Kişisel Gelişim

Leonardo da Vinci Gibi Düşünmek Mümkün mü?

1452’de Vinci şehrinin Toskana köyünde doğan Leonardo da Vinci esnek bir düşünür ve üretken bir yaratıcıydı. Aklı sanat, bilim, mühendislik ve beşeri bilimler arasında dolaşıyordu. Dehası; çılgınca yaratıcı olmasından, ilginç bir şekilde meraklı ve dikkatli olmasından geliyordu. Onun ortaya koyduğu yenilikler; bize ilham veren ve taklit etmek için daha mümkün kılan kendi iradesinin ve çabasının bir ürünü idi. Da Vinci’nin çalışmaları, sanatçıların, bilim insanlarının ve filozofların yolunu açtı. Hayran olduğumuz insanların çoğu, elastik aklın armağanlarına sık sık şahitlik ettiler.

Elastik Zihin Yapısı

Değişimden yoksun istikrarlı bir dünyada, sorunları aynı eski teknikleri, ilkeleri ve kuralları uygulayarak çözebiliriz. Ancak, benzeri görülmemiş teknolojik değişim çağı, sürekli olarak yeni çözümler bulmamız için bizi zorlamaktadır. Sorunları çözmek ve mevcut bir çerçevede daha iyi sonuçlar çıkarmak, analitik ve esnek düşüncenin bir karışımını gerektirir. Diğer özelliklerle doğru kombinasyonda, elastik düşünme toplam mutluluğun önemli bir göstergesidir.

Psikiyatrist C. Robert Cloninger, “Yenilik arayışı sizi sağlıklı ve mutlu tutan ve yaşlandıkça kişilik gelişimini teşvik eden özelliklerden biridir” diyor.

Doyumsuz Merak

Leonardo da Vinci, kariyerinin başında delicesine meraklıydı. Doyumsuz bir öğreniciydi. Her şeyi merak etmek ve sadece merak etmek; sadece yararlı olması nedeniyle değil, Leonardo’nun belirleyici özelliğidir. Görebildiği ve gözlemleyebildiği her şeyi inceledi: suyun akışı, dumanın havada yükseliş şekli, bir ağaçkakanın dilini nasıl kullandığı…

Leonardo, zamanının ilerisinde olan görüşlere sahipti. Her şeyin birbirine bağlı olduğuna dair gözlem ve inancı, çalışmalarının çoğunun temelini oluşturuyordu. Görünüşe göre önemsiz görünen şeyler arasında bağlantı kurmak belki de ustalaşabileceğiniz en önemli yaratıcı düşünme becerilerinden biridir.

Merak duygusu, Einstein’ı Görelilik Teorisi’ne yönlendirdi. Merak duygusu olmadan, Isaac Newton Fizik Yasalarını keşfedemezdi ve Alexander Fleming muhtemelen Penisilini keşfedemezdi. Doğal olarak meraklı bir zihin, günlük sorunları daha iyi çözmenize yardımcı olacak bağlantılar bulmak için çok çeşitli konulara ilgi gösterir. Yeni fikirlere açık olduğunuzda, meraklarınızı daha fazla takip etme olasılığınız artar ve yeni bilgileri ve keşifleri daha önce bildiklerinizle bağlayabilirsiniz.

Öğrenme, icat etme, keşfetme ve çalışma konusundaki doyumsuz dürtülerimiz, yaşamlarımızdaki diğer tüm dürtülerle aynı statüde olmayı hak ediyor.

Kendi sözleriyle:
“Anlayamadığım şeylerin cevaplarını arayarak kırsal alanda dolaştım. Genellikle denizde bulunan mercan ve bitkilerin ve deniz yosununun izleriyle birlikte dağların tepelerinde kabukları vardı. Neden gök gürültüsü ona neden olan sebeplerden daha uzun sürüyor ve neden hemen oluşumunda yıldırım göze görünür hale gelirken gök gürültüsü seyahat etmek için zamana ihtiyaç duyar?

Taşın çarptığı yerin etrafındaki çeşitli su dalgalarının nasıl oluştuğu ve kuşun neden havada kendini koruduğu. Bu sorular ve diğer garip fenomenler düşüncelerimi hayatım boyunca meşgul ediyor.”

Sorgulama

Abdelrahman Ayman

Bilgi edinme ve öğrenme, enerjisini sorgulama yoluyla alır. Parlak fikirler daha iyi bir sorgulama ile ortaya çıkabilir. Leonardo bir keresinde, zihnin asla tükenmediği, asla korkmadığı ve asla pişman olmadığı tek şeyin “öğrenme” olduğunu söyledi.

Doğru cevapları bulmak için daha iyi sorular sormaya başlayın.

Modern bilim insanları gibi, Leonardo da yeni gözlemlerin veya içgörülerin bunu yapması gerektiğini düşündüğü zaman, modellerini revize etmeye hazırdı. Keşif sürecine; tamamlanan işler veya nihai sonuçlardan daha fazla ilgi duyuyordu. Hayatınızın çalışması ve hayatınızın geri kalanını stres olmadan yapmakla ilgili doğru bilgileri toplamak için daha iyi bir yaklaşım istiyorsanız, sorgulama yoluna odaklanmalısınız.

Sorgulamak nefes almak gibidir. Ancak, nasıl sorgulayacağımız hakkında öğrenebileceğimiz çok şey var ve aradığımız cevapları almak için gerçekten iyi yapmalıyız sorgulamayı. Meraklı bir zihin fikirleri daha iyi ilişkilendirebilir ve bağlayabilir. Açık fikirli olun ve aradığınız cevapları bulmak için öğrenmeye, unutmaya ve tekrar öğrenmeye istekli olun.

“Hepimiz açık ve kapalı olarak adlandırılabilecek iki kontrast modunda çalışırız. Açık mod daha rahat, daha alıcı, daha açıklayıcı, daha demokratik, daha eğlenceli ve daha komiktir. Kapalı mod, daha sıkı, daha sert, daha fazla hiyerarşiktir. Maalesef çoğu insan, zamanlarının çoğunu kapalı modda geçiriyor.” 

John Cleese

Leonardo herşeyi kendi kendine öğrendi. Hiçbir zaman örgün eğitime devam etmedi. Deneyime, gözlem ve denemeye öncelik verdiğini ortaya koymak için deneysel bir yaklaşım geliştirdi. Leonardo gibi düşünmek ve çalışmak istiyorsanız, merakı benimseyin ve her şeyi sorgulamak, denemek için aklınızı eğitin.

Bu büyük düşünürü daha yakından tanımak isterseniz bu yazımıza da göz atabilirsiniz: Zamanına Sığmayan Büyük Hayalci: Leonardo Da Vinci

Kaynak: Thomas Oppong, https://medium.com

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir Yorum

  1. merhaba sibel hanım yaşım altmış sitenize tesadüfen rastladım her sabah en az beş yazı okuyorum elinize emeğinize sağlık ömür boyu sağlıklı bir beyin ve başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.