Anasayfa » HABERLER » Matematikçiler 3 Milyon Dolar Kazandı

Matematikçiler 3 Milyon Dolar Kazandı

Bilim dünyasının gösterişli etkinliği olan ‘Breakthrough Prize’ Yuri Milner’in kurucusu olduğu Breakthrough Foundation’ın ev sahipliğinde, 3 Aralık gecesi NASA’nın Silikon Vadisindeki Ames Araştırma Merkezinde yapıldı. Bilim insanları ve ünlü simaların boy gösterdiği gecede sunuculuğu Morgan Freeman üstlendi. ‘Breakthrough Prize’ 2012 yılından beri fizik, matematik ve yaşam bilimlerinde çığır açıcı buluşları ödüllendirmek için yılda bir gece düzenleniyor. Yedi adet üçer milyon dolarlık ödülün finansmanı Yuri Milner (mail.ru), Mark Zuckerberg (Facebook), Sergey Brin (Google), Anne Wojcicki (23andMe) ile Jack Ma ve Cathy Zhang (Alibaba) tarafından sağlanıyor.

Bu sene toplam 22 milyon dolar ödül dağıtıldı.

Gecede 3 milyon dolarlık fizik ödülünü paylaşan 27 bilim insanı Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) adlı uzay teleskobunu geliştirdi. NASA ile işbirliğinde bulunan ekip evrenin Büyük Patlama’nın ardından 380 bininci yılında kalan ışığının nasıl göründüğünü gösteren bir harita yapmayı başarmıştı.

Yaşam ödüllerinden biri, 2 metrelik DNA’ların nasıl katlanarak bir hücreye sığdığının gizemini çözen ve bu katlanmanın hücre bölünürken kanser gibi hastalıklarla olan ilgisini çözen Oxford Üniversitesinden Kim Nasmyth’e verildi. Bir diğer yaşam ödülü ise ASL, Alzheimer ve Huntington hastalığını iyileştirecek ilaçlar üzerinde çalışan San Diego Üniversitesinden Don Cleveland’ın oldu. Üçüncü yaşam bilimleri ödülü beyin hastalıkları ile ilgili hücrede görev yapan kalite kontrolden sorumlu protein üzerine çalışmalarıyla San Francisco Üniversitesinden Peter Walter’ın oldu. Yaşam ödüllerinin sonuncusu ise bitkilerin fotosentez kabiliyetini çözmede ilerleme kaydeden ve bitkilerin 20 kat daha fazla fotosentez yapabilmeleri için bitkilerin genetiği ile oynayarak hava kirliliğine çözüm bulmaya çabalayan bilim insanı Joanne Chory’ye verildi.

Matematikçi Christopher Hacon (Utah Üniversitesi) ve fizikçi James McKernan (California Üniversitesi)  ise matematik alanında ödülün sahipleri oldular.

Aslında ödül aldıkları çalışma çok temel bir sorunun çözümüne dayanıyor.

“Verilen bir polinom denklemin kaç farklı geometrik şekilde çözümü vardır?” 

a0 + a1x + … + an xn = 0 biçiminde yazılan denklemlere polinom denklemler denir. Bu denklemde değişkenler tamsayı olacak biçimde üssel olarak yükseltilebilir. Birinci, ikinci, üçüncü derece denklemler gibi…

Farklı türden polinom denklemler, farklı şekilleri temsil eder. Daha fazla değişken, daha fazla boyut demektir elbette.

Matematikçiler bu denklemlerin geometrik çözümleri ile ilgili soruya cevap olarak sezgisel olarak sınırlı sayıda şekil oluşur varsayımını kabul etmekteydi.

Hacon ve McKernan’ın yapmış olduğu ispat ile bu varsayımın doğruluğu yani sınırlı sayıda şekil oluştuğu kanıtlandı. Fakat yaptıkları ispatın şu anda pratik bir uygulaması yok ancak bu çalışma boyutlar üzerine yapılan başka çalışmalara ışık tutabilecek.

Kaynak: https://www.livescience.com/61103-2017-breakthrough-mathematics-awarded.html

Matematiksel

 

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Avatar
Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.