Matematik Güzeldir

Matematik bize hissettirildiği gibi, sınavlar dışında hiçbir işe yaramayan, korkulması gereken bir rakam ve işlemler toplamı değil. Hayatı baştan sona donatan ve korkmak yerine merak ve ilgiyle yaklaşmamız, düşünmemiz gereken çok önemli bir alan…

Fabrikalarda, otomasyon sistemlerinde, evlerimizde, en klasik işyerlerinde bile alttan alta yaşayan, işleyen bir matematik varken, sayıları daha fazla önemsememiz lâzım.

Nasıl ekonomi, kuru denklem ve grafiklerden çok daha fazlasıysa; matematiğin de ülke ya da dünya ölçeğinde mevcut olan bu dehşet verici gelir dağılımı eşitsizlikleri ya da kapanan fabrikalarla doğrudan ilgisi var.

Mücadele edilen kavramların, kendi üzerilerine kapanan fasit daireler olmamaları için, bu algıyı, bu bakışı kırmak; bu gözü açmak için matematiğe gerçekten ihtiyacımız var. 

EKONOMİ VE MATEMATİK

Bir ülkedeki insanların matematik seviyesi ile o ülkenin ekonomik göstergeleri arasında ters orantılı bir ilişki vardır.

Bağlantıyı bulan, Michel Vigier, matematik profesörü ve “l’Association pour la Prévention de l’Innumérisme” (API) (Sayamamayı/ Hesaplayamamayı Önleme Derneği)’nin kurucu başkanı.

OECD’nin verilerine göre Japonya, Finlandiya, İsveç, Norveç ve Almanya matematik becerilerinde çok iyiler ve işsizlik oranları yüzde 10’un altında.

Aynı veri setinde sonlarda yer alan yani dört işlem ve kesir hesapları gibi matematiksel hususlarda daha zayıf oldukları görülen İspanya, İtalya, İrlanda ve Fransa’da işsizlik oranı daha yüksek.

Michel Vigier bağlantının net bir ispatını yapmış değil ama verileri çalışılan 23 OECD ülkesinden yirmisinde bu paralellik sözkonusu.

İsveç ya da Norveç dediğimizde, Finlandiya dendiğinde aklımıza gelen yaşam kalitesi ile İspanya’daki yüzde elli seviyesini aşan genç işsizliği arasındaki zıtlıkta belli ki rakamlara olan ilginin de payı var.

Matematik bize hissettirildiği gibi, sınavlar dışında hiçbir işe yaramayan, korkulması gereken bir rakam ve işlemler toplamı değil.

Hayatı baştan sona donatan ve korkmak yerine merak ve ilgiyle yaklaşmamız, düşünmemiz gereken çok önemli bir alan.

 http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/ index.php/Unemployment_statistics

Kahraman Çayırlı 

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Avatar
Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bunlara da Göz Atın!

Sosyal Medyayı İkiye Ayıran Matematik Sorusu

Sosyal medyadaki pek çok kişi şu aralar ikiye ayrılmış durumda. Hem de bu ayrışmaya bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.