GÜNDEM

Koronavirüs, Yayılımını Hızlandıran Bir Mutasyon mu Geçiriyor?

Biliyoruz ‘’koronavirüs’’ kelimesinden tiksindiniz.  Ancak o bizden yeteri kadar tiksinmemiş gibi gözüküyor. Böyle olmaya devam ettikçe de mecburen adını zikretmeye devam edeceğiz.

Bu aralar virüs ve geleceğimiz hakkında kafalarda soru işaretlerinin artmaya başladığı bir süreç yaşıyoruz..

İkinci dalga olacak mı? Aşı ne zaman gelecek? Virüs tamamen ne zaman bitecek? Vaka sayısı neden azalmıyor? Virüs evrimleşir mi? Biz sana ne ettik korona? 2020’nin öfkesi diner mi yoksa yeni planları mı var?

***

Kaygısal bazda ortak acılar çekiyoruz.

En azından kaygı denizinin derinliklerinde kaybolmadan önce bunu hatırlayın.

Kaygıyı hiçbir insan sevmez..

 Ve şuan milyonlarca insan koronavirüsten çok kaygı bozukluğundan muzdaribiz.

2021’de de dünyanın mevcut problemleri elbette bitmemiş olacak. İnsanlık olarak günahlarımızın bedelini ödemeye devam edeceğiz.

Uzaya üsler kurabilen teknolojimizde, dünyada hala açlıktan ölen milyonlarca çocuğun ve işçilik yapan çocukların varlığının devam etmesi ironisi sebebiyle, onların ahını almaya devam edeceğimiz için huzur bulamaz insanlık..

Ancak en azından, 2020’deki kadar üst üste darbe almayacağımızı ve gelenin gideni aratmayacağını varsayarsak, sanırım bu yıl herkes yılbaşını daha bir coşkuyla kutlayacak: Kurtulduk senden 2020!!!

Affedersiniz.. Konuya dönelim. 🙂

Virüs Mutasyon mu Geçiriyor?

Amerika’nın Ulusal Alerji  ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nde 1984’ten beri çalışan ve Amerika’da koronavirüsle mücadelede başrollerden biri olan Doktor Anthony Fauci’den yeni bir açıklama geldi.

Fauci, Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nin (Journal of the American Medical Association) online etkinliğinde, koronavirüsün mutasyon geçirerek bulaşma hızını yükseltmiş olabileceğini belirtti.

Virüsün viral yükünü yani kandaki aktif virüs sayısını yükselterek, çoğalma hızını artırdığını ortaya koyan araştırmaların sürdüğünü belirten doktor, virüsün daha kolay bulaşıcı hale geldiğini düşünüyor.

Ancak, bazı konuda anlaşmazlıklar var. Bunlardan biri patojenlerin (yani hastalığa neden olan her şeyin) yeni varyasyonuyla enfekte olan kişilerin, eskisiyle enfekte olanlara göre daha kötü durumda olup olmadıkları.. Bu konuda bir netlik yok.

Net olan ise vaka sayısındaki artışın hız kesmeden devam ediyor olması..

Sadece altı  ay kadar önce tespit edilen virüs yüzünden 10.7 milyondan fazla insan enfekte  oldu ve 517.000 kişi öldü (2 Temmuz haberi). Ayrıca, birçok ABD eyaleti, ekonomilerini yeniden açma çabalarını tekrar gözden geçirirken, Latin Amerika ve diğer ülkeler tırmanışla yükselen enfeksiyon seviyesiyle sert darbeler almaya devam ediyor.

Üstelik 2 Temmuz’daki bu haberden bugüne baktığımızda BBC’nin paylaştığı verilerde dünya geneli vaka sayısı 11 milyonu geçmiş gözüküyor.

koro.png

Ayrıca Habertürk’ün 2 Temmuz’da güncellediği haberine göre, ABD’de virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 50 bin 816 artarak 2 milyon 781 bin 619’a ulaştı. Ülkede koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 709 artarak 130 bin 843’e yükseldi.

50 bin artış.. 50 bin..

Lütfen maske, mesafe ve hijyen konusunu ciddiye almaktan vazgeçmeyelim..

Bizi nelerin beklediğini henüz bilmiyoruz.

***

Bu haberi görmemi sağlayan Türk-Alman Üniversitesi Profesörü Aykut Kibritçioğlu’na teşekkürlerimle..

Kaynak:  https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-07-02/new-mutation-may-let-virus-more-easily-replicate-fauci-says

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-51719684

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı