SAĞLIK

Küçük Değişiklikler İle Beyin Sağlığınızı Koruyabilirsiniz

Hepimiz daha sağlıklı beyinlere sahip olmak isteriz. Sinirbilimciler, günlük yaşantımızda beyin sağlığı için büyük faydalar sağlayabilecek nispeten küçük değişikliklere işaret ediyorlar. Bu alışkanlıklardan herhangi birine başlamak, kısa vadede daha yüksek üretkenliğe ve yaşamınız boyunca daha iyi bilişsel sağlığa yol açacaktır.

1. Küçük başarılar için kendinizi ödüllendirin

Tamamlamanız aylar süren büyük bir projeyi bitirdiniz mi? Tüm e-postaları gelen kutunuzdan temizlediniz mi? Süper!

Araştırmalara göre, beyninizin büyük bir başarı ile küçük bir başarı arasındaki farkı bilmiyor. Kendinizi tebrik etmek ve tercihen günlük olarak küçük bir başarıyı kutlamak için zaman ayırarak beyninizi hackleyebilirsiniz.

Ayrıca yine araştırmalar, insanların çalışmalarından memnun olduklarında hem daha üretken hem de daha yaratıcı olduklarını söylüyor. Ayrıca, mutsuz olmaktansa mutlu olmak genellikle daha eğlencelidir.

Bu nedenle, iş günü boyunca kendinizi mutlu etmek için yaptığınız her şey, hem işinizi daha iyi yapmanıza hem de işinizi sizin için daha iyi hale getirmenizi sağlayabilir.

2. 20 dakikalık bir yürüyüşe çıkın (veya koşun veya yüzün).

Aerobik egzersiz, kan ve oksijeni sisteminizden daha hızlı pompalar ve beyninizin gerçekten yeni hücreler oluşturmasını sağlar. Bu nedenle, yürümek, koşmak, yüzmek, egzersiz bisikletine binmek ve duraklama olmadan sizi hareket ettiren diğer egzersizler, beyin sağlığınızın yanı sıra kardiyovasküler sisteminize de yardımcı olacaktır.

Araştırmalar, sadece 20 dakikalık egzersizin beyin fonksiyonu üzerinde ölçülebilir bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Bu esnada, susuz kalmanıza neden olan çok uzun süreli egzersizler de beyin fonksiyonlarınıza zarar verebiliyor.

3. Yeni bir dil veya bir müzik aleti çalmayı öğrenin

Burada önemli olan, alışık olmadığınız, tamamen yeni bir şeyler öğrenmeye başlamanızdır. Bu durum beyninizin genellikle kullanmadığınız kısımlarının harekete geçmesini sağlayacaktır. En fazla faydayı elde etmek için kendinize kolay gelmeyen bir şey yapmalısınız.

Zor olan işlerle uğraşırken muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacaksınız ve bu iyi bir şey. Bu hayal kırıklığını aşmak ve ne olursa olsun üzerinde çalışmak beyninize en çok fayda sağlayacak olan şeydir.

4. Bol ve kaliteli uyku

Şimdiye kadar, muhtemelen yeterince uyumanın önemi üzerine yapılan bazı araştırmaları duymuşsunuzdur. Uyku sadece işinizde daha iyi performans göstermenize yardımcı olmayacak, aynı zamanda ileri süreçte Alzheimer riskinizi de azaltacaktır.

Erken yatıp erken kalkmanız ya da geç yatağa geçmeniz ve geç kalkmanız önemli değil. Lütfen tam sekiz saat uyuduğunuzdan emin olun.

Yüksek kaliteli uyku, kesintisiz derin uyku dönemini içermelidir. Bu, telefonunuzun gece boyunca kapalı ya da sizi rahatsız etmeyecek bir biçimde olması demektir.

Aynı şekilde uyumaya başladığınızda telefonunuzun yatağınızdan uzakta olması gerekir, çünkü ekranı uyku düzenini bozduğu bilinen mavi ışık yayar. Uyumadan hemen önce telefonunuzu veya tabletinizi kullanmamalısınız.

Okuma önerisi: Uykusuzluk Beyniniz İçin Bilinenden Çok Daha Zararlı

Kuşkusuz, bu son madde bazı insanlar için oldukça zor olacak. Ancak bunların çoğu, neredeyse herkesin yapabileceği oldukça basit eylemler. Henüz yapmadıysanız bu alışkanlıklar üzerinde yoğunlaşmaya çalışın. Eğer yaparsanız inanın beyniniz daha mutlu olacak!

Kaynak
https://www.inc.com/minda-zetlin/improved-brain-function-habits-sleep-exercise-learning-new-skills.html

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu