GÜNDEM

Malezya, Batı’nın Plastik Atıklarını Reddeden En Son Asya Ülkesi Oldu

Son Güncelleme:

Doğu ve Batı arasında plastik atık krizi yaşanıyor.

Şehirlerimiz her yıl 2 milyar tondan fazla atık üretiyor, ancak dünya nüfusunun dörtte biri uygun bir atık toplama sistemine sahip değil. Düşük gelirli ülkelerde, az miktarda katı atık dışında hepsi yakılıyor veya çevreye gelişigüzel atılıyor.

Küresel atık sorununun yükü fakir ülkelerin omuzlarında. Her yıl gelişmekte olan ülkelerde 400000 ila 1 milyon kişi yanlış atık yönetimi politikalarının yol açtığı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor.

Ülkeler daha müreffeh hale geldikçe çöp kutuları da o oranda gittikçe daha fazla doluyor.

Çin’in 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle batıdan atık ithalatını yasaklamasının ardından Malezya geçtiğimiz yıl plastik hurdası için önde gelen alternatif hedef haline gelmişti.

Malezya hükümeti yaptığı açıklama ile batılı ülkelerden gelen yaklaşık 3 bin ton plastik atığı geri göndereceklerini ve artık çöp ithalatı yapmayacaklarını belirterek zengin ülkelerin çöplerini reddeden en son Asya ülkesi oldu.

Malezya’da birçok ruhsatı olmayan geri dönüşüm işletmesi çökmesi ve bölge sakinleri çevresel zarardan şikayet etmeye başlaması üzerine Malezya Enerji Bakanı, yasadışı yollardan ithal edilen 60 konteyner çöpün geri gönderileceğini açıkladı.

Malezyalı yetkililer, istenmeyen atıkları için ABD, Japonya, Fransa, Kanada, Avustralya ve İngiltere başta olmak üzere 14 ülke belirledi.

Malezyalı yetkililer, gelişmiş ülkelerin geri dönüştürüldüğünü düşündükleri çöplerinin, çoğunlukla çevreye zararlı yöntemler kullanılarak bertaraf edildiği Malezya’da sağlık skandallarına yol açtıklarının farkında olmadıklarını söyledi.

İngiltere merkezli bir geri dönüşüm firması, son iki yılda Malezya’ya 50000 ton kadar plastik atık ihraç ettiklerini ama firma hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını açıkladı. Kaçak çöp ithalatı yapılıyor oluşu Malezya için diğer sorunlardan birisi.

Malezya hükümeti, “Gelişmiş ülkeleri plastik atık yönetimini gözden geçirmeye ve gelişmekte olan ülkelere çöp göndermeyi durdurmaya çağırıyoruz” dedi.

Ayrıca yapılan açıklamada eğer çöp göndermeye devam edilirse Malezya’ya giren çöplerin derhal ilgili ülkelere iade edileceği açıklandı. Bu konuya örnek olarak İspanya’ya beş konteyner kirli plastik atığın iade edilmesi gösterildi.

Geri dönüşüme uygun olmayan plastik atıklar, atmosfere toksik kimyasallar salarak toprak ve su kaynaklarını kirletiyorlar.                                     

Ağustos ayı içerisinde yaklaşık 180 ülke plastik atıklarda küresel ticareti daha şeffaf ve daha iyi düzenlenmiş hale getirmek için Basel Sözleşmesini değiştirmeyi kabul etti.

Dünyanın en büyük plastik atık ihracatçısı olan ABD ise 30 yıllık anlaşmayı onaylamadı.

Kaynak:
https://www.weforum.org/agenda/2019/05/malaysia-flooded-with-plastic-waste-to-send-back-some-scrap-to-source

https://www.weforum.org/agenda/2019/05/this-is-what-the-world-s-waste-does-to-people-in-poorer-countries

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı