ZİHİN AÇAN YAZILAR

Matematik Bal Gibi Zordur!

‘’Matematik zordur. Hem de çok zordur. Sorun matematiğin zorluğunda değil, sorun zorluğu sevmemede, daha doğrusu sevdirememede.” matematik_zordur Kolay mı sanıyorsunuz bal yapan arıların işini. Günlerce o çiçekten bu çiçeğe konup bal özü toplamak. Yarım kilo bal için neredeyse 900 arı bir gün boyunca sürekli çalışır. Diğer bir deyişle bir arının tek başına 900 gün çalışması anlamına gelir. Peteklerin ince hesaplarla balmumuyla inşası da öyle kolay olmuyor hiçbir zaman.  Düzgün altıgenler oluşturarak yüzeyde boşluk bırakmadan alanı kaplaması muazzam bir olaydır.

İşçi arılar en güzel balı üretmek için farklı çiçeklere konmalı hatta en güzellerine, aynı zamanda rüzgara karşı koymalı, risk almalı, çok uzaklara uçmalı fakat uçmak için kanatları olmalı. Uçmak türe özgü olsa da aynı zamanda bu bir yetenektir, beceridir. En güzel çiçeğin nerde olduğunu sezmeli. Sezgileri rehber olmalı. Bal yapmak öyle kolay değil anlayacağınız.

Klişe laflardan uzak duracağım. Özellikle de matematiğin aslında basit olduğuna ve herkesin yapabileceğine dair yargılardan. Hayır efendim herkes öyle matematiği kolay kolay yapamaz işte. Tıpkı her arının bal yapamayacağı gibi. En çok birkaç yöntem ve tekniği ezberleyebilirsiniz ya da taklit edebilirsiniz. Yetenek gerektirir matematiği anlayabilmek ve kavrayabilmek. Yetenek gerekli fakat tek başına yetersizdir.  Matematikle uğraşanlar tıpkı arılar gibidir. Yeteneklerini taçlandırmalılar sabrın, azmin, kararlığın arkasındaki saklı hazinenin varlığıyla. Kolay mı sandınız en güzel balı elde etmek için zirvelerin doruklarında büyük bir cesaretle havada süzülmeyi. Kolay mı sandınız yılların matematiğe adanmasını..

Yüksek kavrama becerisi ve soyut düşünme yetisi gerektiren bir bilimdir matematik.  Kararlı olmayı, azimli olmayı gerektirir. Çoklu düşünmeyi gerektirir. Çok çalışmayı gerektirir.  Ali Nesin’in dediği gibi ‘’Matematik zordur. Hem de çok zordur. Sorun matematiğin zorluğunda değil, sorun zorluğu sevmemede, daha doğrusu sevdirememede. Kolay olanın nesi sevilir, ben bilmem!’’

Matematikçiler arılar gibidir. Çoğu zaman sezgilerini kullanırlar. Kimi zaman kanatlanıp çok uzaklara göç ederler kimi zaman ise yalnız kalırlar, çok çalışırlar ve sabrederler. Zoru severler.  Zorun tatlı olduğunu sezerler. Tekrar çalışıp en kıymetli balı üretmeyi severler. Matematik bal gibi de zordur ve tatlıdır.

Serkan GÖKSAL

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Serkan Göksal

2009 Anadolu Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliğine giriş yaptım. 2013’te mezun oldum. Üniversitede de okurken ortaöğretim kpss ile aynı üniversitede memurluk yaptım. Mezun olduğum ilk sene İstanbul’a öğretmen olarak atandım. 2015 yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde yüksek lisansa başladım. Tez hazırlama aşamasındayım. Eğitimin sorunlu olduğu bölgeden geldiğim için eğitime çok önem veririm. Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğuna inananlardanım. Öğrencilerime dediğim gibi eğitim ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı gidermek için çok çalışmalıyız. Çok okumalı ve çok merak etmeliyiz. Eğitimin yaşı yoktur. Hayat boyu devam eder. İnsanları, toplumsal olayları araştırmayı, incelemeyi çok severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı