KEŞFET

Matematikçinin Galaksi Rehberi

‘Matematikçinin Galaksi Rehberi’, düşünmeyi sevenler için bulmacalar kitabı olma iddiasında.

Kitap, 30’u aşkın formüle edilmemiş nasıl çözülecekleri aşikar olmayan bulmaca içeriyor. Zihinsizce sayıları toplamaktan ve karşılaştırmaktan çok, beynin ön kısmını da kullanarak bulmacanın altında yatan yapıyı ve matematiksel modeli düşünebilmek lazım.

Lütfen zaman ayırın

Matematikçinin Galaksi Rehberi’ kitabının yazarı Martin Gardner, tüm dünyada, özellikle de Amerika’da, Scientific American ve diğer bazı dergilerdeki bulmaca köşeleriyle, birçok dilde yayımlanmış matematiksel bulmaca kitaplarıyla ve ‘bilimimsi’ (aslında bilim karşıtı olup, kendini bilimmiş gibi gösteren) düşünceye karşı kitaplarla tanınıyor.

Hazırladığı bulmaca köşeleri sayesinde, neredeyse bütün Amerika’nın 20. yüzyılın son yarısındaki eğlence ve dinlence amaçlı matematik gereksiniminin oluşum ve gelişimini bir başına üstlenmiş gibi.

Üniversitede felsefe eğitimi almış ve lise üstü herhangi bir matematik dersi görmemiş birisinin, matematiksel düşünce üzerine böylesi bir usta olarak kabul edilmesi ve bilimin kesin güzelliğini bilimimsi safsatacılara karşı koruması, yaptığı işi ve matematiğin özünü çok iyi kavramış olmasından kaynaklanıyor sanırım.

Bazı soyut matematikçiler gibi kalkülüsü pek ilginç bulmamış olması, soru ve çözümlerindeki görmezden gelinemez estetik ve simetriyle birleşince, “Bu adam matematikçi olsaydı, acaba nasıl kitaplar yazardı?” diye sormaktan kendimi alıkoyamıyorum.

Bu güçlü kavrayış yazarın bulmacalarında da kendini hissettiriyor, zira bulmacaların önemli bir kısmı matematikçiler arasında bilinen ve bazen öğrencilerini şaşırtarak eğitmek için kullandıkları ufak gerçeklere dayandırılmış.

Bulmacaların çözümleri için uzun hesaplamalara ihtiyaç olacağını düşündüren anlar oluyor, ama gerçekte öyle bir tavra hiçbir zaman gereksinim yok. Uzun hesaplamaların kaba kuvvetindense, özgür düşünmeyi gerektiren ince fikirler, çok daha hızlı ve şüphesiz çözümlere giden yolları örüyor.

Bu yüzden soruları okuyup hemen çözümlerine bakmaktansa, bir süre kafanızda dolanmalarına izin vermenizde yarar var. İlla oturup kâğıt kalemle uğraşmaya gerek yok. Çözümler, çoğunlukla daha genel bir özümseme sonucu, sanki vahiyle inmiş gibi gelmekte.

Bu vahiy sonucu gelen heyecan, ardından gelen aydınlanma hissiyle beraber, insana gerçek bir başarı mutluluğu yaşatıyor.

Bilimkurgu bahane…

Kitap Martin Gardner’ın “Isaac Asimov’un Bilim Kurgu Dergisi”ndeki köşesinde sundukları arasından seçilerek hazırlanmış.

Her bulmaca, derginin şanına yakışır şekilde, bir bilim kurgu hikâyesinin içerisine yerleştirerek anlatılmış. Bu hikâyeler bilim kurgularını koyu sevenleri tatmin edecek seviyede olmasalar bile; akıcı ve esprili bir dille yazıldıklarından, bulmacanın ucunu kaçırdığını fark etmeden, zevkle okumaya devam edilebilecek nitelikte.

Bu zevk ve eğlenceler, bilim kurgu olsun olmasın, birçok başka edebi esere, bunların yazarına ve çeşitli bilim insanlarına, bazen de kendi kendine, kimi zaman küçük isimlendirme oyunlarıyla ya da dümdüz, kimi zaman da dalga geçercesine ya da yarı ciddi bir tavırla yapılmış göndermelerle daha da kuvvetlendiriliyor.

Isaac Asimov da kitap için hazırladığı önsözde, Martin Gardner’ın bulmacalarını okurken yaşadığı benzer durumdan ve hikâyelerin çekiciliğinden bahsetmiş. Ama önsözün en önemli tarafı matematiğin ‘nedeni’ hakkında içerdiği düşünceler ve Martin Gardner’ın matematiği nasıl ve neden yansıttığını kendince açıklaması.

Önsözün aydınlatıcı nadirliği ve bir efsane tarafından yazılmış olması, etkileyici olmasını kaçınılmaz kılmakta.

Kitapta her bulmacanın en az bir çözümü mevcut. Çözümlerin sayısı, soruların doğal genişlemeleri ile yinelenmeleri sonucu ikinci ve hatta üçüncü çözümlere kadar artırılmış. Bu genişlemeler soruları çözen herhangi birinin merak sonucu kendiliğinden ulaşabileceği nitelikte. Doğallık sıfatını da bu sayede kazanıyorlar.

Bulmacalar nihai çözümlerine ulaştıklarında, yazarın soruların çıkış noktalarını ve bu sorularla nasıl karşılaştığını anlattığı bir paragrafla taçlandırılıyorlar.

Ayrıca bulmacaların Isaac Asimov’un Bilim Kurgu Dergisi’ndeki orijinal basımları sonrasında, okurlardan aldıkları, bazen yaratıcı bazen pratik ama her zaman ilginç, çeşitli tepkilere de yer verilmiş. Bu tepkilerden bir kısmı, matematiksel bulmacaları seven insanların düşünmeye ve özgürce çözümler bulmaya ne kadar istekli ve yatkın olsalar da, kendilerini dinlenmeye adadıkları çözüm süreci içerisinde bile, hayatlarındaki pratik kaygıların izlerini hissettiklerinin kanıtı olarak görülebilir.

Kitabı keşfetmeniz dileğimizle…

Ahmed Nedim Narman – Radikal Kitap

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu