GÜNDEM

Koronavirüs ile Mücadelede Singapur Modeli

Anahtar noktalar: hızlı aksiyon, kapsamlı testler ve amansız takip…

Çin’in en büyük ticaret ortaklarından Singapur salgının başlangıcında, Koronavirüs ile mücadelede model olarak alınmalıydı.

Aralık 2019’da ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs Mart 2020 itibarıyla 176 ülkeye yayılmış durumda. Şu an 219345 aktif vaka varken 8969 ölüm gerçekleşti. 85745 kişi tedaviye olumlu cevap verip virüsten kurtulmuş durumdadır.

En fazla vaka sayısı 80928 ile Çin’de görülürken, Çin’i 35713 vaka ile İtalya ve 17361 vaka ile İran izliyor. Ölümle sonuçlanan vaka sayısında da yine Çin 3245 vaka ile ilk sırada yer alırken, onu 2978 vaka ile İtalya ve 1135 vaka ile İran izliyor.

Peki Singapur ne durumda?

Çin’e olan coğrafi yakınlığı ve ticari ilişkileri sebebiyle Singapur en riskli yerlerden birisiydi. Aynı zamanda Çin’in önemli ticaret ortaklarından biri olarak koronavirüs ile erken tanıştı.

“Wuhan gribi” nin ilk resmi bildiriminden birkaç hafta sonra Singapur’da bir düzine vaka tespit edildi. Singapur bunun mevsimsel gripten daha fazlası olduğunu çok çabuk fark etti ve hızlı harekete geçti.

2002-2003 SARS virüsü deneyimine dayanan Singapur, SARS ve koronavirüsü birbirine bağlayan ortak noktaları bulmak için vakaları dikkatle izlemeye başladı.

Yeni bir vakanın tespit edildiği bir gün içinde yetkililer, bir kişiden diğerine bulaşmaya neden olan karmaşık enfeksiyon zincirini bir veritabanıyla bir araya getirdiler.

Şubat 2020 itibariyle, Singapur’da bir hükümet veya şirket binasına giren herkes koronavirüs yayılımını engelleme sürecini hızlandırmak için iletişim bilgilerini vermek zorundaydı.

Singapur’u bu salgında böyle bir rol model haline getiren sadece vakaları tespit etme ve neden olduklarını açıklama yeteneği değildi. Singapur, nükleik asit test kitlerini hızla geliştirdi ve ülkeye giriş limanlarına yerleştirdi.

Üç saat içinde, bireyler bulundukları yerde karantina altına alınırken, yetkililer ülkeye girmelerine izin vermeden önce virüs bulaşıp bulaşmadığını doğrulayabilir duruma geldiler.

Yani özetle Singapur durumu ciddiye aldı. “Bana bir şey olmaz, bize bir şey olmaz” demedi. Hızlıca aksiyon aldı.

Tüm vatandaşlarını takip altına aldı. Herkese testler uyguladı, özellikle ülkeye giriş-çıkışlarda kontrol noktaları kurdu ve insanları bulundukları noktalarda birkaç saatliğine karantinaya alıp, test uyguladı. Test kitlerinin üretimini hızlandırdı. Amansız bir takip başlattı…

Singapur’da halen tedavisi devam edin 196 vaka var, toplam 313 vakadan hiçbiri hayatını kaybetmedi.

Anbean yenilenen Koronavirüs verileri için…

https://www.worldometers.info/coronavirus/

Kaynak: https://www.technologyreview.com/s/615353/singapore-is-the-model-for-how-to-handle-the-coronavirus/

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu