Ünlü Matematikçiler

Matematiğin Müzisyeni: Manjul Bhargava

Pek çok alanda başarılı olmak, elbette çalışkanlık ve zeka ile açıklanabilir. Ancak, kişiyi asıl başarılı yapan aslında bundan daha fazlasıdır. Fields Madalyası ödüllü, gönümüzün parlak matematikçisi Manjul Bhargava ile tanıyalım. Pek çok alanda başarılı olmak, elbette onun zekâsıyla açıklanabilir. Ancak, onu asıl başarılı yapan, bu alanları harmanlayabilmesi ve sürekli yeni bir şeyler yapmaya, yeni fikirler geliştirmeye iten araştırmacı kişiliğidir. Belki de bu beceriyi, iki kültürü aynı anda dengeli bir biçimde yaşamak durumunda olduğu çocukluk ve gençlik dönemlerinde edinmiştir.

Kendi söylemiyle, araştırmaları üzerine çalışırken bile aklında sadece matematik yoktur. “Aynı anda birçok konu üzerine çalışırım. Farklı konular arasında yolculuk yapmaktan çok hoşlanıyorum. Çoğu zaman belirli bir soru üzerine düşünmem, sadece düşünürüm; düşünceler beni nereye götürürse. Çözüm, kendiliğinden gelir”. Şimdi size ilham verecek bu matematikçinin hayatına kısaca göz atalım.

Kısaca Manjul Bhargava

Manjul Bhargava, 1974’de Hindistan göçmeni bir ailenin oğlu olarak Kanada’da doğar. Hayatını etkileyen en önemli karakterlerin başında, ona Sanskritçe öğreten Eski Hint tarihçisi ve dilbilimci büyükbabası gelir. Bunun yanı sıra, küçük yaşlarında ona bir Hint çalgısı olan tablayı çalmayı öğreten ve bir matematik profesörü olan annesi de vardır. Tabla çalışmalarına uzun zaman ayıran Bhargava, 12 yaşında bu alanda dikkat çeken bir beceriye sahip olmuştur. Bhargava’ya göre matematik ve müzik, sanatın dilleri birbirinden farklı iki dalıdır. Müziğin dili pek çok insanı kendine çeker, matematik ise ancak onun dilini bilenler için çekicidir.

Bhargava, geleneksel bir Hint vurmalı çalgısı olan tabla çalma ile sayı teorisi araştırmaları yapmanın her ikisinin de büyük ölçüde doğaçlama olduğunu söylüyor.

Müzik mi, Matematik mi?

Bhargava müziği meslek olarak düşünse de, matematik sevgisi zaman içinde baskın çıkar. Harvard Üniversitesi’nde matematik eğitimine başlar, kısa sürede önemli araştırmalar yapar ve çeşitli bildiriler yayımlar. Alışılanın aksine başarılı akademik hayatının yanında, oldukça sosyal biri olarak da dikkat çeker.

1996’da Amerikan Matematik Derneği’nin üstün başarı gösteren lisans öğrencilerine verdiği Frank and Brennie Morgan Ödülü’nü alır. Bu onun kusursuz matematik kariyerinde bir başlangıçtır. Doktorasını Princeton Üniversitesi’nde Andrew Wiles’ın tavsiyesiyle ve onun danışmanlığında sayılar teorisi üzerine yapar. Devamında Gauss’la anılan ve 200 yıldır çözülmeyi bekleyen problemi çözer. Bu sayede de adını alanın önde gelen matematikçilerinin arasına yazdırır. Gauss’un çalışmasını onun ve diğer matematikçilerin olası gördüklerinden farklı bir yöntemle ele alır.

Çalışmaları, Clay Matematik Enstitüsü’nde saygın bir görevi de beraberinde getirir. Birer yıl Harvard Üniversitesi ve Clay Matematik Enstitüsü’nde ders verir. 28 yaşında Princeton Üniversitesi’nde profesörlük unvanını alır. Kendisi bu unvana ulaşan en genç bilim insanlarından birisi olarak anılır. İyi bir eğitimci kimliği de vardır Bhargava’nın. Matematiğin daha iyi nasıl anlatılabileceği ve öğrencinin ilgisinin nasıl yakalanabileceği, kafasında dolanan sorunlardan biridir. Genel okuyucu kitlesi için, popüler matematik yazıları yazar.

Princeton’da matematik müfredatının yeniden düzenlenmesi için uğraşan komitede çalışmaya başlar. Bu sayede bir eğitimci olarak hedefi de şekillenmeye başlar. Bölümün başlangıç için sunduğu ders, tek bir konu üzerine yoğunlaşmaktadır; öğrenciler diğer seçenekler ve matematiğin uygulamaları konularında bilgisizdirler. Bölüm pek çok yetenekli öğrenciyi en başta kaybetmektedir. Bu nedenle, hem matematik okumayı planlayan öğrencilerin, hem de diğer bölümlerden öğrencilerin ilgisini çekebileceğini düşündüğü “Matematiksel Düşünceye Giriş” dersini vermeye başlar.

Bhargava, dilbilim üzerine de çalışmalar yapmış ve bu alanda da birçok araştırma yayımlamıştır. Ayrıca, Clay Matematik Enstitüsünün milyon dolarlık bir ödül sunduğu eliptik eğrilerle ilgili bir sorun olan ünlü Birch ve Swinnerton-Dyer varsayımını kanıtlamak içinde çalışmalarına devam etmektedir. Bhargava, SASTRA Ramanujan ve Clay Araştırma Ödülü (2005), AMS Cole Ödülü (2008) ve 2014 Fields Madalyası ödülü sahibidir.

Göz Atmak İsterseniz

İleri Okumalar:

  • The Musical, Magical Number Theorist; https://www.quantamagazine.org/
  • ‘Matematiğin müzisyeni’: Manjul Bhargava, Nazan Mahsereci, Bilim Ve Gelecek Dergisi, sayı:44

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.
Başa dön tuşu