KEŞFET

Master Algoritma: Yapay Öğrenme Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?

Yapay öğrenme hakkında medyada okuduklarınızdan daha fazla bir şeyler olup bittiğini düşünüyorsanız incelemelisiniz…

Belki farkında değilsiniz ama yapay öğrenme hayatımızın her alanına sızmış durumda. Bir arama motoruna sorgu yaptığınızda, elektronik postalarınızı okurken yapay öğrenme bir yerlerde devreye dâhil olur. Cep telefonunuz sürekli olarak öğrenen algoritmalarla doludur. Facebook, twitter size gösterilecek güncellemeleri belirlemek için yapay öğrenmeyi kullanır, Biraz alışveriş yapmaya karar verdiğinizde öğrenen algoritmalar yardımı ile düzenlenen reyonlarda dolaşırsınız farkında olmadan. Kredi kartınızı kullandınız diyelim, işte o kartta yine bir algoritma aracılığı ile sizin uygun potansiyel müşteri olduğunuza karar verilerek adınıza düzenlenmiştir.

Bir bilgisayarın iki sayıyı toplamaktan bir uçağı uçurmaya kadar herhangi bir şey yapmasının tek yolu bunu nasıl yapacağını açıklayan algoritmaları yazmaktır. Ancak yapay öğrenme algoritmaları farklı çalışır. Onlar kendilerine ulaşan verilerden çıkarımlar yaparak kendi başlarına öğrenirler.

Homo sapiens, kendini dünyaya adapte etmek yerine dünyayı kendine adapte eden türdür. Yapay öğrenme bu milyon yıllık destanın en yeni bölümü. Günümüz toplumu işte bu öğrenen algoritmalar ile adım adım değişiyor. Yapay öğrenme bilim, teknoloji, ticaret, siyaset ve hatta savaşları bile yeniden şekillendiriyor.

Her yıl yüzlerce yeni algoritma geliştirilir ancak hepsi temelde aynı fikirlere dayanır. Bu temel fikirleri bilmek yapay öğrenmenin dünyayı nasıl etkilediğini anlamak için önemli.

Pedro Domingos yapay öğrenme konusuna yıllarını veren alanında önemli bir uzman. Master Algoritma onun kaleminden çıkmış açık ve anlaşılır bir şekilde yazılmış, kapsamlı bir rehber.

Aslında yapay öğrenme hakkında beş temel görüş bulunmakta ve kitapta her görüş için ayrı bir bölüm ayrılmış durumda ve her bölümde öğrenen makineler geliştirme hedefi doğrultusunda son yüzyılın entelektüel tarihinin bir kısmı gözden geçiriliyor.

Anlatılana göre anlıyoruz ki, yapay öğrenmenin beş anakolunun her biri kendine özgü master algoritmaya sahip. İşte bunların hepsini kapsayan tek bir algoritmanın oluşturulması ile birlikte hayatlarımız geri dönüşü olmayacak biçimde değişebilir. Teorik olarak böyle bir algoritma dünyadaki geçmiş, şimdi ve gelecekteki tüm bilgiyi kendisine yeterince veri ulaştığı zaman elde edebilir.

Yazar Domingos’a göre bu algoritma sayesinde hayatlarımız daha uzun, mutlu ve üretken hale gelebilir.

Kim bilir, belki kitabı okuduktan sonra bu algoritmayı siz geliştirmek isteyebilirsiniz, sonuçta dünyada halihazırda önemli bir sayıda yapay öğrenme uzmanı eksikliği yaşanıyor ve geliştiriciler zaten sahip olduklarımızın türevlerinden ibaret olmayan yeni fikirlere ihtiyaç duyuyorlar.

Uzman olmak gibi bir hayaliniz olmasa bile yazarın da sıklıkla dile getirdiği gibi bu konu üzerinde düşünmelisiniz. Yapay öğrenme konusunda edineceğiniz yeni anlayış ile mahremiyet, veri paylaşımı, robotlar savaşı, Yapay Zeka avantajları ve tehlikeleri konusunda geleceğe hazır olabilmek için bilgi sahibi olmalısınız.

Kitabın son sözü ile yazıyı bitirelim…

Newton bir zamanlar kendini sahilde çakıl taşı ve deniz kabukları ile oynayan bir çocuk gibi hissettiğini ve ilerde büyük okyanusun keşfedilmeyi beklediğini söylemişti. Üç yüzyıl sonra müthiş bir çakıltaşı ve deniz kabuğu koleksiyonumuz var ama keşfedilmemiş büyük okyanus halen vaatlerle ışıldıyor…

Şimdi yelken açma zamanı….

Yazar: Pedro Domingos

Çeviri: Tufan Göbekçin

@ Paloma Yayınevi

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu