Ünlü Matematikçiler

Matematiğin Müzisyeni: Manjul Bhargava

Pek çok alanda başarılı olmak, elbette çalışkanlık ve zeka ile açıklanabilir. Ancak, kişiyi asıl başarılı yapan, bu ikisini harmanlayabilmesi ve sürekli yeni bir şeyler yapmaya, yeni fikirler geliştirmeye iten araştırmacı kişiliğidir. Fields Madalyası ödüllü, gönümüzün parlak matematikçisi Manjul Bhargava bunu başaran kişilerden birisi.

Kendi söylemiyle, araştırmaları üzerine çalışırken bile aklında sadece matematik yoktur. “Aynı anda birçok konu üzerine çalışırım. Farklı konular arasında yolculuk yapmaktan çok hoşlanıyorum. Çoğu zaman belirli bir soru üzerine düşünmem, sadece düşünürüm; düşünceler beni nereye götürürse. Çözüm, kendiliğinden gelir”. Şimdi size ilham verecek bu matematikçinin hayatına kısaca göz atalım.

Kısaca Manjul Bhargava

Manjul Bhargava, 1974’de Hindistan göçmeni bir ailenin oğlu olarak Kanada’da doğar. Hayatını etkileyen en önemli karakterlerin başında, ona Sanskritçe öğreten Eski Hint tarihçisi ve dilbilimci büyükbabası gelir. Bunun yanı sıra, küçük yaşlarında ona bir Hint çalgısı olan tablayı çalmayı öğreten ve bir matematik profesörü olan annesi de vardır.

Bhargava, geleneksel bir Hint vurmalı çalgısı olan tabla çalma ile sayı teorisi araştırmaları yapmanın her ikisinin de büyük ölçüde doğaçlama olduğunu söylüyor.

Tabla çalışmalarına uzun zaman ayıran Bhargava, 12 yaşında bu alanda dikkat çeken bir beceriye sahip olmuştur. Bhargava’ya göre matematik ve müzik, sanatın dilleri birbirinden farklı iki dalıdır. Müziğin dili pek çok insanı kendine çeker, matematik ise ancak onun dilini bilenler için çekicidir.

Müzik mi, Matematik mi?

Bhargava müziği meslek olarak düşünse de, matematik sevgisi zaman içinde baskın çıkar. Harvard Üniversitesi’nde matematik eğitimine başlar, kısa sürede önemli araştırmalar yapar ve çeşitli bildiriler yayımlar. Alışılanın aksine başarılı akademik hayatının yanında, oldukça sosyal biri olarak da dikkat çeker.

1996’da Amerikan Matematik Derneği’nin üstün başarı gösteren lisans öğrencilerine verdiği Frank and Brennie Morgan Ödülü’nü alır. Bu onun kusursuz matematik kariyerinde bir başlangıçtır. Doktorasını Princeton Üniversitesi’nde Andrew Wiles’ın tavsiyesiyle ve onun danışmanlığında sayılar teorisi üzerine yapar.

Devamında Gauss’la anılan ve 200 yıldır çözülmeyi bekleyen problemi çözer. Bu sayede de adını alanın önde gelen matematikçilerinin arasına yazdırır. Gauss’un çalışmasını onun ve diğer matematikçilerin olası gördüklerinden farklı bir yöntemle ele alır.

Çalışmaları, Clay Matematik Enstitüsü’nde saygın bir görevi de beraberinde getirir. Birer yıl Harvard Üniversitesi ve Clay Matematik Enstitüsü’nde ders verir. 28 yaşında Princeton Üniversitesi’nde profesörlük unvanını alır. Kendisi bu unvana ulaşan en genç bilim insanlarından birisi olarak anılır. İyi bir eğitimci kimliği de vardır Bhargava’nın. Matematiğin daha iyi nasıl anlatılabileceği ve öğrencinin ilgisinin nasıl yakalanabileceği, kafasında dolanan sorunlardan biridir. Genel okuyucu kitlesi için, popüler matematik yazıları yazar.

Manjul Bhargava’nın Fields Madalyasını Kazanması

Princeton’da matematik müfredatının yeniden düzenlenmesi için uğraşan komitede çalışmaya başlar. Bu sayede bir eğitimci olarak hedefi de şekillenmeye başlar. Bölümün başlangıç için sunduğu ders, tek bir konu üzerine yoğunlaşmaktadır; öğrenciler diğer seçenekler ve matematiğin uygulamaları konularında bilgisizdirler. Bölüm pek çok yetenekli öğrenciyi en başta kaybetmektedir. Bu nedenle, hem matematik okumayı planlayan öğrencilerin, hem de diğer bölümlerden öğrencilerin ilgisini çekebileceğini düşündüğü “Matematiksel Düşünceye Giriş” dersini vermeye başlar.

Manjul Bhargava, 2014 yılında 40. doğum gününden birkaç gün sonra Fields Madalyası ile ödüllendirildi. Bildiğiniz gibi, matematikte Nobel ödülü yok. Bunun yerine verilmekte olan Fields Madalyası bir onur olarak kabul edilmektedir. Ödül, ikinci dereceden formlar adı verilen bir alanda, sayı teorisindeki çalışmalarına dayanıyordu. Konuya olan ilgisi kısmen tablada çalmayı öğrendiği ritimlerden, kısmen de okuduğu Sanskritçe şiirlerden geliyordu. Kendisi iki ayrı hobisini bir araya getirmeyi başarmıştı.

Bhargava, dilbilim üzerine de çalışmalar yapmış ve bu alanda da birçok araştırma yayımlamıştır. Ayrıca, Clay Matematik Enstitüsünün milyon dolarlık bir ödül sunduğu eliptik eğrilerle ilgili bir sorun olan ünlü Birch ve Swinnerton-Dyer varsayımını kanıtlamak içinde çalışmalarına devam etmektedir. Bhargava, SASTRA Ramanujan ve Clay Araştırma Ödülü (2005), AMS Cole Ödülü (2008) ve 2014 Fields Madalyası ödülü sahibidir.


Göz Atmak İsterseniz


İleri Okumalar:

  • The Musical, Magical Number Theorist; Yayınlanma tarihi: 12 Haziran 2014; Bağlantı: https://www.quantamagazine.org/
  • ‘Matematiğin müzisyeni’: Manjul Bhargava, Nazan Mahsereci, Bilim Ve Gelecek Dergisi, sayı:44

Dip Not:

Matematiksel, 2015 yılından beri yayında olan ve Türkiye’de matematiğe karşı duyulan önyargıyı azaltmak ve ilgiyi arttırmak amacıyla kurulmuş bir platformdur. Sitemizde, öncelikli olarak matematik ile ilgili yazılar yer almaktadır. Ancak bilimin bütünsel yapısı itibari ile diğer bilim dalları ile ilgili konular da ilerleyen yıllarda sitemize dahil edilmiştir. Bu sitenin tek kazancı sizlere göstermek zorunda kaldığımız reklamlardır. Yüksek okunurluk düzeyine sahip bir web sitesi barındırmak ne yazık ki günümüzde oldukça masraflıdır. Bu konuda bizi anlayacağınızı umuyoruz. Ayrıca yazımızı paylaşarak da büyümemize destek olabilirsiniz. Matematik ile kalalım, bilim ile kalalım.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu