Mantıklı Toplumlar Neden Saçma Şeyler Yaparlar?

İkinci Dünya Savaşından sonra dünyadaki bir çok sosyal bilimcinin beynini bir soru kemiriyordu: Kant, Hegel gibi büyük filozofları, Einstein gibi bilimcileri, Goethe gibi büyük yazarları, Wagner gibi büyük bestecileri çıkarmış bir Alman toplumu, nasıl olur da Hitler gibi bir delinin peşinden gitmişti? Üstelik 20 milyondan fazla insanın ölmesine neden olduğu halde?mantikli-toplumlar-neden-sacma-seyler-yaparlar
Hitler “mühendis kafalı” olmalarıyla ünlü Almanlara ne yapmıştı? Onların mantıklarını nasıl “servis dışı” hale getirmişti? Sorunun özü şuydu: Mantıklı insanların/toplumların mantıksız davranmaya başlamasına sebep olan neydi?Uzun süren araştırmalarla cevabın bazı parçaları keşfedildi. En önemli kavram “R- kompleks”denilen olguydu. R kompleks, “sürüngen beyin bölgesi” demektir. Her beyinde bulunur. R kompleksle yönetmek, kitlelerin beynindeki “ilkel içgüdüleri aktive ederek, mantıksal düşünmeyi baskılamak” demektir.

Aşağılık ya da üstünlük kompleksi gibi algı yönetimi veya mühendisliği ile başlatılan ve sürdürülen toplumsal ruh-sağlığı sorunu üç aşamada yaratılıyor:

 • Toplum ve bireyler, önce “Biz ve Onlar veya Ötekiler” gruplarına bölünüyor.
 • Ardından, korku ve dehşet kültüründe yaşamaya zorlanıyor.
 • Karşıt gruplara bölünen ve çatışmalar içinde bunalan toplum, zalim düşmanlara karşı ilkel bir birlik ve bütünlüğe sığınıyor.

 

Peki kitleler bu tip “R kompleksli” liderlerde ne buluyorlar? En önemli açıklamalardan biri özdeşlik kurma psikolojisiydi. Araştırmacılara göre, kendi hayatında yenik, ezik, kompleksli kişiler, bu tür gücü ve otoriteyi temsil eden liderler üzerinden, kendilerini ezen kocalarından, patronlarından, üst sınıftan kendilerince intikam alıyorlardı.

R-komplekse hitap eden liderlerin en büyük sırrı, kendisini bir “intikam aracı” olarak sunmalarıydı. Onlar hep; Kaybedenlere oynayarak kazanıyorlardı!

Kimliklerini bir düşmana göre konumlandırıyorlardı. Düşman yoksa, hayali düşmanlar yaratıyorlar, eğitimsiz ama öfkeli kitlelerin enerjisini bu yöne kanalize ederek, oy kazanıyorlardı.

Mesajları şöyleydi: “Ben de senin gibiyim ama senin olmadığın bir yerdeyim, oyunla bana güç ver nefret ettiğin herkesin canını okuyayım!”Bu tip liderler kolaylıkla iktidara gelebilirken, gidişlerinde büyük bedel öder ve ödetirler. Çünkü hakim durumlarını kötüye kullanıp, kendilerini tek seçenek olmaya zorlarlar. Bu tip liderler, toplumlar için bir zeka testidir.

Matematiksel

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bunlara da Göz Atın

Mantık Problemlerinin Püf Noktaları

Yazıda okuyacağını mantık problemleri ile eminiz sizler de farklı formatlarda karşılaşmışsınızdır. Peki bu problemleri çözmenin …

2 Yorumlar

 1. Sitenin tüm çalışanlarına ve yazarlarına teşekkür ederim. Bilgi veren yazılar okumayı sevdiğim gibi felsefesi olan yazıları, felsefi derinliği olan yazıları veya direkt felsefe yazılarını da talep ederim. Felsefi temelleri sağlam yazılar bulmak çok zor. Sizin sitenizde (matematiğe yakışır şekilde) bunu bulmaktan çok memnunum.

  Yazıyoruz ama kime ulaşıyor demeyiniz. Ulaşabildikleriniz belki de çok şey değiştirir.

  Tekrar tekrar teşekkür ederim.

 2. Bireysel zeka ile kolektif zeka arasında dağlar kadar fark var.
  Tek başına Einstein, Tesla, Newton gibi insanlar başarılı, zeki, etik davranışlar sergilese de onlarcası bir araya gelip atom bombası da yapabiliyor.
  Hitler’in peşine takan motivasyon ile Manhattan projesini hayata geçiren motivasyon her ne ise çok farklı olmasa gerek.
  Topluluğun zekası olmaz derler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.