YAŞAM

Koronavirus Karantinalarının Tahmin Edilmez Olumlu Geri Dönüşü

Yukarıdaki fotoğraf Şubat 2020’de Pekin’de boş bir caddede çekildi. Çin’in ölümcül koronavirüsü kontrol altına alma çabası fabrikaların kapanmasına neden oldu, bu da milyonlarca işçi ve tüketicinin evlerinden çıkmasını engelledi ve sonuç olarak Çin’deki ölümcül hava kirliliğini azalttı. (Fotoğraf GREG BAKER / AFP Getty Images)

Yeni koronavirüs COVID-19’un neden olduğu küresel karantinalar, fabrikaları kapattı ve seyahatleri azalttı. Sonuç olarak iklimi ısıtan sera gazı miktarı ve dolayısıyla hava kirliliği çok büyük oranda azaldı.

Çevresel değişiklikler, insan göçü ve politika arasındaki etkileşimleri inceleyen ilk bilimsel araştırma kuruluşu olan Hugo Observatory’nin  yöneticisi François Gemenne’ ye göre karantina, kirliliği azalttığı için virüsün tehdit ettiğinden çok daha fazla sayıda hayatı kurtarabilir.

Gemenne, düşüncesini  “İlginç bir şekilde, atmosfer kirliliğinden ölümleri gözönünde bulundurursanız, sonuçta koronavirüsten dolayı alınan tedbirlerin bu konuda olumlu sonuçları olabileceğini düşünüyorum,” şeklinde belirtirken örnek olarak Fransa’da her yıl atmosfer kirliliğinden dolayı yaklaşık 48.000 kişinin hayatını kaybettiğini ve bu sayının Çin’de bir milyondan fazla olduğunu da ekledi.

Bilim adamları, hava kirliliğinin neden olduğu ölümlerin ABD’de yılda 100.000’den fazla olduğunu tahmin ederken Dünya Sağlık Örgütü’nün tahmini ise bu kayıpların dünya genelinde 7 milyona kadar çıktığı yönünde.

Henüz sınırlanamamış bir pandemi üzerine küresel kayıplar hakkında tahmin yürütmek büyük bir sorun. Akademik olarak henüz gözden geçirilmemiş ve aceleyle ortaya atılan en ürkütücü varsayımlara göre, kontrolsüz bir salgının toplamda milyonları etkileyebilir ve küresel anlamda büyük kayıplara neden olabilir. Daha güvenilir tahminlerde bu sayı çok daha az.

Bazı uzmanlar, bunu bir milyondan fazla insanı öldüren 1957’deki grip salgını ile karşılaştırmıştı. Elbette ki kontrol altına alındığında salgından kaynaklanan kayıplar çok daha az olacaktır.

Hava kirliliği ve küresel ısınmadaki azalma ile daha fazla insanın hayatı kurtulabilir.

Gemenne, Fransa 24 kanalındaki Tartışma (The Debate ) isimli programda, bu karantina önlemleri ile kurtulacak hayatların sayısının, pandemi nedeniyle kaybedilecek hayat sayısından daha fazla olacağını söyledi.

Gemenne’ye, göre,  daha az öldürücü olan virüse bu kadar şiddetli tepki verip daha fazla tehlikeli olan hava kirliliğine ise bu kadar zayıf tepki vermemizdeki tutarsızlık  üzerine durup düşünülmesi gerekiyor.

“Çok ilginç bir zamandayız. Beni en çok şaşırtan şey, bu koronavirüs hakkında almış olduğumuz önlemlerin, iklim değişikliği veya atmosfer kirliliği konusunda aldığımız önlemlerden çok daha sert olması ”dedi.

“Kendimize sormamız gereken soru şu: neden koronavirüsten iklim değişikliği, atmosfer kirliliği veya diğer tehdit türlerinden çok daha fazla korkuyoruz? Koronavirüsü bu kadar özel yapan şey, onun için tüm dünyayı kilitlemeye hazır olmamız mı?”

Bir Diğer Yazımız İçin: Koronavirus: Panik Yapmamanız İçin 10 Neden

Kaynak: ttps://www.forbes.com/sites/jeffmcmahon/2020/03/11/coronavirus-lockdown-may-save-more-lives-from-pollution-and-climate-than-from-virus/#28382e0c5764

Matematiksel

Nesibe Manav

Öğrendikçe büyüyoruz, hayallerimiz ve dünyamız güzelleşiyor. Öğrenmek, hayatı anlamak için pek çok pencere açıyor. Matematiğin öğrettiği şeylerden biri de ne kadar bilirsen o kadar az şey bildiğini farketmen. Öğrenmeyi seviyorum ve öğrendiklerini paylaşmak beni mutlu ediyor. O yüzden paylaşalım ki bilgimiz artsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu