BEYİN JİMNASTİĞİ

Matematik Sayesinde Rulet Oyununda Nasıl Kazanılmaz?

İnternette dolaşıp rulet oyununda kazanmanın yollarını ararsanız genellikle sıradan kumarbazlık tavırlarını tavsiye edenlere rastlarsınız. Öncelikle bunları geçelim. Biraz daha incelerseniz bu sitelerin dışında matematiksel geçerliliği olan bir yöntemi tavsiye eden sitelere de rastlarsınız.

Bu yönteme göre rulette bir sayıya değil renge, hatta hep aynı renge oynayacaksınız. Kaybettikçe bir önce yatırdığınız paranın iki katını yatıracaksınız. Kazanırsanız bir sonraki bahse yine en başta yatırdığınız ilk miktarı yatırarak devam edeceksiniz. Böyle oynarsanız mutlaka kazanacağınız söylenir.

Örneğin siyah renge para yatırmaya karar verdiniz ve 1 lirayla başladınız. Kaybederseniz 2 lira yatıracaksınız. Onu da kaybederseniz 4 lira yatıracaksınız. Onu da kaybederseniz toplam kaybınız şu anda 7 lira.

Şimdi kurala göre 8 lira yatırdınız. Eğer kazanırsanız yatırdığınız 8 lira sizde kalıyor ve üstüne size 8 lira daha veriyorlar. Kaybınız 7 liraydı, 8
lira aldınız, 1 lira kâra geçtiniz.

Bu şekilde oynamaya devam ederseniz n kez oynayıp kaybettiğinizde toplam kaybınız 2n-1 liradır. Bir sonraki oyunda kazanırsanız size 2n lira verecekler ve 1 lira kâra geçeceksiniz.

Kesin bir kazanç yolu gibi görünüyor…

Bu yöntemin sakıncası üst üste kaybettiğiniz zaman ortaya sürmeniz gereken paranın gazinonun izin verdiği üst sınırları çok aşacak olmasıdır. Örneğin 1943’te bir gazinoda üst üste tam 32 kez kırmızı gelmiştir. Siz siyaha oynadığınız için ancak 33’üncü oyunda ortaya 233 lira koyarsanız kazanacak ve tüm zararınızı kapatıp sadece 1 lira kâr elde etmiş olacaktınız.

Bu kadar büyük miktarda bir parayı masaya sürmenize zaten gazino izin vermezdi ama eğer izin verseydi bile sadece 1 lira kazanmak için bu oyunu oynar mıydınız?

Ortalama bir rulet seansının 4 dakika süreceği göz önüne alınırsa,
otuz üç seans sonra bu para karşılığı sadece 1 lira kazanacak olmanıza
karşılık paranız sıradan bir bankada dursaydı o iki saat içinde size yaklaşık üç yüz bin lira kazandıracaktı.

Evet, rulet oyununda kazanmanın kesin bir yolu vardır ama aklımızı ve matematiği kullanarak bu yöntemin kullanılmaması gerektiğini de görebiliriz.

Okuma Önerisi: Şans Oyunları ve Matematik İlişkisi

Referans makale: Prof. Dr. Ali Sinan Sertöz, Matematik ve Sihir, Bilim ve Teknik Dergisi Kasım 2017

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu