ZİHİN AÇAN YAZILAR

Tarihe Geçmiş Fotoğraflarda Dijital Manipülasyon Örnekleri

Manipülasyon, çeşitli tekniklerle yönlendirme, ekleme ve çıkarma yoluyla bilgileri değiştirme anlamına gelir.

Tüm teknikler içerisinde yaygın olarak kullanılan ve günümüze dek etkileri devam eden dijital manipülasyon, tarih boyunca birçok alanda algı yönetimi aracı olarak kullanılmıştır. 

Tarihte ilk fotomontaj 1857 yılında 32 negatifin bir araya getirilmesiyle Oscar Rejlander tarafından yapılmıştır. Hayatın İki Yüzü olarak adlandırılan çalışma.

İster savaş zamanlarında propaganda amaçlı yapılsın, ister sıradan olayları olağanüstü göstermek için kullanılsın, fotoğraf sahtekarlıkları tarihsel olarak algılarımızı, inançlarımızı ve hatta eylemlerimizi değiştirdi.

Aşağıda tarih boyunca en ünlü fotoğraf aldatmacalarından bir kaçına göz atalım.

1- Aşağıdaki resimler, Abraham Lincoln’ün ve John C. Calhoun’un birer portresidir. Sol taraftaki Lincoln’ün portresi, kendisine yapılan suikastten sonra, sağdaki Calhoun’un portresi değiştirilerek yapılmıştır. Lincoln’un savaştığı Amerika iç savaşı sırasında Calhoun’un Amerikan güney eyaletleri konfederasyonu iç savaşının kilit noktası olması da ironiktir.

Lincoln’ün kafası, uygun büyüklükte olması için ayna ile yansıtılmıştır. Hile ancak birilerinin, Lincoln’ün beninin yanlış tarafta durduğunu fark etmesiyle ortaya çıkmıştır. 

2- Fotoğraf manipülasyonlarına bir diğer örnek, Nikolai Yazhov çevresinde toplanmıştır. Stalin Rusyası döneminde Nikolai, Stalin’in sağ kolu gibiydi. Ancak 1938’de Yezhov, kendi yardımcılarından biri tarafından ihanetle suçlandı. Devamında tutuklandı ve idam edildi. Devamında varlığı tüm fotoğraflardan silindi.

Stalin’in sağında görülen Nikolai Yezhov, daha sonra Moskova Kanalı’ndaki bu fotoğraftan çıkarıldı. Kaynak: https://www.history.com/news/josef-stalin-great-purge-photo-retouching

3- Kraliçe Elizabeth ve Kanada Başbakanı William Lyon Mackenzie King ve Kral 4. George’u bir arada gösteren bu fotoğraf daha sonra manipüle edildi. Kral 4. George fotoğraftan çıkartıldı. Bunu yapan bizzat Kanada Başbakanı’ydı. Fotoğrafın Kralsız halini seçim kampanyasında kullanan Başbakan böylece daha güçlü görüneceğini düşünmüştü.

Kaynaklar:

History’s Most Famous Photo Hoaxes

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu