Mars’tan En Net Görüntülerle 10 Dakikalık Enfes Bir Yolculuğuna Çıkın

Kızıl Gezegen'i hiç bu kadar net görmediniz...

NASA’nın 2012’den beri Mars’ta bulunan ve hala aktif olan tek aracı Curiosity aracının enfes keşiflerine tanıklık etmelisiniz. Gerçekten sağlam bir merak ve keşif tutkusu anlayışı var anlaşılan. :)

Tabii şunu belirtelim. Bu kısa belgeseldeki görüntülerde önceki emektarlar Spirit (Mars Exploration Rover: MER-A veya MER-2) ve Opportunity (MER-B) sayesinde elde edilen görüntüleri de içermektedir..

Spirit 2004 ve 2010 yılları arasında aktif idi. Ancak Spirit’in Mars’ta gezegen yüzeyine sıkışıp Dünya ile irtibarının kesilmesi sonucunda misyonu tamamlanmış oldu.

Opportunity de Spirit ile birlikte 2003 yılında fırlatılmıştı. Ama ikisi de gezegenin zıt bölgelerine indi.

Opportunity ise 2018 yılında Mars’taki sert bir kum fırtınasında aldığı hasar sonucu gezintisini tamamlamış oldu.

***

Mars’a gönderilen tüm uzay araçlarının yüksek kaliteli kameraları olmasına rağmen, Dünya’ya veri gönderme hızı biraz sorunlu. Örneğin, Curiosity saniyede sadece 32 kilo-bit (kbit) veri gönderebiliyor. Ancak Mars Keşif Yörüngesine bağlanabildiğinde, saniyede 2 Megabit hıza ulaşılabilse de, bu bağlantı her Mars gününde sadece 8 dakika kadar sürdürülebiliyor.

Sol yani Mars Solar Day, Mars gününü temsil ediyor. Mars günü, Dünya gününden 39 dakika kadar daha uzun ve yıllık zaman diliminde de Martian Year olarak ifade edilmekte..

Aradaki gün farkı ve veri işleme sorunu, sadece on dakikalık böyle bir belgesel elde etmenin aslında ne kadar büyük bir zorluk ve emek gerektirdiğini de gösteriyor ki belgesel zaten görüntülerin işlenmesi ile video haline getirilmiş.

ElderFox Belgeselleri, Mars’ı ilk kez 4K çözünürlükte işlemek için Mars’taki en başarılı gezginler Curiosity, Opportunity ve Spirit’in veri görüntülerini kullandı.

Ve ortaya son derece güzel, ilham veren ve nefes kesen kısa bir belgesel çıktı.

İzlemek isterseniz:

NOT: Curiosity’nin de Opportunity ve Spirit ile aynı kaderi paylaşmaması için, 30 Temmuz 2020’de NASA’nın Ingenuity isimli robotik helikopteri fırlatılacak ve kum fırtınalarının tespitinden en iyi rotayı belirleyecek optimizasyonlara kadar önemli bir görevi ele alacak.

Kaynak: For the First Time Ever, There is a Video of the Planet Mars Rendered in 4K; https://interestingengineering.com/video/for-the-first-time-ever-there-is-video-of-the-planet-mars-rendered-in-4k

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)
Başa dön tuşu