KEŞFET

Matematik Becerinizi Güçlendirmek İçin Takip Edebileceğiniz YouTube Kanalları

Günümüzde öğretme ve öğrenme biçimleri hızla değişmekte. Birçok öğrenci dersleri okulda öğrenmek yerine evde video izleyerekte öğrenebilmekte. Bu durum elbette sadece bizim için değil tüm dünya için geçerli.

Aşağıdaki listede bu amaçla yayın yapan bazı You Tube kanallarını bulabilirsiniz. Bir çoğunun dili İngilizce olsa da faydalı olabilecekleri düşüncesindeyiz.

1. Math TV

Bu kanalda 10,000’den fazla ve her düzeyde farklı eğitmenler tarafından aktarılan eğitim videoları mevcut. Tahta başında ders mantığında anlatılmış videolar. Ancak yine de kaçırılan bir konuyu anlamak için faydalı olabilir.

2. Khan Academy

Aslında listenin olmazsa olmazlarından biri Khan Academy. Aradığınız her konu ile ilgili birşeyler bulma olasılığını yüksek. Güzel haber bazılarının Türkçe altyazısı da var.

3. Numberphile

Şu sıralar en popüler matematik kanallarından birisi. Daha ziyade sayılar ve ilginç ispatları hakkında videoları var. Bir çoğunun Türkçe altyazı da yavaş yavaş ekleniyor.

4. Techmath

Bu kanal matematiksel sorunlarımıza alternatif çözümler göstermeye çalışmakta. Yayın dili İngilizce ancak konu işlemler olduğunda için anlaması zor değil.

5. PatrickJMT

Farklı matematik problemlerine ve konularına çözüm üreten bir başka kanal.

6. Prof Rob Bob

Daha çok lise ve üstü sınıflar için uygun. İçeriğinde Cebirden, İstatistiğe bir çok tam ders konu anlatımı bulabilirsiniz.

7. Math Antics

İçerinde bir çok konu hakkında anlatım bulabileceğiniz bir başka video kanalı önerimiz. Dili İngilizce.

8. Professor Leonard

Tam zamanlı konu anlatımları içeren bir başka kanal önerimiz.

9. Krista King

İçinde her seviyeye uygun bir sürü matematik konu anlatımı videosu içeren bir başka kanal önerimiz.

10. Simon Deacon

Bu kanalda da ilköğretimden üniversite seviyesine kadar konu anlatımları, ipuçları içeren videolar bulabilirsiniz.

 

11- 3Blue1Brown 

Oldukça kapsamlı bir kanal dah var listemizde. Üstelik videolar bir kısmının Türkçe çevirisi de yapılmış durumda. Kendilerinin web sitelerini de incelemenizi öneririz.

Gördüğünüz gibi size Türkçe içerik fazla sunamadık, ülkemizde de bu video kanallarına benzer girişimler başlamış olsa da bir çoğu şu anda daha çok test çözümü mantığı üzerine kurulmuş durumda. 

Önereceğiniz başka kanallar varsa yoruma yazabilirsiniz.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu