GÜNDEM

Koronavirüse Yakalandığınızda Neler Oluyor?

Çin’deki hastaneler şimdiye kadar yüzlerce hastayla yaşadıkları deneyimlerini paylaştıkları bir rapor hazırladılar. Çin’den yayılan yeni bir koronavirüs salgını; 176 ülkeyi etkiledi, 220.000 üzerinde insanı enfekte etti ve 8.900 üzerinde ölümle sonuçlanan vaka oluştu.

Koronavirüs Bulaştığında Ne Olur?

Wuhan’da bir hastanede tedavi gören 138 hastaya ne olduğunu açıklayan yeni bir raporda bu soruyla ilgili bazı cevaplar var. Ayrıca virüsün bir hastaneye nasıl yayılabileceği konusunda endişe verici bilgiler de var.

Wuhan Üniversitesi Zhognan Hastanesi yoğun bakım departmanından Zhiyong Peng tarafından yönetilen doktorlar, tedavi ettikleri insanların yaklaşık %40’ının hastanede, 40 sağlık uzmanı ve halihazırda orada bulunan 17 hasta da dahil olmak üzere ameliyatlar veya başka nedenlerden ötürü enfeksiyona yakaladığını söylüyor.

Hastaların %4.3’ünün öldüğünü ve yaklaşık %34’ünün iyileştiğini ve geri kalanların hala tedavi edilirken hastaneden ayrıldığını söylediler. Çin dışında ölüm oranı çok daha düşük görünüyor. Şehir, Ocak 2020’den beridir kilitli karantina altında.

koronavirüs, wuhan

Erken belirtiler: Koronavirüsün en yaygın belirtisi, neredeyse herkesin yakalandığı ateştir. Bunu yorgunluk ve kuru öksürük izler. Buna ishal veya bulantı gibi belirtiler de eklenebiliyor.

Hastaneye gitmek: Wuhan’da doktorlar, insanların hastaneye başvurması için ilk belirtilerden sonra yaklaşık 7 gün geçtiğini, bu süre zarfında da birçoğunun nefes almakta güçlük çektiği söyledi.

Hastaların yardım istemek için bekleyip beklemedikleri veya başlangıçta aşırı kalabalık koşullarda geri dönenler arasında olup olmadığı belli değil.

Enfeksiyonun onaylanması: Virüs testi, virüsün genetik materyalini tanımlamak için polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile analiz edilen bir boğaz çubuğu ile yapılıyor.

Göğüs taramaları: CAT (Computerizing Axial Tomography) tarayıcıdan geçen bazı hastalar, doktorlarının “zemin camı” görünümü olarak adlandırdığı, akciğerlerinde gölgeli lekeler olduğunu söyledi.

Yoğun bakım ünitesine gitmek: Çinli ekip, hastalarının dörtte birinin, çoğunlukla akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS, Adult Respiratory Distress Syndrome) nedeniyle yoğun bakım ünitesine geldiğini söyledi.

Bu dönem, akciğerler sıvı ile dolduğu ve oksijen taşıma yeteneğini kaybettiği zaman olarak tanımlanıyor. Bu durum böbrekler gibi diğer organları da etkiliyor ve hastayı ölüme götürebiliyor.

Yaşlı insanları daha çok etkileniyor: Yaşlı insanlar daha ciddi hastalıklara yakalanma eğilimindeyken, Wuhan hastanesinde vaka yaşları 22 ve 92 aralığında. Vakaların yaş ortalaması 56.

Tedavi: Çin’in raporu, doktorların enfeksiyonu tedavi etmek için yeterli olamadığını gösteriyor. Wuhan’da çoğu insana, oseltamivir adı verilen ve fark edilebilir bir etkisi olmadığını söyledikleri antiviral bir ilaç ile tedavi uygulanıyor.

Anti-HIV ilaçları dahil olmak üzere diğer bazı ilaçlar da başka yerlerde denendi. En çok sorun yaşayan hastalar bazen oksijen terapisi alıyor veya kanlarını pompalayan ve oksijen ekleyen bir makineye bağlanıyor.

Rapora ulaşmak için…

Kaynak: https://www.technologyreview.com/s/615176/an-inside-report-of-what-happens-when-you-get-the-coronavirus/

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı