BİLİM İNSANLARI

Matematiğin Müzisyeni: Manjul Bhargava

Pek çok alanda başarılı olmak, elbette onun zekâsıyla açıklanabilir. Ancak, onu asıl başarılı yapan bundan daha fazlası. Manjul Bhargava günümüz matematiğin parlak yıldızı…

Bhargava, 1974’de Hindistan göçmeni bir ailenin oğlu olarak Kanada’da doğar. Kendi ifadesiyle hayatını etkileyen en önemli karakterlerin başında, ona Sanskritçe öğreten Eski Hint tarihçisi ve dilbilimci büyükbabası gelir, bir de çok küçük yaşlarında ona bir Hint çalgısı olan tablayı çalmayı öğreten, matematik profesörü annesi.

Tabla çalışmalarına uzun zaman ayıran Bhargava, 12 yaşında bu alanda dikkat çeken bir beceriye sahip olmuştur. Bhargava’ya göre matematik ve müzik, sanatın dilleri birbirinden farklı iki dalıdır. Müziğin dili pek çok insanı kendine çeker, matematik ise ancak onun dilini bilenler için çekicidir.

Müzik mi, Matematik mi?

Bhargava müziği meslek olarak düşünse de, matematik sevgisi her zaman baskın çıkacaktır…

Bhargava, geleneksel bir Hint vurmalı çalgısı olan tabla çalma ile sayı teorisi araştırmaları yapmanın her ikisinin de büyük ölçüde doğaçlama olduğunu söylüyor.

Harvard Üniversitesi’nde matematik öğrenimine başlar, çok kısa sürede önemli araştırmalar yapar ve çeşitli bildiriler yayımlar. Alışılanın aksine başarılı akademik hayatının yanında, oldukça sosyal biridir de: Okul dergisi editörü, tenis ve bowling oyuncusu, Ekoloji ve Fransızca Kulüpleri üyesi ve tabii müzisyen.

İki kültürden beslenir Amerika’da Hint geleneklerine bağlı, sıkı bir aile terbiyesiyle yetişmenin kendisini iç çatışmalara sürüklemediğini söyler. İki farklı kültürü yaşamak, farklı konularla ilgilenmek başarısını perçinlemiştir.

Kendi söylemiyle, araştırmaları üzerine çalışırken bile aklında sadece matematik yoktur. “Aynı anda birçok konu üzerine çalışırım. Farklı konular arasında yolculuk yapmaktan çok hoşlanıyorum. Çoğu zaman belirli bir soru üzerine düşünmem, sadece düşünürüm; düşünceler beni nereye götürürse. Çözüm, kendiliğinden gelir”.

Özellikle müziği ve matematiği hep iç içedir. “İkisi arasında, bir biçimde bağlantı var. Çoğu zaman müzikle dinleniyorum, matematikle tekrar uğraşmaya başladığımda, her şey çok daha açıklık kazanmış oluyor”.

İyi bir tabla ustası olmasını da matematikçi kimliğiyle açıklar.

Sayılar teorisine katkıları

1996’da Amerikan Matematik Derneği’nin üstün başarı gösteren lisans öğrencilerine verdiği Frank and Brennie Morgan Ödülü’nü alır. Bu onun kusursuz matematik kariyerinde bir başlangıçtır. Doktorasını Princeton Üniversitesi’nde Andrew Wiles’ın tavsiyesiyle ve onun danışmanlığında sayılar teorisi üzerine yapar.

Devamında Gauss’la anılan ve 200 yıldır çözülmeyi bekleyen problemi çözerek, alanın önde gelen matematikçilerinin arasına adını yazdırır. Bhargava, Gauss’un çalışmasını onun ve diğer matematikçilerin olası gördüklerinden farklı bir yöntemle ele alır.

Çalışmaları, Clay Matematik Enstitüsü’nde saygın bir görevi de beraberinde getirir. Birer yıl Harward Üniversitesi ve Clay Matematik Enstitüsü’nde ders verdikten sonra, 28 yaşında Princeton Üniversitesi’nde profesörlük unvanını alır, bu unvana ulaşan en genç bilim adamlarından birisidir.

İyi bir eğitimci kimliği de vardır Bhargava’nın. Matematiğin daha iyi nasıl anlatılabileceği ve öğrencinin ilgisinin nasıl yakalanabileceği, kafasında dolanan sorunlardan biridir. Genel okuyucu kitlesi için, popüler matematik yazıları yazar.

Princeton’da matematik müfredatının yeniden düzenlenmesi için uğraşan komitede çalışmaya başlamasıyla, bir eğitimci olarak hedefi de şekillenmeye başlar. Bölümün başlangıç için sunduğu ders, tek bir konu üzerine yoğunlaşmaktadır; öğrenciler diğer seçenekler ve matematiğin uygulamaları konularında bilgisizdirler. Bölüm pek çok yetenekli öğrenciyi en başta kaybetmektedir.

Bhargava, dersin pek çok öğrencinin sevdiği güzel bir ders olduğunu, ancak pek çoklarının da ilgi alanlarına hitap etmediğini söyler. Böylece, hem matematik okumayı planlayan öğrencilerin, hem de diğer bölümlerden öğrencilerin ilgisini çekebileceğini düşündüğü, “Matematiksel Düşünceye Giriş” başlıklı bir başlangıç dersi vermeye başlar.

Bhargava, büyükbabasından aldığı ilhamla dilbilim üzerine de çalışmalar yapmış ve bu alanda da birçok araştırma yayımlamıştır.

Bhargava Clay Math Institute’un milyon dolarlık bir ödül sunduğu eliptik eğrilerle ilgili bir sorun olan ünlü Birch ve Swinnerton-Dyer varsayımını kanıtlamak için de çalışmalarına devam ediyor.

Pek çok alanda başarılı olmak, elbette onun zekâsıyla açıklanabilir. Ancak, onu asıl başarılı yapan, bu alanları harmanlayabilmesi ve sürekli yeni bir şeyler yapmaya, yeni fikirler geliştirmeye iten araştırmacı kişiliğidir.

Belki de bu beceriyi, iki kültürü aynı anda dengeli bir biçimde yaşamak durumunda olduğu çocukluk ve gençlik dönemlerinde edinmiştir.

Bhargava, SASTRA Ramanujan ve Clay Araştırma Ödülü (2005), AMS Cole Ödülü (2008) ve 2014 Fields Madalyası ödülü sahibidir.

Kendisini daha yakından tanımak isterseniz…

Kaynaklar, İleri Okumalar:

https://royalsociety.org/people/manjul-bhargava-14078/

https://www.quantamagazine.org/number-theorist-manjul-bhargava-is-awarded-fields-medal-20140812/

‘Matematiğin müzisyeni’: Manjul Bhargava, Nazan Mahsereci, Bilim Ve Gelecek Dergisi, sayı:44

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı