Matematikçi İsyankar Bir Ruh: Theodore Kaczynski

Teknoloji karşıtı düşünceleri doğrultusunda, parlak kariyerinden vazgeçerek Montana’da bir ormanda, teknolojiyi hiçbir şekilde kullanmadan yaşamını sürdürme tercihinde bulunan bir anarşist matematikçiden bahsedelim size biraz.

Theodore John Kaczynski veya kısaca Ted Kaczynski, Amerikalı matematikçi, anarşist teorisyen ve eylemci…

Harvard Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Michigan Üniversitesi’nde matematik alanında doktora yapmış, Berkeley Üniversitesi’nin o döneme değin en genç öğretim üyesi olarak görev almıştır.

Anarşist denmesinin nedeni kendisinin 1978’den 1995’e dek on yedi yıl boyunca havaalanlarına, teknolojinin geliştirildiği üniversitelere, teknoloji enstitüleri ve teknolojinin gelişimi açısından önem içeren diğer kurumlara gönderdiği bombalı paketlerle üç kişinin ölümüne, yirmi üç kişinin yaralanmasına neden olmasıdır. Bu eylemleri sonucu medya aracılığı ile toplum onu “Una Bomber” (bir bombacı) olarak tanımıştır.

On yedi yılın sonunda 1995 senesinde Kaczynski, hazırladığı elliden fazla sayfa ve otuz beş bin kelimeden oluşan manifestosunun The Washington Post ve The New York Times gazetelerinde yayımlanması koşuluyla bir daha bombalı eylem yapmayacağını aksi hâlde daha fazla bombalı saldırıda bulunacağını bildirmiştir.

Bunun üzerine bu metin, söz konusu gazetelerde 19 Eylül 1995 tarihinde özel bir ek şeklinde yayımlanmıştır.

Manifestoya göz atmak isterseniz…

Fakat manifestoyu okuyan kardeşi tarafından kim olduğu anlaşılmış ve bizzat kardeşi tarafından ihbar edilip 3 Nisan 1996 tarihinde de yakalanmıştır.

Yargılamalar sonucunda ömür boyu hapse mahkûm olmuştur. Mahkemeler  sırasındaki savunmalarda, avukatının Kaczynski’nin akıl ve ruh sağlığının bozuk olduğunu
söylemesine rağmen Kaczynski bunu reddetmiş ve incelemeler sonucu şartlı tahliye ihtimali olmayan ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.

Hâlen mahkûmiyeti devam etmektedir. Kendisi, modern toplumun nimetlerinden en üst düzeyde yararlanabilecek ve akademik kariyer basamaklarının sonuna kadar ilerleyebilecek bir kişi iken insanları, etkilerini yeterince sorgulamadıkları tekno-endüstriyel toplumun boyunduruğundan
kurtarmak için ömrünün geri kalanını hapiste geçirmeyi seçmiş bir fikir savaşçısıdır.

Mustafa Nuri URAL –  UNABOMBER: “SANAYİ TOPLUMU VE GELECEĞİ”

Matematiksel

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bunlara da Göz Atın

Origami Modern Teknolojiye Nasıl İlham Veriyor?

3B yazıcılar yokken, hatta onlardan bir hayli zaman önce, dümdüz bir materyalden üç boyutlu bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.