Matematiğin Sihiri

Matematik profesörü Arthur Benjamin, yaptığı zihinsel hesaplamalarla büyülüyor.

Kendini “matematik sihirbazı” olarak adlandıran Benjamin yaptığı gösteride önce izleyicilerin arasından hesap makinesi yanında olan gönüllüleri sahneye alıyor. Ve onların hesap makineleriyle yarışıyor. Üstelik kısayolları kullanmalarına rağmen.

Matematik ve sihre olan aşklarını birleştirerek “Matematik Sihri”ni oluşturan Benjamin, ardından 3 basamaklı sayıların ve 4 basamaklı sayıların karesini alıyor. Arada izleyicilerinin doğum günlerinin haftanın hangi gününe geldiğini hızlıca söylüyor ve 5 basamaklı bir sayının karesini zihinden alarak sonlandırıyor.

Nasıl mı yapıyor? Size açıklayacak.

Matematiksel

Paylaşmak İsterseniz

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bunlara da Göz Atın

Origami Modern Teknolojiye Nasıl İlham Veriyor?

3B yazıcılar yokken, hatta onlardan bir hayli zaman önce, dümdüz bir materyalden üç boyutlu bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ga('send', 'pageview');