GÜNDEM

Koronavirüs Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

Koronavirüs hakkında etrafta çok fazla yanlış bilgi dolanıyor. Bu yazıda okuyacağınız bilgiler ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanmıştır.

Koronavirüs İle İlgili Yanlış Bilinenler

1- COVID-19 virüsü sıcak ve nemli havaya sahip alanlar da dahil olmak üzere TÜM ALANLARDA bulaşabilir.

İklim ne olursa olsun, COVID-19’u bildiren bir bölgede yaşıyorsanız veya seyahat ediyorsanız koruyucu önlemler alın.

Kendinizi COVID-19’a karşı korumanın en iyi yolu sık sık ellerinizi temizlemektir. Bunu yaparak ellerinizde olabilecek virüsleri ortadan kaldırır ve gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunarak oluşabilecek enfeksiyonlardan kaçınırsınız.

2- Her yaştan insana koronavirüs bulaşabilir.

Yaşlı insanlar ve önceden mevcut tıbbi rahatsızlıkları olanlar (astım, diyabet, kalp hastalığı gibi) virüs yüzünden ciddi bir şekilde hastalanmaya karşı daha savunmasız olurlar.

3- Soğuk hava ve kar koronavirüsü öldüremez.

Normal insan vücut sıcaklığı, dış sıcaklığa veya hava durumuna bakılmaksızın 36.5 °C ila 37 °C arasında kalır. Kendinizi yeni koronavirüse karşı korumanın en etkili yolu, ellerinizi sıklıkla alkol bazlı el ovma ile temizlemek veya sabun ve su ile yıkamaktır.

4- Koronavirüs sivrisinek ısırıkları ile BULAŞAMAZ.

Yeni koronavirüs, enfekte bir kişi öksürdüğü veya hapşırdığı zaman üretilen damlacıklar ya da burundan tükürük veya akıntı damlacıkları yoluyla yayılan bir solunum virüsüdür.

5- Köpekler veya kediler gibi evcil hayvanların koronavirüs iletebileceğine dair kanıt yoktur.

6 –Sıcak banyo yapmak koronavirüsü engellemez.

Banyo veya duşunuzun sıcaklığından bağımsız olarak normal vücut sıcaklığınız 36.5 °C ila 37 °C arasında kalır. Aslında, aşırı sıcak su ile sıcak bir banyo yapmak, sizi yakabileceği için zararlı olabilir.

7 – El kurutma makineleri koronavirüsü öldürmede etkili DEĞİLDİR.

8 – Ultraviyole ışık sterilizasyon için KULLANILMAMALIDIR ve cilt tahrişine neden olabilir.

9 – Termal tarayıcılar insanların ateşi olup olmadığını tespit edebilir; ancak birisinin koronavirüs olup olmadığını tespit edemez.

10 – Vücudunuzun her yerine alkol veya klor püskürtme vücudunuza önceden girmiş virüsleri ÖLDÜRMEYECEKTİR.

11- Zatürreye karşı yapılan aşılar COVID-19 için etkili DEĞİLDİR.

Virüs o kadar yeni ve farklı ki, kendi aşısına ihtiyacı var. Araştırmacılar 2019-nCoV’ye karşı bir aşı geliştirmeye çalışıyor. Bu aşılar 2019-nCoV’ye karşı etkili olmasa da, sağlığınızı korumak için solunum yolu hastalıklarına karşı aşılama şiddetle tavsiye edilir.

12- Düzenli olarak tuzlu su ile burnu yıkamanın insanları koronavirüs enfeksiyonundan koruduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

13- Sarımsak sağlıklıdır; ancak sarımsak yemenin insanları koronavirüsten koruduğuna dair bir kanıt yoktur.

14- Antibiyotikler virüslere karşı KULLANILMAZ, antibiyotikler sadece bakterilere karşı çalışır.

Bununla birlikte, 2019-nCoV için hastaneye yatırılırsanız, antibiyotik alabilirsiniz, çünkü bakteriyel enfeksiyon mümkündür.

15- Bugüne kadar, koronavirüsü önlemek veya tedavi etmek için önerilen spesifik bir ilaç yoktur.

Ancak virüs bulaşmış olanlar, semptomları hafifletmek ve tedavi etmek için uygun bakım almalı ve ciddi hastalığı olanlara optimize edilmiş destekleyici bakım verilmelidir. Bazı spesifik tedaviler araştırılmaktadır ve klinik deneylerle test edilecektir. Dünya Sağlık Örgütü, bir dizi ortakla araştırma ve geliştirme çabalarını hızlandırmaya yardımcı olmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü web sitesindeki bilgileri aşağıdaki linkten kontrol edebilirsiniz:

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters

Matematiksel

Olgun Duran

Ömür boyu öğrencilik felsefesini benimsemiş amatör tiyatro oyuncusu, TEGV'de gönüllü aktivist; kitaplarından, doğaya hayranlığından, yeni yerleri görmekten, gittiği yerlerin kültürünü keşfetmekten ve bunların uğruna çabalamaktan vazgeç(e)meyen kişi...  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu