EĞİTİM

Matematik Öğrenirken Hata Yapmak Gerekir

Matematik çoğu zaman doğru veya yanlış olarak verilen cevaplardan ibaret olarak düşünülür. Oysa matematik öğrenirken hata yapmak gerekir…

Hatalar öğrenme sürecinin bir parçasıdır ve bunu öğrencilerimize (ve kendimize!) kabul ettirmeli, hata yapmayı gelişmek ve derinlemesine konuyu anlamak için bir fırsat olarak görmeyi öğretmeliyiz.

Aşağıda belirtilen bir kaç madde neden hata yapmanın iyi olacağı konusunda bir fikir vermekte…

Neden Hata Yapmak Bizim İçin İyidir?

hata yapmak

1. Hata yapmak denediğinizi gösterir. 

Denemeden asla öğrenemezsiniz. Dünyanın en büyük liderlerinin ve mucitlerinin çoğu başarıyı yakalamadan önce inanılmaz derecede başarısızlığı deneyimledi. Fakat oturdukları yerden “Ama nasıl yapılacağını bilmiyorum” deseydiler başarıyı asla elde edemezlerdi. Einstein’ın dediği gibi “Hiç hata yapmamış insan, yeni bir şey denememiştir.”

2. Bu bir beyin egzersizidir.

Beyin güçlenmesi için kullanılması ve egzersiz yapılması gereken kaslar gibidir. Zor sorularla uğraşmak da beynimiz için önemli ve iyi bir egzersizdir!

3. Öğrenmesinden kişinin kendisini sorumlu tutar.

Öğrenciler hatalarını bulduktan sonra neden yanlış olduğunu ve nasıl düzelteceklerini anlamaya çalıştıkları zaman kendi öğrenmelerinin sorumluluğunu üstlenmiş olurlar ve cevabı vermesi için sadece öğretmene güvenmezler.

4. Neyin işe yaramadığını gösterir. 

Öğrenme sürecinde neyin işe yaramayacağını bilmek doğru yöntemi ve çözümü bilmek kadar önemlidir. Olumsuz sonuçlar, olumlu sonuçlar kadar değerlidir.

5. Önceden fark etmediğiniz bir kavramın veya örüntünün farkına varabilirsiniz.

Bazen bir soruyu çözebilmek için işe yaramayan bir yöntemi denemek, başka türlü elde edilemeyecek önemli matematiksel fikir ve tartışmaların doğmasına neden olabilir. Bir sorunun doğru cevabını bulamamanız başka önemli matematiksel olgu veya kavramları öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez.

6. Problemi daha iyi anlar ve problemle ilgili daha iyi yorum yaparsınız.

Belki de ilk bakışta soruyu yanlış anladığınız için çözümünüz yanlıştır, ama daha sonra soruyu çözebiliyorsunuzdur. Matematiği bu şekilde öğrenmek değerlidir.

7. Bir yöntemin neden işe yaramadığını anlamak doğru sonuca ulaşmayı sağlayabilir. 

Bu bizi ilk maddeye götürür. Denemeden asla çözemezsiniz. Belki ilk denemede (belki onuncu denemede) doğru çözüme ulaşamayacaksınız ama neden yanlış olduğunu görmek de size doğru yönü gösterebilir.

8. Hatalar çözüme ulaştığınız anı daha anlamlı kılar.

Tek yaptığınız size kolay gelen soruları çözmek ise bu pek de başarı anlamına gelmeyecektir. Ama on yanlış cevaptan sonra çözüme ulaştığınız zaman gururlu hissedersiniz!

Unutmayalım, ancak hiçbir şey yapmayan insan hata yapmaz…

Kaynak: 8 Reasons Making Mistakes in Math is a GOOD Thing!;https://mathgeekmama.com/8-reasons-making-mistakes-in-math-is-a-good-

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu