YAŞAM

Koronavirüs’e Karşı Dezenfektan Ürünleri Nasıl Kullanılmalı?

COVID-19’a (ve diğer ölümcül hastalıkların arkasındaki patojenlere) neden olan yeni koronavirüsü etkisiz hale getirmek için bazı önemli ipuçları…

• SARS-CoV-2’nin bazı yüzeylerde 16 saate kadar hayatta kaldığı saptanmıştır, bu sebeple evinizi düzenli olarak dezenfekte etmeniz önemlidir.

• ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi; kapı tokmağı, ışık anahtarları ve tezgahlar gibi sık dokunulan yüzeyler için günlük dezenfeksiyon öneriyor.

• Ağartıcı, alkol veya hidrojen peroksit içeren ürünler mikropları öldürmede en iyisidir.

• Sirke ve diğer doğal ürünler önerilmiyor.

Rutgers Üniversitesi ekoloji profesörü Siobain Duffy, “COVID-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2’ye karşı kullanılacak en etkili dezenfekte edici ajan henüz belirlenemedi” diyor. “Bu yüzden bilim insanları diğer koronavirüslere karşı işe yarayan dezenfektanların SARS-CoV-2’ye karşı da etkili olacağını varsayıyorlar.”

Gıda bilimi profesörü Donald Schaffner; “Her dezenfekte edici kimyasalın kendine özgü kullanım talimatları vardır. Ancak önemli bir genel kural, bir temizleme solüsyonunu bir yüzeye uyguladığınızda hemen silmemenizdir. Önce virüsleri öldürecek kadar süre beklemeli” diyor.

Virüsten korunmak için nasıl dezenfeksiyon yapmalı?

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi; masalar, kapı kolları, ışık anahtarları, tezgahlar, kulplar, telefonlar, klavyeler, tuvaletler, musluklar, armatürler ve lavabolar gibi sık dokunulan yüzeyler için günlük dezenfeksiyon yapılmasını öneriyor.

Merkez ayrıca dezenfeksiyondan önce kirli yüzeylerde deterjan veya sabun ve su ile ön temizlik yapılmasını tavsiye ediyor.

Evinizdeki bir kişi grip benzeri semptomlarla hastalanırsa, evinizdeki nesneleri düzenli olarak dezenfekte etmeniz gerekir.

Hangi temizlik solüsyonunu kullanırsanız kullanın, virüsleri ve diğer patojenleri öldürecek kadar uzun süre yüzeyle temas etmesini sağlayın. Bu süre kimyasal maddenin yapısına bağlı olarak değişir.

Aynı anda farklı temizlik maddeleri kullanmayın. Bazı ev kimyasalları karıştırılırsa tehlikeli ve zehirli gazlar oluşturabilir.

Çamaşır suyu ile nasıl temizlerim?

Ağartıcı; bakterilere, mantarlara ve koronavirüsler dahil birçok virüse karşı etkili bir dezenfektandır, soğuk suyla seyreltilerek kullanılmalıdır. Genellikle 4 litre soğuk su için dörtte bir fincan ağartıcı kullanabilirsiniz.

Gerektiği gibi seyreltilmiş çamaşır suyu çözeltisi hazırlayın. Hazırladığınız çözeltinin dezenfekte etme yeteneği zamanla azaldığı için 24 saat içinde kullanın.

Plastik oyuncaklar gibi gözenekli olmayan ürünler 30 saniye boyunca ağartıcıya daldırılabilir. Çamaşır suyu ile zarar görmeyecek ev yüzeyleri 10 dakika veya daha fazla çamaşır suyu çözeltisine maruz bırakılabilir.

Ağartıcı çözeltileri cilt için çok tehlikelidir. El yıkama ve/veya el dezenfektanı yerine kullanılmamalıdır.

Alkol ile neler yapılır?

Birçok farklı formdaki alkol, birçok patojeni öldürmek için etkili olabilir.

Alkolü suyla seyreltebilirsiniz, ancak koronavirüsleri öldürmek için yaklaşık %70’lik bir alkol konsantrasyonu oluşturmanız gerekir. Birçok el dezenfektanı yaklaşık %60 alkol konsantrasyonuna sahiptir; bunların hepsi koronavirüslere karşı etkilidir.

Virüslerin etkisiz hale geldiğinden emin olmak için yüzeyler %70’lik alkol çözeltileri ile en az 30 saniye boyunca temas halinde bırakılmalıdır. Saf (%100) alkolün bu amaç için kullanılması -çok hızlı buharlaştığı için- uygun değildir.

Buharlaşmayı önlemek için alkol çözeltilerini koyduğunuz kapların ağzı kapalı tutulmalıdır..

%70 alkol çözeltisi ellerinizde tahrişe neden olur. Bu sebeple el yıkama ve/veya el dezenfektanı yerine kullanılmamalıdır.

Hidrojen peroksit kullanılabilir mi?

Hidrojen peroksit tipik olarak yaklaşık %3’lük konsantrasyonlarda satılmaktadır. Yüzeydeki koronavirüslere karşı etkili olduğu için kullanılabilir. %0.5 konsantrasyona kadar seyreltilebilir. Uygulandığı yüzeylerden silmeden önce yüzeylerde en az bir dakika bırakılmalıdır.

Sirke koronavirüsü öldürür mü?

Koronavirüslerle savaşmak için sirke, çay ağacı yağı ve diğer doğal ürünler önerilmiyor.

İnfluenza virüsü üzerine yapılan bir araştırma, %10’luk bir malt sirkesi çözeltisi ile yüzeyleri temizlemenin etkili olduğunu saptamıştı. Farklı birkaç çalışma daha sirkenin virüslerin veya diğer mikropların önemli bir kısmını öldürebildiğini buldu. Ancak koronavirüs ile ilgili böyle bir bulgu yok.

Çay ağacı yağı, soğuk yaralara neden olan virüsü kontrol etmeye yardımcı olabilirken, koronavirüsleri öldürebileceğine dair bir kanıt yoktur.

Okuma önerisi: Sabunun Ardındaki Kimya: Sabun Koronavirüsü Nasıl Öldürüyor?

Kaynak
World Ekonomic Forum, Coronavirus: These products work best to kill the virus, yazı Linki: https://www.weforum.org/agenda/2020/03/clean-kill-coronavirus-covid19-safety-health

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu