Anasayfa » ZİHİN AÇAN YAZILAR » Matematik ne işimize yarar ki?

Matematik ne işimize yarar ki?

Bu matematik dersinde gördüklerimiz, öğrendiklerimiz hayatta ne işimize yarayacak ki?

Bu dünyada yalnız değilsiniz. Aynı soruyu, matematiğin gündelik basit hayatımızdaki yerini küçümsemeye çalışan herkes soruyor dünyada. Amerika’da da soruyorlar, Çin’de de, Brezilya’da da, Kanada’da da, Mozambik’te de…

Peki sanki kendi kendini kanıtlayan bir önermeymiş gibi duran bu soru cümlesi doğru mu?matematik_ne_ise_yarar

Soruyu soranlar kendilerinden çok eminler, onlara tersini kanıtlamaya çalıştığınızda hemen cevapları hazır: Bu derste öğrendiklerimi gerçek hayatta nerede kullanacağım ki?

Günümüzde öyle bir toplumsal sistem var ki her şeye faydacı bir gözle bakmaya sevk ediyor insanı. Böyle bakarsan matematiği, bilimi, öğrendiğin her bilgiyi faydacı bir mantıkla meta haline getirirsin. Matematiğin öğretimi. aklın kullanımının öğretimidir aslında. “Matematik ne işe yarar?”diye bakılırsa, gerçekten “hiçbir işe”yaramaz matematik. Ama matematiksel düşünüş yaşamda önemlidir.

Toplumda genel bir yanlış anlayış vardır. Sanılır ki matematik sadece fizik, kimya, biyoloji gibi bilimleri okuyanlar için önemlidir. oysa Türkçe, sosyoloji ve özellikle de felsefeciler içinde çok önemlidir. Şöyle bir geçmişe bakıldığında görülebilir ki, eski felsefecilerin hepsi aynı zamanda matematikçidir.

Amerika’da bir üniversite bu konuyu, yani ‘Matematik derslerinde öğrendiklerimi gerçek hayatta nerede kullanacağım’ sorusunu araştırmış. Çeşitli meslek dallarına bakılmış ve hangi meslek için hangi seviyede matematik bilgisine/dersine ihtiyaç olduğu bulunmaya çalışılmış.

Tarım işçisinden berbere, polis dedektifinden avukata, sporcu ve antrenörden itfaiyeciye, grafik tasarımcıdan aşçıya, veterinerden psikologa kadar pek çok meslek. Grafikte de görüyorsunuz, bu mesleklerin isimlerini izleyen renkli çizgilerdeki renkler matematiğin bir dalını ve dalda ki derinleşme miktarını gösteriyor.

Mesela mavi çizgilerin anlamı, temel matematik ve cebirsel olmayan matematik bilgisi.
Kırmızı çizgiler cebir bilgisi.

Yeşil çizgiler geometri.

Ve son olarak koyu mavi çizgiler ileri cebir ve trigonometri bilgisi.Ekran Alıntısı

 Grafiğe ve grafiğe temel oluşturan araştırmaya göre, matematik bilgisi gerektirmeyen herhangi bir meslek dalı yok. Üzgünüz 🙂

Not: Tabi ki kazanç aralıkları Türk standartlarına göre değil, ideal olana göre yapılmıştır…

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Avatar
Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.