Matematiğin Aydınlık Dünyası

Matematik akademisyenlerin loş koridorlarda birbirlerinin kulağına fısıldadığı anlaşılmaz kavramlardan oluşan bilgiler yumağı değildir.

Matematik, hayatı dolu dolu yaşamış insanların sevinçleri, üzüntüleri, başarı ve yenilgileriyle oluşturdukları bir insanlık macerasıdır.

Birçok insan için matematik hayatı zehir eden derslerden, insanın içine korku salan sınavlardan ve okulu bitirir bitirmez kurtulacağı bir kabustan ibarettir. Bazıları içinse matematik, hayatı anlamanın ve sevmenin yolu olabilmiştir.

Çünkü hayatı sevmenin yolu -her şeyde olduğu gibi- onu anlamaktan geçer.
İlkokuldan beri matematiğin gerçek yüzünü görmemiş, onu benimsememiş kişiler tarafından eğitilen insanların matematikten nefret etmesi kadar doğal bir şey yoktur. Oysa ki matematik ezberlere, anlayışsızlıklara bağlı olan bir konu değildir.

0000000059057-1

Sıklıkla karşılaştığımız bir soru: Peki ama matematiği anlamak için ne yapmalıyız, nereden başlamalıyız?

Tam olarak başlamanız gereken belki de bu kısacık kitaptır.

Bu kitapta, bir kısmı topraklarımızda geçen bu büyük insanlık macerasının öyküsünü bulacaksınız. Bir çırpıda okuyu bitirecek ve daha fazlasını öğrenmek isteyeceksiniz arkasından.

Şu an fiyatı sadece 6 TL bu kitabın aynı zamanda aynı adla geçmiş yıllarda TRT içinde çekilmiş belgeseli de mevcut. yapacağınız basit bir aramada bu belgeseli de izleyebilirsiniz ardından halen izlemediyseniz elbette.

Halen Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü’nde öğretim üyesi olan Profesör Sinan Sertöz bu kitabını belgeseli esas alarak kaleme almıştır zaten.

Yazar Hakkında:

Ali Sinan Sertöz

İlgi Alanları:
Cebirsel Geometri: Cebirsel uzayların sınıflandırılması teorisi.
Değişmeli Cebir: Yerel halkaların Cohen-Macaulay ve Arf özellikleri.
Sayılar Toerisi: Frobenius’un Diophant denklemi.
Karmaşık Geometri: Tekil Holomorf Yapraklanmalar.

Özgeçmiş:
11 Kasım 1954, günü Ankara’da doğdu. Çocukluğu Mamak’da geçti. 1973 yılında Darülşafaka lisesinden mezun oldu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Matematik bölümünü bitirdikten sonra Kanada’nın Vancouver şehrindeki Üniversity of British Colombia Matematik bölümünde doktora yaptı. Bir süre TÜBİTAK’ın Gebze’deki Marmara Araştırma Merkezi’nde çalışti. Halen Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Avatar
Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bunlara da Göz Atın!

LEGO’larla Matematik Öğretimi için 5 Fikir

Çok az sayıda uygulamalı matematik kaynağı mütevazi LEGO parçası kadar kullanışlı ve çok yönlüdür. Bildiğimiz …

Bir Yorum

  1. Avatar

    bu kitabın pdf hali var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.