İKİ DAKİKADA MATEMATİKMATEMATİK

Matematiğin En Zor Anlaşılan 10 Alanı

Ne kadar matematik bilebiliriz?

Günümüzden yalnızca dört yüz yıl önce, ortalama bir kültüre sahip kişilerin hesap yapmak için sahip oldukları tek donanım parmaklarıydı ve abaküslerin sırlarına erişebilmek, dönemin hesap uzmanlarının yapabileceği bir işti.

Parmak hesabı üzerine ayrıntılı açıklamalar yapmamış hiçbir kitap, iyi bir kitap olarak kabul edilmezdi. Çarpma zor bir işlem olarak ün yapmıştı, ancak bölme yapabilmek iyi eğitilmiş matematikçilerin işiydi. Onlar bile bölme sonuçlarını birkaç günde bitirebiliyordu.

Günümüzde, yılda yaklaşık 300,000 matematik prob­lemi kanıtlanmakta. 1900’lerin başlarında, büyük bir matematikçinin tüm matematiği kavramış olması beklenirdi. Matematik sığ bir havuzdu. Bugün mate­matiğin sulan o kadar derinleşti ki; büyük bir matematikçi tüm külli­yatın ancak %5’ini bilebiliyor.

Fransız matema­tikçi Olivier Gerard, “Bir teorinin ‘zor’ olması, birçok nedene bağlı olabilir. Yetersiz yazılmış olabilir. Bazı parçalar eksik olduğu için geçi­ci olarak zor olabilir. Matematiğin çoğu ebedi olarak var değildir; alanların birçoğu yeni bir sonuca ulaşmadan önceki sü­reçte uzun süreli başlangıçlar, gözden geçirmeler ve üzerinde yoğun çalışma gerektirir,” diyor.

Aşağıdaki liste, dünyadaki matematikçiler tarafından oylanmış ma­tematiğin en zor anlaşılan 10 alanını içeriyor. 1, 2, 3 ve 10. kalemler birbiriyle çok yakından alakalılar.

1. Hareketli cobomology (cohomology teorisi) .
2. Langlands çarpımsallık varsayımına ilişkin özel vakalar
3. İleri Sayı Teorisi
4. Kuantum grupları.
5. Sonsuz boyutlu Banach alanları
6. Geniş sınırlı grupların lokal ve mikro lokal analitikleri.
7. Geniş ve girişsiz kardinaller.
8. Cebirsel topoloji.
9. Süper şerit teorisi.
10. Non-abelian ikiliği (Langlands felsefesi), otomorfık tanımlar, modüler değişkenler.

Liste uzayabilir elbette, sonuçta bu araştırmanın yapıldığı tarihin üzerinden yaklaşık 10 yıl geçmiş durumda ve her geçen gün yeni gelişmeler yaşanmakta bilim dünyasında, bunun devamı da matematikçiler için yeni araştırma alanları demektir elbette.

Listedeki maddeleri bu yazıda açıklamak neredeyse imkansız ancak meraklıları ufak bir araştırma ile detaylarına erişebilirler. Unutmayalım, deneyim­li matematikçilerin bile birçoğu, bu detaylı özellikleri tam olarak anlayamamışlardır. Anlayan azınlık ise, bunları genel bir kitle­ye açıklamakta zorluk çekmişlerdir.

Belki de Einstein “Matematik ile ilgili sorunu olanlar üzülmesin, emin olsunlar ki benim  sorunlarım onlarınkilerden çok daha fazla.” derken bize bunu anlatmaya çalışmaktaydı…

Kaynak: Matematik, Akıl ve Anlam Maceraları – Clifford A. Pickover

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir
Okumaya Devam Edin

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı