Anasayfa » BİLİMSEL GELİŞMELER » Kuantum Bilgisayarları: Farklı Boyut

Kuantum Bilgisayarları: Farklı Boyut

Kuantum bilgisayarları, ilginç bir konu. Bugün, dünyada onbinlerce insan, bu teknolojiyi geliştirmeye ve anlamaya çalışıyor. Peki ne işe yarayacakmış “kuantum bilgisayarı”, biz son teknoloji makine aldık, ne gerek var şimdi, israf diye düşünebilirsiniz. Öyle mi dersiniz?

Aslında bu çalışmalarda 2 tane beklenti var: Birincisi, paralel evrenler ve gerçeklikler.

İkincisi de heyecan verici. Bu teknoloji, şu anda bulunan teknolojimizin çözemeyeceği problemleri, saniyeler içerisinde çözebiliyor.

Bu durumda sarf edilen çabaların yanında orantısız büyüklükte ve güçte bir sonuç alınabilir. Bir bakıma, zaman yolculuğu yapmış olarak bilinçli olarak piyango bileti almak gibi: Sadece bileti alıyorsunuz ve ertesi gün trilyoner uyanıyorsunuz gibi kârlı bir teknoloji olacak bu..

Öncelikle, paralel gerçekliğe bakalım. Evet, bilim kurgu gibi baktığımız bir konu. Yani mümkün gibi ama ulaşılması “imkansız”…  İmkansız mı? Emin misiniz??

Hayır aslında, bugün ulaşılması artık imkansız değil. Fizikçilerin tahminlerine göre, bu içinde bulunduğumuz gerçeğe benzer, inanılmaz sayıda, çok fazla çeşitli benzer ama farklı gerçeklik bulunuyor. Bunlara paralel gerçeklikler, duymuşsunuzdur, “paralel evrenler” deniyor.

Kuantum bilgisayarları napıyor peki de başarıyor bunu? Henüz o gerçekliğe geçişimizi sağlaması mümkün mü bilmiyoruz ama bu gerçeklikler arasında köprü görevi gördüğünü söyleyebiliriz. Yani bir bilgisayar çalışıyor ama aynı anda bu inanılmaz çok sayıdaki paralel gerçeklikteki kendi kopyalarını da çalıştırıyor!!.

Dolayısıyla hesaplama hızınız, uç seviyelere ulaşıyor, hatta onu da geçiyor. Buna en çok sevinenler ise karmaşık denklemler çözen, veya çözmeye çalışan, tam çözdüm derken bilgisayarları çöken, hard diskleri, “ram”leri problemlerine yetmeyen bilim insanları ve mühendisler!

Bilgisayarların gelişimiyle ve gelişen teknoloji ile beraber, mühendisler ve bilim insanları çok karmaşık problemleri bile modelleyebilir hale geldi 21. yüzyılda. Çok güzel, ancak bu karmaşık problemlerin, normal bilgisayarlar ile çözülmesi mümkün değil ki! , ya da mümkün değildi.

Özellikle, ilgilendiğimiz problem lineer olmayan özellikler taşıyorsa, yapılan hesaplamalar tamamen “göz kararı” ve deneyime dayanan bir şekilde hesabı yapan kişiye kalıyor.

Bizim, “göz kararı” dediğimiz nedir? Beyin çalışma kapasitemiz, bir bilgisayardan üstün özelliklere sahip. Bunun sebebi ise insan aklının lineer olanda kalmayıp, yaratıcı ve farklı boyutlarda çözüm üretebilmesi. Kuantum bilgisayarları da işte aynı böyle çalışıyor. İnsan aklı da farklı boyutlara geçiyor mu bilmiyoruz ama kuantum bilgisayarlarının farklı boyutlara geçtiğini, farklı gerçeklikleri de kullandığını ve bu sebeple farklı sonuçlara ulaştığını biliyoruz.

Bir tek at arabası varmış eskiden, sonra otomobiller çıktı. En son teknolojiye de ulaşsa, bir otomobilin ulaşacağı kapasite şu anda belli. Bir otomobil, çok acayip hızlı da gitse, 2 boyutta hareket ederken yani 3. Boyuta geçmeden (yani uçmadan) kullanılabileceği yerler sınırlı. Ancak, ilerde hem karada giden, hem yüzen hem uçan araba özellikleri birleşirse ayrı bir konu olur. Öyle bir fikirde de farklı boyutların kullanımı söz konusu olur zaten.

Ancak bir uçağa bakıyorsunuz, bir otomobilden kat kat hızlı; çünkü çok basit, 3. Bir boyut daha kullanıyor, otomobile ilaveten. Fizik teorilerine göre ise şu anda en az 11 boyut tanımlanmış durumda. Ayrıca insanın düşünme kapasitesi tabii bununla sınırlı kalmıyor. 11’den sonra sınırsız sayıda boyut olabileceği de düşünülüyor.

Kısacası, metafizikçilerin senelerdir iddia ettikleri bazı şeylerin bilimsel tespit ve açıklamaları yapılıyor sanki. İlgilenenler için, bu kuantum bilgisayarlarından en meşhuru GOOGLE’da kullanılıyor. Bu bankamatik gibi olan dev bilgisayarların aslında ufak olan çipleri, normal kullandığınız en iyi bilgisayardan 100 milyon kat hızlı!!

Hani aklımıza geleni buluyoruz  ya Google’da aslında o arada belki başka gerçekliklere yolculuk yapıyoruz, kim bilir?!

Bu bilgiler size yeterli gelmedi ise aşağıdaki videoya da göz atabilirsiniz. Eğer otomatik olarak açılmaz ise Türkçe altyazı seçenekleri mevcut.

Dilara ÇINAREL

dilaracinarel@gmail.com

Matematiksel

 

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Avatar
Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.