Kitap Önerileri

Matematiksel Bir Çizgi Roman: Logicomix

Bilimsel kitaplar hele ki konu matematik ise, genelde pek bestseller listelerinde gözlemlenmez. Ama bu durum Logıcomix için geçerli değil.

Mantık insanlığın ebedi sorunlarına çare olabilir mi? Çocuklara nasıl bir eğitim vermeliyiz? Evlilik, âşık olmak nedir? Bizi doğrudan ilgilendirmeyen bir savaşa katılmalı mıyız? Prof. Bertrand Russell Logicomix’te bu soruları mantık bilimini kullanarak yanıtlamaya çalışıyor

Logicomix, 2009 yılında yayımlandığında hem felsefe ve matematik üstüne düşünmeyi sevenler hem de çizgi roman tutkunları tarafından ilgiyle karşılandı.

Bertrand Russell, Wittgenstein, Gottlob Frege, Kurt Gödel gibi ünlü flilozoflar ve Logicomix’in yaratıcıları Matematiğin temellerini araştıran ve anlatmayı hedefleyen Logicomix’in sıradışı kahramanları arasında yer alıyor.

Dünyada başka örneği olmayan bu çizgi romanın konusu ise mantık ve matematik alanında çığır açıcı çalışmalar gerçekleştiren ünlü İngiliz filozof Bertrand Russell’in hayat hikayesinin üzerinden felsefe, mantık, matematik ve ünlü filozofların ispatları ve paradoksları üzerine kurgulanıyor.

Anlamsız korkular, aile sırları, aşk, nefret, barış, savaş… 20. yüzyılın en büyük felsefeci ve matematikçilerinden biri olan Prof. Bertrand Russell her insan gibi bu konular üzerinde düşünürken bizi çocukluğundan başlayan serüvenlerle dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

Eski bir İngiliz konağında başlayan yolculuğumuz bir yandan bize Russell’ı tanıtırken, bu yolculukta mantık biliminin efsanevi düşünürlerinden Frege, Hilbert, Gödel, Wittgenstein gibi bazıları ona eşlik ediyor.

Kitapta Prof Russell’ın mantıkla uğraşırken nasıl kendi varlığından da şüphe eder hale gelip delirme eşiğine geldiğini görebilir, yaptığı konuşmalardaki evrenselliği sezebilirsiniz. Gödel’in minik hallerini tanıyabilir, sadece isimlerini duyduğumuz ünlü düşünürlerin, korkularına, başarılarına, başarısızlıklarına şahit olup kendinizi onlara biraz daha yakın hissedebilirsiniz. Mesela  “Matematiğin Temel Prensibleri” kitabının ortaya çıkış hikayesini okumak, size heyecan verebilir.

25 ülkede yayınlanmış ve pek çok uluslararası ödül kazanmış bu başarılı yapıt aynı zamanda ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin üniversitelerinde matematik,bilgisayar,felsefe,mantık ve tarih eğitimi alan üniversite öğrencilerine yardımcı ders kitabı olarak okutuluyor.

TIME dergisi tarafından roman-dışı kategorisinde “En iyi ilk 10 kitaptan biri” seçilen Logicomix, Treviso Çizgi Roman Festivali “En İyi Çizgi Roman Ödülü”, New Atlantic Bağımsız Kitap Satıcıları Ödülü, Bertrand Russell Derneği Kitap Ödülü, Hollanda Kitap Satıcıları Ödülü dahil pek çok uluslararası ödül sahibi.

Ayrıca kitabın yazarlarından Christos Papadimitriou yakın zamanda Gödel ödülünü de kazandı.

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu