GÜNDEM

Koronavirüs İle İlgili Bazı Şehir Efsaneleri

Şehir efsaneleri sadece bizim topluma has bir alışkanlık değildir. Dünya’nın neresine giderseniz gidin o bölgede gerçeğin dışında bir çok efsaneyle karşılaşacaksınız. Aralık ayından itibaren tüm dünyanın gündemine giren koronavirüs ile de ilgili birçok komplo teorisi ve şehir efsanesi üretilmiş durumda.

Biz de dünyada ve ülkemizde koronavirüs (COVİD-19) ile ilgili bazı şehir efsanelerini derledik.

Efsane 1: Nefesinizi on saniye tutabilirseniz koronavirüs hasta veya taşıyıcı değilsiniz!

YANLIŞ. Koronavirüse yakalanmış gençlerin çoğu nefesini on saniyeden daha fazla sürede tutabilir. Fakat hasta olan yaşlılar bu süre içinde nefesini tutamayabilir. Nefes tutmak koronavirüs ölçüm testi değildir!

Efsane 2: Koronavirüs ırklara göre bulaşıcılığı ve ölümcülüğü değişkenlik gösterir!

YANLIŞ. Coronavirüs neredeyse tüm ülkelere yayılmıştır. Bu gibi salgınların cinsiyet ve etnik yapıya göre değişkenlik gösterdiğine dair bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır.

Salgın hastalıkların ırk ve cinsiyete göre değişkenlik göstermediğine University of Chinese Academy of Sciences üniversitesinin National Center for Biotechnology Information’da almış olduğu 1000 genom üzerindeki ACE2 lokus verisi analiz edilmiş, Asyalıların diğer toplumlara göre ACE2 ekspresyonu anlamında farklılık göstermediği anlaşılmıştır.

Efsane 3: Koronavirüs havaların ısınmasıyla birlikte ortadan kalkacak!

YANLIŞ. Önceki pandemiler mevsimsel döngüyü takip etmiyorlardı. Yani mevsimlere göre değişkenlik göstermiyordu. Kuzey yarımküre yaza girerken, Güney yarımküre kışa girer. Dolayısıyla virüs küreseldir. Havaların ısınması sonucu yayılma hızının azalacağı yönünde sadece tahminler mevcuttur.

Efsane 4: Yaz ayların gelmesiyle birlikte sivrisinek ısırıkları ile daha fazla yayılır!

YANLIŞ. Bu enfeksiyon kan değil solunum yolu ile yayılır. Sivrisinekler veya diğer hayvanlar yayılmayı artırmaz.

Efsane 5: Koronavirüs ilk birkaç gün boğazda yaşar o yüzden burnunuza tuzlu su çekin ve gargara yapın. Bol bol sıcak içecekler tüketin!

YANLIŞ. Virüs göz, burun ve boğaz yolu ile vücuda girer ancak konakçı hücrelere nüfuz eder. Dolayısıyla yıkayıp boğazdan atamazsınız. Aksi halde boğaz ve mide yanması şikayetiyle hastanelik olursunuz. Aman dikkat.

Efsane 6: COVİD-19 biyolojik bir silahtır. Bu işin arkasında ABD ve Çin var!

YANLIŞ. Biyolojik silah iddiaları ve teorilerine ilişkin Edinburgh Üniversitesi ve Sydney Üniversitesinden bilim insanlarının katıldığı araştırma, Medicine isimli sağlık dergisinde yayımlandı. Araştırma sonuçları gösteriyor ki, günümüzdeki bilimin vardığı gelişmişlik seviyesi böyle bir biyolojik silah üretmek için yeterli değil.

Efsane 7: İş, araba kazaları veya diğer hastalıklar yılda binlerce insanı öldürüyor. COVİD-19 onlar kadar öldürmez!

YANLIŞ. İş, araba kazaları bulaşıcı değildir. Ağır küresel ekonomik tahribatlara neden olmamaktadır. Diğer hastalıkları referans almak yanlış olur. Bu şekilde düşünürsek dünya genelinde her sene ölüm oranları çok daha fazla olacaktır.

Efsane 8: COVİD-19 için el dezenfektanları, sabun ve sudan daha etkilidir!

YANLIŞ. Sabun ve su virüsü yıkar. Cilt hücrelerine nüfuz etmez. Dolayısıyla hücrelere zarar vermez. Fakat dezenfektanların içinde fazlasıyla kimyasal bulunmaktadır. Gereğinden fazlasının kullanımı vücuda zarar verir.

Efsane 9: COVİD-19’u öldürmek için en iyi yöntemlerden biri de kapı, pencere kollarını ve eve dışardan gelen her eşyayı dezenfektanla temizlemektir!

YANLIŞ. El yıkama ve 1 metre mesafeyi korumak alınabilecek en iyi yöntemdir. COVİD-19 hastasıyla temasta bulunmadığınız müddetçe sürekli temizlik paranoyasına kapılmanıza gerek yoktur.

Efsane 10:  Koronavirüs mutasyonu uğrayıp havaya karışır daha çok fazla yayılabilir!

YANLIŞ. Virüsler mutasyona uğrayabilir. Fakat bu durum onların bulaşma şekillerini değiştirmez.

Efsane 11: Koronavirüs’e yakalandıktan sonra bağışıklık kazandığımız için tekrar yakalanmayız!

YANLIŞ. Çin de bazı hastalar iyileştikten sonra ikinci defa yakalandıkları ortaya çıkmıştır. Kişinin bağışıklık kazanıp kazanmadığını da ancak 2021 de görebileceğiz.

Efsane-12: Bütün bu önlemler aşırı tepkidir! Virüs bize bir şey yapmaz!

YANLIŞ. Bunu daha çok gençlerde duyuyoruz. Enfeksiyon çok hızlı yayılıyor. Gençler ve çocuklar genellikle taşıyıcı da olsalar son verilere bakıldığında ölümler gerçekleştiğini görebilirsiniz. Dolayısıyla virüs her yaş grubunu doğrudan veya dolaylı olarak etkilemektedir.  

Virüs ile ilgili daha birçok şehir efsanesi duyacağız. Doğru bilgilere Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve ülkenin en üst mercilerinin kaynakları dışındaki bilgilere itimat etmemeliyiz. Bize düşen pay, virüs gerçeğini inkar etmemek, uzmanların önerilerini dikkate almak olacaktır.

Okumaya devam etmek için: Koronavirüs Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

Matematiksel

Serkan Göksal

2009 Anadolu Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliğine giriş yaptım. 2013’te mezun oldum. Üniversitede de okurken ortaöğretim kpss ile aynı üniversitede memurluk yaptım. Mezun olduğum ilk sene İstanbul’a öğretmen olarak atandım. 2015 yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde yüksek lisansa başladım. Tez hazırlama aşamasındayım. Eğitimin sorunlu olduğu bölgeden geldiğim için eğitime çok önem veririm. Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğuna inananlardanım. Öğrencilerime dediğim gibi eğitim ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı gidermek için çok çalışmalıyız. Çok okumalı ve çok merak etmeliyiz. Eğitimin yaşı yoktur. Hayat boyu devam eder. İnsanları, toplumsal olayları araştırmayı, incelemeyi çok severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu