Bu Sayılar Size Ne Etti? Matematiksel Boş İnançlar

Yüzyıllar boyunca insanlar bazı batıl inanışlara sahipti ve olmaya da devam ediyor. Sayılarda bu işten nasibini aldı elbette. “Bu sayılar size ne etti?” dedirten, dünyanın farklı yerlerinde bulunan bazı boş inançlardan bahsedelim.

13 Sayısı

Bu sayıların içinde dünyanın en çok çekindiği sayı 13’tür elbette. Örneğin Fransızlar ev adreslerinde 13’ü kullanmaz. İtalya’da Milli piyango on üçü dâhil etmez. Ulusal ve uluslararası havayolları ise uçaklarda on üçüncü sıra koltukları atlar. Amerika’da gökdelenlerde, katlarda, kooperatiflerde ve apartmanlarda katlar on ikiyi on dört takip edecek şekilde numaralandırır.

Hatta ucu psikolojik bir hastalığa kadar uzanmıştır bu takıntının: Triskaidekaphobia yani 13 sayısı korkusu.

Hristiyanlıkta 13’ün uğursuz sayılmasının nedenleri için bir çok şey söylense de en bilineni ve kabul edileni, Hz. İsa’nın yakalanıp çarmıha gerilmesinden önceki son yemeğinde masada bulunan 13. kişinin yani Yahuda’nın onu ele vermesidir.

İskandinav mitolojisinde 13’ün uğursuz sayılmasının da benzer bir sebebi vardır. Tanrı Loki’nin diğer 12 tanrının katıldığı bir şölene 13. olarak gitmesiyle eğlence bozulmuş ve bu olay İskandinav halklarının en gözde tanrısı Balder’in ölümüyle sonuçlanan kavgaya yol açmıştır.

Yunan mitolojisinde de tanrıların evi Olimpos Dağı’nda 12 tanrı oturur. Yunan mitolojisine en son katılan tanrı Dionysus için Hestia isimli tanrıça Olimpos’tan ayrılarak insanlar arasında yaşamaya başlar. Böylece, Olimpos’taki tanrı sayısı kötü kabul edilen 13’e ulaşmaz.

17 Sayısı

İtalyanlar için 17 korkutucu bir sayı. Sebebi çok anlamsız olsa da yine de saçmalığını bilmek inanmaya engel değil elbette.17 sayısının Roma rakamlarıyla yazılışı XVII şeklindedir. Neden böyle bir şey yaptıklarını çözemesek de bu rakamlarla biraz oynayıp “VIXI” anagramını elde etmişlerdir. VIXI, Latince’den İtalyanca’ya çevrildiğinde “Öldüm, yaşamım bitti.” anlamına gelir.

Onlarda 17 sayısından kaçınmaya özen gösterirler kendi kültürlerinde. Renault‘un R17 modelini İtalya’da R177 olarak satışa sunması ise bu kaçınmanın en ilginç yansımalarından birisidir.

4 Sayısı

Bu sayı uzak doğuda batının 13’ü ile eşdeğer sahiptir. Bunun nedeni dil kökeni olarak birbirine yakın olan bu kültürlerde 4 sayısının telaffuzun ölüm kelimesine benzemesidir. Onun için gündelik hayatlarında genelde 3 sayısından sonra 5’e atlamayı tercih ederler. Bir yerde ölümü görmezden gelmeye çalışırlar anlayacağınız.

8 Sayısı

Hindistan’ın 8’i uğursuz kabul etmesinin sebebi ise numerolojiye dayanıyor. Yaşanan tüm olumsuzlukları Hintliler bir biçimde 8 ile ilişkilendirmiş durumda. Bir doğal felaket veya kazanın tarihinin içinde 8 geçmesi bile yine de rakamları toplayıp bu 8’e ulaşmayı başarıyorlar.

39 Sayısı

Bu sayının şanssızlığı da okunuşundan geliyor. Afgan dilinde 39’un okunuşu “mort-gow” şeklindedir ve ölü inek anlamına gelir. Sorun aslında ölü inek ifade biçiminin Afganistan’da aynı zamanda kadın satıcıları içinde kullanılması. Bu yüzden 39 numaralı herhangi bir şey kullanıyor olmanız sizin bir kadın satıcısı olduğunuz anlamı taşıyabilir ve elbette pek tercih edilmez.

42 Sayısı

Japoncada 4 ve 2 sayıları yanyana söylenince “ölüme gitmek” ile aynı ses çıkmakta ve bu sayı asla kullanılmamaktadır.

Bu sayılar kötü şöhretli olanlar. Bir de bu durumun tam teri olabilir elbette…

Mesela 3 sayısı Ruslar için uğurlu bir sayıdır. Bu yüzden selamlaşmaların da 3 kez öpüşürler zaten, sebebi Hristiyan inancındaki üçlemeden gelmektedir.

Müslüman ülkelerde ise 5 sayısı kutsal sayılardan biridir. Günde beş vakit namaz, islamın şartı beş gibi etkenler neden olmaktadır bu düşünüş biçimine.

14 sayısı da Güney Amerika’da şans sayısıdır…

Daha onlarca örnek verilebilir, insan bu neye inanacağı belli olmaz anlayacağınız…

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı