye çıkamayacakları, buna beyinlerinin yetmeyeceği?

Bu fikrin bütünüyle yanlış olduğunu söylemek için buradayım, öyle olmadığı beyin bilimiyle ispatlandı.

Kimdir Jo Boaler?

Dr Jo Boaler, Stanford Üniversitesi’nde Matematik Eğitimi Profesörüdür. Ayrıca OECD’de PISA testi için bir analist ve matematik öğretimi ve öğrenimi üzerine ilk MOOC yazarıdır. İngiltere’de eğitim araştırması için ulusal bir ödül kazandı.

Kısa bir süre önce öğretmenlere, velilere ve öğrencilere matematik hakkında ilham vermek ve onları heyecanlandırmak, ihtiyaç duydukları kaynakları ve fikirleri vermek için www.youcubed.org’u kurdu. Çalışmaları Times, The Telegraph, The Financial Times ve daha birçok haber sitesinde yayınlandı. 

Geçenlerde BBC tarafından “eğitim yüzünü değiştiren” 8 eğitimciden biri seçildi.

Zekâlarının geliştirilebilir olduğuna inanmak

ABD’de milyonlarca okul çocuğu, ebeveynleri ve öğretmenleri tarafından inanılan matematik öğrenimi hakkında bazı zararlı ve yaygın düşünceler vardır. Bu farklı düşünceler öğrencilerin öğrenmelerini ve başarılarını önemli ölçüde azaltırlar. 

En fazla zarar verenlerden biri, bazı insanların “matematik beyni” ile doğduğu, bazılarınında olmadığı ve yüksek başarının sadece bazı öğrenciler için mümkün olduğu düşüncesidir. 

Bu düşünceye meydan okumak ve öğrencinin öğrenmesini geliştirmek için iki araştırma alanı önemlidir. 

Birincisi; beynin esnekliğini gösteren son beyin sinirbilimi, beyinlerin büyüyüp değişebileceğini ortaya koymaktadır.

İkincisi; zihniyet araştırmaları, insanların potansiyellerinin işlenebilirliğine ilişkin fikirlerini “sabit” ten (yeteneğimin değişmediğini) “büyümeye” (öğrendiğimde yeteneğimin değişmesi ve öğrendiğimde değişebilme yeteneğine) değiştirdiğinde öğrenme ve başarılarının düzeldiğini. 

Carol Dweck’in öncülüğünde yapılan farklı araştırmalar, büyüme zihniyetine sahip öğrencilerin sabit zihniyete sahip olanlardan daha yüksek seviyelerde başardıklarını ve öğrencilerin zihniyetlerini değiştirdiklerinde yapamadıklarını düşündüğü şeyleri yaptıklarını göstermiştir.

Diğer bir zarar veren düşünce, matematik öğrenmesinin tamamen fikirler, kavramlar ve yaratıcılıktan ziyade formüller ve ezberlemeyle ilgili olduğu fikridir. 

Araştırmalar, matematiğe ezberleme konusu olarak yaklaşan öğrencilerin, derinlemesine düşünebilecekleri bir fikir konusu olarak yaklaşanlardan daha düşük başarı elde etiklerini göstermektedir.

Görsel olarak 18 x 5’i temsil etmenin farklı yollarına bir örnek  (Jo Boaler/YouCubed)

Jo Boaler’in kilit fikirlerden bazıları:

• Herkes matematiği yüksek seviyelerde öğrenebilir.

• Hatalar, zorluklar ve mücadele beyin büyümesi için en iyi zamandır.

• Düşünme derinliği hızdan daha önemlidir.

• Matematik, yaratıcı ve güzel bir konudur.

• Konuşma ve çizim matematik öğrenmek için iyi stratejilerdir.

• Matematik hepimizin etrafında hayatın içindedir ve önemlidir. Bu futbol, ​​doğa, hokkabazlık ve dansta matematiğin kendini gösterdiği farklı olaylarda var olmaktadır.

Hazırlayan: Yavuz Atçı

Kaynak: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/feduc.2018.00026/full

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı