Anasayfa » EĞİTİM ÜZERİNE » Matematiksel Düşünce Becerileri Aktiviteleri

Matematiksel Düşünce Becerileri Aktiviteleri

Çocuklar ne yazık ki düşünmeyi artık çok iyi bilmiyorlar. Her sorunun cevabı hazır, ebeveynler, eğitimciler ve diğer sormadan söyleyenler, sazı eline alıp sadece çalanlar çalmayı öğretmeyenler, internet, bilgisayar ve telefon… Tüm bunların sayesinde minik beyinler tembelliğe yöneliyor. Gelin buna çözümü birlikte bulalım.

Yaşlara göre farklılık gösterecek aktivitelerde ana amaç çocuktaki matematiksel düşünce becerilerini geliştirmektir. Temelde  vurgulamamız  gereken şey düşünebilmektir.

Çocuklar ne yazık ki  düşünmeyi artık çok iyi bilmiyorlar. Her sorunun cevabı hazır, ebeveynler, eğitimciler ve diğer sormadan söyleyenler, sazı eline alıp sadece çalanlar çalmayı öğretmeyenler, internetler, bilgisayarlar ve telefonlar… Tüm bunların sayesinde minik beyinler tembelliğe yöneliyor. Gelin buna çözümü birlikte bulalım.

Alt yapı hazırlık için birkaç önemli kuralı hatırlattıktan  sonra aktivitelere geçelim.

Kural 1) Çocuklar tarafından sorulan sorulara direk cevap vermek yerine karşıt soru sorarak, onlara keşfetmeyi, sorgulamayı öğretmeliyiz.

Kural 2) Sebep sonuç ilişkileri üzerine odaklanarak, ‘’Neden? Çünkü’’ ilişkisini yerleştirmeliyiz.

Kural 3) Sabırlı olmalıyız.

Üç kuralı layığıyla yerine getirmeyi ilke edindikten sonra   işimize fazlasıyla yarayacak birkaç  aktiviteden söz edebiliriz.  Aktivitelerin  ‘oyun’ adı altında geçecek olması ve ‘matematik ’ kelimesinin telaffuz edilmemesi önemli şartımız.

 3-6 Yaş Matematik Aktivitesi

*Tatile giderken yanında götürmek istediği örneğin 5 değerli eşyasını saydırın. Saydığı 5 parçanın üzerine siz de bir parça ekleyin, listeyi baştan parmakları ile saymasını isteyin.

*Evde küme ve alt küme kavramına değinmek için, aldığınız bir kase çilek ve bir kase erik için çilek kümesi ve erik kümesi kavramlarını kullanın. Çileklerin içinden ayırdığınız 3 tane çileği ayrı bir yere koyup alt küme olduğu vurgusunu yapın. Şimdi bir oyun oynayalım diyerek size çeşitli sayılarda  çilek ve erik altkümesini oluşturmasını isteyin.

*Evde farklı ölçüdeki ayakkabı veya terlikleri beyaz bir kâğıdın üzerine koyup şeklini çizmesini isteyin. Sizin yardımınızla çizdiği şekilleri önce kavramsal inceletin, küçük -büyük , dar -geniş. Daha sonra ölçme birimi olarak standart olmayan (parmak, karış) ölçüler kullanmayı gösterin ve çizdiği şekilleri kıyaslatın.

Masaya bilyeler koyun ve bir tabak alın, içine atılacak bilye sayısı belirleyin öneğin  7 bilye, önce 1 tane siz atın gerisini tamamlamasını isteyin. Sonra her seferinde attığınız bilye sayısını arttırın ve üstünü onun tamamlamasını isteyin.  Böylece eksik, kalan, toplam kavramlarını fark etmeden anlayacak, farklı sayıların bir araya gelince aynı sayıyı oluşturabildiğini fark edecektir.

6-9 Yaş Matematik Aktivitesi

*Çatal –kaşık, çatal -kaşık yan yana dizerek bir örüntü oluşturun  ve sorular sorun. Sekizinci sıraya ne gelir ?

Onuncu sıraya ne gelir? Sorularını sorarak kendi kuralını kendisi oluşturana kadar fırsat verin ve örüntüyü üç basamaklı sayılara kadar götürün. Kendi yolunu bulduktan sonra her soruya doğru yanıt verdiğini göreceksiniz.

*Günlük hayattan onun ilgilendiği konu ile ilgili problem oluşturun ve çözüm üretmesini isteyin. Aklına fikir geldikçe ‘evet,  güzel başka?’ diyerek teşvik edin. Örnek ‘’Arkadaşlarınla futbol maçı yapacaksın, bir baktın ki futbol ayakkabını annen yıkamış ve ıslak, maça gitmek zorundasın söz verdin herkes seni bekliyor. Ne yaparsın? ‘’ Bu tip sorular çocukların kendileri ile ilgili problemlere hazırlıklı olmalarına ve çabuk çözüm üretebilmelerine imkan verir.

*İçinde kendinizin geçtiği problemler kurun ve kendisini sizin yerinize koyarak çözmesini isteyin. Sen olsan ne yapardın? Böylece problemleri daha çok içselleştirecek ve stratejisini daha kolay oluşturacaktır. Empati yeteneği artacaktır.

Tüm bu aktiviteler yapılırken sabırlı olmayı, ses tonunuzu canlı heyecanlı tutmayı, gülmeyi, eğlenmeyi ve sürekli soru sormayı, ‘’neden ‘’demeyi ihmal etmeyin.

Sevil Pesen

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Sevil Pesen

Avatar
Ankara Üniversitesi Matematik Bölümü daha sonra uzun yıllar sınavlara öğrenci hazırlama koşuşturması ve zamanın nasıl geçtiğini anlayamayarak meslekte 13. yılıma ulaştım. Son 4 yıldır sınavlara hazırlık sürecini biraz rafa kaldırıp, çocuklarda yaratıcılık ve erken yaşta matematik öğrenimi, matematiği somutlaştırma üzerine araştırmalar ve uygulamalar yapıyorum. Yani aslında amacım ağaçları yaşken eğmek, anlaşılmayanı anlamlı kılmaya çalışmak. Matematik de yabancı bir şarkı gibi, dinleyeni çok anlayanı az...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.