YAŞAM

Stres Vücudunuzu ve Beyninizi Nasıl Etkiler?

Stres, günümüzde tüm insanların karşılaştığı bir sorun. Sağlığımızı ve yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyen, zamanımızın en büyük düşmanlarından biri.

Stres sözcüğü, Latince gerilmek anlamındaki stringere ‘den gelir. On sekizinci yüzyıla kadar stres günlük dilde katılık, güçlük anlamına geliyordu. Sonraları fizikçiler tarafından bir nesne üzerinde uygulanan kuvveti tanımlamak için kullanıldı.

Bunun sonucu cis­min hacmi, biçimi ve ölçülerinde ortaya çıkan değişiklikler de “zorlanma” olarak tanımlandı. On dokuzuncu yüzyılda, sabit bir içsel durum arayışı ve bunun sağlanması, özgür ve ba­ğımsız bir yaşamın özü sayıldı. 

Daha sonra, tanım daha kapsayıcı şekilde, “bedenin, kendi üzerindeki her türlü talebe karşı özgül olmayan yanıtı” şeklinde ifade edildi.

Uzun süreli ve yoğun yaşanan stres, sadece kişinin ruh sağlığına zarar vermekle kalmayıp vücutta, özellikle beyin üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Stres, beyinde haberleşmeyi ve bilgi akışını sağlayan iletici molekülleri (nörotransmitter) etkiler.

Beyinde sinir iletimini baskılayan GABA, vücudu uyarıp performansı artıran noradrenalin, histamin, glutamat ve endişeyi azaltan serotonin, adenozin ve opiatlar stresle doğrudan bağlantılı hormonlardır. Stres, bu hormonların düzeylerini veya algılayıcılarını değiştirerek etkisini gösterir.

Kortizol, ya da diğer adıyla stres hormonu normal şartlar altında protein ve yağları karbonhidratlara çevirerek kan şekerini yükseltip metabolik aktiviteyi hızlandırır. Bu iki görev, organizmaya kaçma ya da savaşma tepkisi için enerji verebilmekte oldukça önemli.

Ancak sürekli stres durumunda kortizol seviyesi uzun süre yüksek kaldığından beynin bellekle ilişkili hipokampüs bölgesi zarar görür. Bu da bellek problemlerine yol açar.

Hipotalamus, hipofiz bezi ve adrenal korteks üçgenininse sürekli stres durumunda şizofreni ve depresyon gibi pek çok davranış sorununa neden olabileceği bilim insanlarının bulguları arasında.

Stressin vücudumuza ve beynimize verdiği bir çok zarar ve bunların bilimsel açıklamaları var anlayacağınız.

Kısacası bir sınav için sabahlıyor musunuz? Yapmanız gerekenden daha fazlasını mı yapmaya çalışıyorsunuz? Bu durumda stres çaresiz bir sorun olarak karşınıza çıkacaktır.

Kısa vadede biraz işe yarasa da, uzun süre devam ederse bu fiziksel olay sağlığınıza ciddi zarar verecektir. Size önerimiz öncelikle 10 dakikanızı ayırıp aşağıdaki iki videoyu izlemenizdir.

Altyazı seçeneklerinde Türkçe mevcuttur.

1- Stres Beyninizi Nasıl Etkiler?

2- Stres Vücudunuzu Nasıl Etkiler?

Stressiz, sakin günler geçirmeniz dileğimizle…

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu