Anasayfa » MATEMATİK HER YERDE » Matematik İle Yazı-Tura Nasıl Atılır?

Matematik İle Yazı-Tura Nasıl Atılır?

Bu yazıyı okurken çok iyi bir fonksiyon bilginizin olmasına gerek yok, ancak öğrendiklerinizi pratik olarak hayatınızda kullanmanız mümkün olabilir belki…

Öncelikle fonksiyon neydi onun bir sözel tanımını yapalım. Teorik tanıma girmiyorum; çünkü bunun için teorik tanımda kullanılacak ifadelerin de tanımının yapılması gerekir. O tanımlar için de ondan önceki tanımların yapılması gerekir. Bu şekilde sayma sayılarına kadar tanım yapmak zorunda kalırız. Buradan da başka bir sonuç çıkıyor, o da şudur: Matematikte ilerlerken temelimizin sağlam olması gerekir. Konuya geri dönelim.

Fonksiyon, matematikte değişken sayıları (x) girdi olarak kabul edip, bunlardan bir çıktı sayısı (y) oluşmasını sağlayan kurallardır. (wikipedia.org)

Yani, fonksiyonlar dört işlemden (toplama, çıkarma, çarpma, bölme) sonra gelen bir işlem çeşididir.

Şimdi fonksiyonları bir kenara bırakıp hikayemize geçelim…

 

Barış ve Ayşe haftasonu dışarı çıkacaklar. Telefonda konuşarak nereye gideceklerini kararlaştırmaya çalışıyorlar. Barış konsere, Ayşe ise tiyatroya gitmek istiyor. Barış Ayşe’ye yazı-tura atma fikrini önerir. Ayşe bu fikri kabul eder, ancak Barış’a güvenmek konusunda tereddütleri vardır. Burada ise devreye matematik girer.

Matematikte sihirli fonksiyon (magic function) olarak adlandırılan fonksiyonlar vardır. Bu fonksiyonların değeri (yani y sayısı), x sayısı verildiği zaman kolayca hesaplanabilir; fakat fonksiyonun değeri (y) verildiği zaman, x’in hesaplanması çok zordur. Şimdi kahramanlarımız böyle bir fonksiyon kullansınlar. Kullanacakları f(x) fonksiyonunu şöyle seçelim:

Matematikte ikinci, üçüncü ve dördüncü dereceden denklemlerin köklerini bulmak için formül bulunmuştur, ancak beş ve beşten daha büyük dereceli denklemlerin köklerini veren bir formülün olamayacağı ispatlanmıştır. Bu nedenle seçtiğimiz fonksiyon beşinci derecedendir ve köklerini bulmak için kısa bir yöntem yoktur. Bu fonksiyonun değeri (y) verildiğinde eldeki denklemin kökünü, yani x değerini bulmanın oldukça vakit alacağını baştan biliyoruz. Aynı zamanda bu fonksiyona girilen x değeri çift de olsa tek de olsa fonksiyonun değerinin (y) her zaman çift olduğu da açıktır (Tek+Tek=Çift ve Çift+Çift=Çift).

Fonksiyonun herhangi bir değerinden (y), x sayısını bulmak zor olduğu için x’in tek mi çift mi olduğu ancak tahmin edilerek bulunabilir. Bunu doğru tahmin etme olasılığı ise 1/2’dir. Bu da yazı tura atma olayıyla aynı olasılığı vermektedir. Yani yazı ve tura olmak üzere 2 seçenek olduğu için sizin seçtiğinizin gelmesi %50 olasılığa sahiptir.

Şimdi telefonda sanal yazı tura atmaya başlasınlar! Barış ve Ayşe daha önce aralarında yukarıdaki  fonksiyonunu seçmiş ve x tek bir sayı olduğunda tura, çift bir sayı olduğunda yazı geldiği konusunda anlaşmış olsunlar. (Tek sayı son rakamı 1, 3, 5, 7, 9 rakamlarından biri olan sayı. Çift sayı son rakamı 0, 2, 4, 6, 8 rakamlarından biri olan sayı.) Şimdi Barış içinden bir sayı tutacak ve bu sayının fonksiyon değerini hesaplayacak.

Barış x=21 sayısını seçsin.

Burada y=4084122’dir. Bu y sayısını Ayşe’ye söylesin. Yani Barış şuanda parayı attı ve Ayşe’ye yazı mı tura mı olduğunu soruyor. Ayşe’nin y=4084122 sayısından  denklemini kullanarak x’i hemen bulma gibi bir şansı yok; çünkü  sihirli bir fonksiyon! Bu yüzden yapacağı şey sayının çift mi yoksa tek mi olduğunu tahmin etmek, doğru sonucu bulma ihtimali ise %50, yani tıpkı yazı-turadaki gibi. Ayşe tahminini yapar ve Barış’a söyler. Ayşe verdiği cevabın doğruluğunu test etmek için Barış’tan, kullandığı x sayısını söylemesini ister ve sonra fonksiyonda bu x sayısını yerine koyar, çıkan sonuçla Barış’ın ona gönderdiği sonucu karşılaştırır. İşte bu noktada Barış’ın Ayşe’yi kandıramayacağı açıktır; yani x değerini sonradan değiştiremez, çünkü o zaman sonuçlar (yani 4084122) birbirini tutmayacaktır. Bu sihirli fonksiyon sayesinde Barış ile Ayşe aralarında yazı-tura atıp konsere mi yoksa tiyatroya mı gideceklerine karar verebildiler.

Umuyorum ki bu yazıda öğrendiklerinizi uygularsınız ve sizler de zaten kullanışlı olan matematiği kullanmaya başlarsınız.

Keyifli matematikler!

Atakan YÜCEL

Kaynakça

  1. Çimen, C., Akleylek, S. ve Akyıldız E., 2011. Şifrelerin Matematiği: Kriptografi. ODTÜ Yayıncılık, 5. Baskı.

Matematiksel

 

 

Yazıyı Hazırlayan: Atakan YÜCEL

Avatar
Merhaba! Edirne Keşan Anadolu Öğretmen Lisesi'nden 2014'te, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünden 2018'de mezun oldum. Şuanda mezun olduğum üniversitenin aynı bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Kendimi geliştirebileceğim her alanda geliştirmek için çaba harcıyorum. Bireylerin özgelişimlerinin hiçbir zaman sona ermeyeceğini ve herkesin kendisini geliştirmesi için farklı alanlarda birtakım fırsatları olduğunu düşünüyorum. Fırsatların olmadığı zamanlarda ise gerçekten gelişim isteyen bireylerin, kendilerine fırsatlar yaratabileceğine inanıyorum. İlerlediğim bu özgelişim yolunda birçok çalışma yapmak için çaba sarf ediyorum. Kitaplar okuyor ve yazılar yazıyorum. Alanım olan matematik ile sınırlı kalmayıp, felsefeye ve sanata da vakit ayırıyorum. Bakış açımı genişletmek için farklı ülkelerden, farklı kültürlerden insanlarla tanışıyorum ve bunun için zaman yaratıyorum. Yeni diller öğrenmek için planlar yapıp bunları uygulamaya çalışıyorum. Bireyin özgelişimini gerçekleştirirken alması gereken güç, her zaman kendi içindeydi ve hala da içinde. Bu gücü kullanmaya giden yol, tamamen zihnimizde bitiyor. İyi gelişmeler dilerim!

Bunlara da Göz Atın

Rastgelelik Mümkün mü?

Bir zar attım. Üst yüze hangi sayı gelecek dersiniz? Sonuç tamamen rasgele değil mi? Değil. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.