GÜNDEM

Koronavirüs Salgınıyla Mücadele Eden 15 Teknoloji Devi

Koronavirüs dünya çapında hızla ilerlerken, teknoloji devleri yükü mümkün olduğunca hafifletmeye yardımcı olmak için kolları sıvamış durumda.

Koronavirus ile savaşmaya yardımcı olacak teknoloji devleri

Bu bağlamda, şu ana kadar 15 şirket koronavirüs ile savaşmaya yardımcı olma planlarını açıkladı. Bu şirketler ve yardım planlamalarını kısaca bakalım.

1- Airbus, McLaren ve Nissan

Airbus, McLaren ve Nissan İngiltere’de binlerce yeni ventilatör üretmek için tam mesai çalışmaya başladı. Bu makineler, kritik hastalarda nefes alma ile ilgili sıkıntılar yaşandığında, hastayı hayatta tutmak için hayati öneme sahip. Endüstrilerden, ayda yaklaşık 5.000 ventilatör oluşturmaları bekleniyor.

2. Cisco

Cisco, COVID-19 ile mücadeleye yardımcı olmak için işe el atan bir başka teknoloji devi. Kendileri, resmi bir açıklamada, koronavirüsü yenmek için mücadele eden küresel ve yerel girişimlere 225 milyon dolar nakit ve planlı bağışta bulunmayı taahhüt ettiler.

Ayrıca, 77.000+ çalışanın da ihtiyaç halinde destek olmak için hazır olduklarını beyanlarında duyurdular.

3. Amazon

Amazon, çalışanlarının fazla mesai ücretlerini iki katına çıkaracaklarını açıkladı. Jeff Bezos bir online duyuruda, “Kendi zamanım ve düşüncem artık tamamen COVID-19 ve Amazon’un rolünü en iyi nasıl oynayabileceğine odaklanıyor.” dedi.

4. Royal Phillips

Royal Phillips, yardım etmek için ellerinden geleni yapacaklarını açıklayan bir başka teknoloji devi. Sağlık teknolojisinde küresel bir lider olan bu firma, koronavirüs hastalarının tedavisine yardımcı olmak için bazı kritik bakım ürünlerinin ve çözümlerinin üretimini artırdıklarını yayınladı.

5. TikTok

TikTok, COVID-19’un neden olduğu baskıyı hafifletmeyi planladıklarını açıklayan başka bir teknoloji devi. Şirket yaptığı bir açıklamada Dünya Sağlık Örgütü Dayanışma Müdahale Fonu’na 10 milyon dolar bağışta bulunmayı taahhüt etti.

6. Intel

Intel, Pazartesi günü yapılan bir duyuruda, öncelikle stoklarında bulunan maske, eldiven gibi kişisel koruyuculuk sağlayan 1 milyondan fazla ürünü bağışlayacaklarını ve devamı için de kaynak aramaya devam edeceklerini açıkladı. Şirket aynı zamanda uluslararası Kızılhaç’a 1 milyon dolar bağışta bulundu.

7.Edison HealthOS

Edison HealthOS açık kaynaklı 3D yazdırılabilir bir ventilatör üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Şu anda tasarımı geliştiriyorlar ve 3D modelleri mümkün olan en kısa sürede piyasaya sürmeyi planlıyorlar.

Başarılı olabilirler ise herkes 3D yazıcıya sahip olan herkes kendi ventilatörlerini oluşturabilir hale gelecek.

8.Apple

Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz günlerde Apple’ın maske tedariki için çalışmalar yaptığını, ABD ve Avrupa’daki sağlık çalışanlarına ise mevcut milyonlarca maskeyi bağışlayacağını duyurdu.

9. Tesla

Tesla, sağlık merkezlerine hafta içinde 1.200 civarında ventilatör vermek üzere çalışmalar yapıyor. Elon Musk ayrıca hastanelere ellerindeki maskeleri bağışlayacaklarını duyurdu.

10.Dell

Dell geçen hafta COVID-19’un yayılmasıyla mücadelede planlarını açıkladı. yardımcı olmayı planladıklarını açıkladı. Virüse karşı mücadelede fon sağlamak için en az 4 milyon dolar bağışta bulunma sözü verdi.

11. Google

Google, virüsün yayılmasına karşı savaş başka bir teknoloji devi. Kısa süre önce, herhangi bir enfeksiyon belirtisi göstermeleri durumunda bünyesindeki COVID-19 fonları oluşturdu.

Ayrıca, Google video konferans hizmeti olan “Hangouts Meet”i yaza kadar tüm G-suite müşterileri için kullanılabilir hale getirdi.

12.LinkedIn

LinkedIn kısa bir süre önce online kurslarından 16’sını ücretsiz hale getirdi.Kurslar, üretken kalma, yüz yüze olmadığınız zamanlarda ilişkiler kurma, sanal toplantı araçlarını kullanma, aile ve çalışma dinamiklerini sağlıklı bir şekilde dengeleme konularında ipuçları sunuyor.

13.UberEats ve DoorDash

UberEats ve DoorDash yakın zamanda bağımsız restoran ortakları için her türlü komisyon ücretinden feragat ettiklerini açıkladı. Duyuru ilgili taraflara e-posta yoluyla yapıldı ve pandemi sırasında sürücülerini ve müşterilerini güvende tutma planlarını da özetledi.

14.Adobe ayrıca plakaya yükseliyor

Adobe, pandemi sırasında hayatı biraz daha kolaylaştırmak için ellerinden geleni yapmayı planlayan başka bir teknoloji devi. Yüksek öğrenim vereceklerini ve K-12 kurumsal müşterilerinin öğrencilerine ve öğretmenlerine, Creative Cloud uygulamalarına, kendi evlerinden erişim imkanı sağlayacaklarını açıkladılar.

15.Loom

Bir video kayıt ve paylaşım servisi olan Loom, okullar kapalıyken öğrencilere ve öğretmenlere yardımcı olmak için görevini yapacağını açıkladı. K-12 okulları, üniversiteleri ve eğitim kurumlarındaki öğretmen ve öğrencilere ücretsiz hizmetler bu planlamaların içinde.

Türkiye’de de benzer girişimlerin haberini en kısa sürede yapmak dileğimizle…

Kaynak: https://interestingengineering.com/15-tech-giants-that-are-taking-action-to-fight-the-coronavirus-outbreak

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu