Eğitim Bilimleri

LEGO Kullanarak Matematik Öğretmek İçin 5 Fikir

Çok az sayıda uygulamalı matematik kaynağı mütevazi LEGO parçası kadar kullanışlı ve çok yönlüdür. LEGO, çocuklar için soyut matematik kavramlarını somutlaştırmak, takım çalışmasına ilham vermek, sebat etmeyi teşvik etmek ve çeşitli matematik problemlerini çözme konusunda olumlu bir tutum geliştirmek için harika bir araçtır. Çalışmalar, LEGO’larla genç yaşta oynamanın üç boyutlu düşünme gelişimi ile ilişkili olduğunu göstermiştir .

LEGO’lar matematik derslerinde uygulamalı bir kaynak olarak kullanıldığında, çocuklar zorlu problemlerin üstesinden gelmek için kendilerini meşgul, rahat hissedecek ve kendilerini motive edecekler. Bu nedenle, çocukların LEGO’ları kullanarak matematik kavramlarını keşfetmeleri isteniyorsa, başlamak için 5 fikir:

LEGO Yardımı İle Neleri Öğretebilirsiniz?

1) Kesirleri öğretmek

Alycia Zimmerman

Matematik kavramları, küçük çocukların kavrayabilmesi için zor olabilir ve çocuklar genellikle kesirler gibi soyut konuların anlaşılması için mücadele ederler. LEGO’ları uygulamalı bir araç olarak kullanmak, çocukların kesirleri etkili ve ilgi çekici bir şekilde anlamalarını sağlar. LEGO’larla çocuklar, formülleri ezberlemek yerine keşif yoluyla kesirleri öğrenebilirler.

2) LEGO Eğitim’in MoreToMath’ı 

LEGO’nun Moretomath programı ile problem çözme yoluyla matematikte başarılı olabilirler. Amerika’da şu anda 1. ve 2. sınıflar için LEGO’nun uygulamalı matematik müfredatında derslerde; öğrenci çalışma sayfaları, etkileşimli beyaz tahta dersleri ve değerlendirmeler sunulmaktadır. Dersler, eğitimcilerin temel içerik sunmalarını ve ileri öğrenim için fırsatlar sunmalarını sağlarken, tüm öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak için yerleşik düşünce fikirleriyle oluşturulmuştur. 

3) Alan Modelleri ve Diziler

LEGO’lar inanılmaz derecede esnek bir eğitim aracıdır ve çarpımı keşfetmek için inanılmaz derecede faydalıdır. Çocuklar alan modellerini, çarpımsal özellikleri, kare sayıları keşfetmek için blokları kullanabilir.

4) LEGO Mindstorms: Robotik 

Çocukların STEAM (bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik) alanlarıyla ilgilenmelerinin en iyi yollarından biri robot yapım projelerine katılmalarıdır. LEGO Mindstorms NXT, öğrencilerin kendi basit veya gelişmiş robotlarını ve uçaklarını yaratmalarına izin veren bağımsız robot kitleridir. Otomasyon modern toplumun temelini oluşturmaya devam ettikçe, robotiği anlayan çocuklar gelecekte büyük kariyer fırsatlarına sahip olacaklar.

5) LEGO Geometrisi

Belirli bir geometri konusunu öğretmek için LEGO’ların nasıl kullanılacağına dair mükemmel bir örnek olmasa da, neredeyse her dersi tamamlamak için bunlar kesinlikle kullanılabilir. Çocuklar alan ve çevre, hacim, bileşik şekil alanları, Pisagor Teoremi, yüzey alanı ve gerçek dünya senaryolarını modelleme gibi kavramları keşfetmek için LEGO’ları kullanmaları sağlanmalıdır. Denemenizi öneririz…

Hazırlayan: Yavuz Atçı

Kaynak: 5 Ideas for Teaching Math with LEGOs; https://mashupmath.com/

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu