Matematik Nedir? Ne İşe Yarar?

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere formül, denklem veyahut bir konu anlatmayacağım. Bugün sizlere matematiğin ne ile beslendiğini anlatacağım. Bu ilimin, bu bilimin soyutsallığından ve “Matematik Ne işe Yarar”dan bahsedeceğim. Matematik bilimi o kadar ilginç bir bilimdir ki, bir mühendis gibi analitik düşünmeye ihtiyacınız vardır, bir mimar gibi hayal gücünüzün kuvvetli olması gerekir, bir doktor gibi bilgili ve bir hasta kadarda sabırlı olunması gerekir. Çünkü matematik tamamıyla soyut bir kavramdır. Soyutsallığı ne kadar somut bir kavrama indirgeyebilirsiniz ki?

Bizler 2 doğal sayısının 1 doğal sayısından büyük olduğunu söyleriz, peki sizlere soru: Sayı diye bir şey var mıdır? Varsa nedir? Hadi sayı var doğal sayı nedir? Tam sayı nedir? Kime göre tamdır? İnsan hem sayı diye bir şey üretiyor birde bunun negatifi olduğunu söylüyor. Bu insan çok hayalperest …

Bu kavramlar matematik literatüründe evrensel kabullerdir. Somutlaştırmaya atılan ve işe yararsızlığını düşündüren kavramlardır. Aslında her insanın matematiğinin farklı olması lazım, eğer böyle olsaydı bugüne kadar düşünülegelen birçok sorunun cevabı ortaya çıkardı. Hayal gücünde kısıtlamaya gidilen bu dünyada birçok şey soru olarak kalmaya devam etmektedir. 2 nin 1 den küçük olduğunu söyleyebilen bir matematikçi, 2 nin asallığından şüphe eden bir matematikçi matematiği anlamaya çalışan ve birazda anlamış olan amatörde olsa gerçek bir matematikçidir.

matematik formülleri

Matematikte Asla Ezber Olmaz

Matematikte asla ezber olmaz, 2 kere 2 nin 4 ettiği bizlere ilkokuldan itibaren çarpım tablosu denilen defterlerin arka kapak sayfasında bulunan “al sana bilgiyi veriyorum ezberle bunu ölene kadarda unutma” sistemidir. Şu anda cahili, fakiri, zengini, okuyanı 2 kere 2 nin 4 ettiğini bilir. Ama ezberden bilir. Neden olduğunu bilmez. Bunların işe yararcılığı aşikardır. Küçücük bir çarpım tablosu aslında bizlere büyük bir engeldir. Çünkü o tablo oldukça, insan daha ilerisine gitmeye hacet duymayacaktır.

Herhangi bir insanın karnının ağrıdığını düşünelim. Bir ilaç alır ve geçirir karnının ağrısını. Peki o ilaç nasıl oluşmuştur? Bileşenleri nedir? Bileşenlerini oluşturan maddeler nasıl oluşmuştur? Ufakta olsa bir zararı var mıdır? Hangisini sorar insan? Hiçbirini. Karnını geçirdi mi geçirdi, iş bitmiştir onun için.

Matematiği anlamak istiyorsan ilk önce onu hayal gücünle besleyeceksin, besledikçe uysallaşır, sözünü geçirebilirsin ona. Sonra seni sahiplenecektir. Senin matematiğin olacaktır. Bugüne kadar teorem olarak geçen kavramlara bir bakın.. Ben sizlere birkaç örnek vereyim: “Euler Özdeşliği“, “Nash Dengesi” “Fermat asalları” “Mersenne Asalları” “Colin Maclaurin Serileri” “Poincare Varsayımları”. Ve daha birçoğu. Hepsinin kendi matematiği vardır hayalleriyle beslediği. Matematikten asla korkmayın, onu sevin ve hayallerinizle besleyin. Bu bilimi sevenlere tavsiyemdir. Bir gün, bu yazıyı sonuna kadar okuyup düşünen insanlarında kendi matematiği olacağına inanıyorum. Okuduğunuz için minnettarım. Sağlıcakla kalın…


Ana sayfa » Günlük Hayatımızda Matematik » Matematik Nedir? Ne İşe Yarar?

Muhammed İşci

Taş Mektebin 120. Yıl mezunlarından olup aynı yıl kazandığım Erciyes Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümünden bölüm ikinciliği ile mezun olduktan sonra öğrenimime yine aynı bölümde yüksek lisans programı kapsamında devam etmekteyim. Aynı zamanda yine aynı Üniversite adı altında Çift Anadal Programı kapsamında Matematik bölümünden onur öğrencisi olarak mezun olmuş bulunmaktayım. Bunların yanı sıra özel sektörde Ar-Ge uzman yardımcısı olarak çalışmaktayım. Matematiğin bir dil olduğunu kabul edip , bu dili iyi bilmemizin hayatla irtibata geçebilmemizi kolaylaştıracağı öngörüsünde bulunan bir düşünürüm. Sayılarla dans etmek en büyük zevklerim arasındadır. 2015 yılı Türkiye Pi Sayısı Ezberleme rekortmeni olup , o yıldan itibaren Pi World Ranking List te yer almaktayım. Hafıza tekniklerine ve Pragmatizme karşı bir kişiyim. Arşimet, Fermat ve John Forbes Nash en çok saygı duyduğum bilim insanlarıdır.
Başa dön tuşu