EĞİTİM

Koronavirüs Günlerinde Uzaktan Eğitim Nasıl Olacak?

Yeni tip koronavirüs nedeniyle dünya genelinde Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede örgün eğitime ara verildi. Okulların tekrar ne zaman açılacağı ise şimdilik belirsiz gözüküyor.

16 Mart itibarıyla ilkokullar, ortaokullar ve liseler için 1 hafta, üniversite öğrencileri için ise 3 hafta zorunlu tatil ilan edildiğini açıklandı. MEB’e bağlı kurumlar için 16 Mart haftası başlayacak olan zorunlu tatil, normal şartlar altında 6 Nisan’da başlaması öngörülen ara tatilin öne çekilmesi olarak ifade edildi.

Uzaktan Eğitim Konusunda Bilmeniz Gerekenler

 • Uzaktan Öğrenme Sistemi ilk kez uygulanacak ve tatilin 2. Haftası yani 23 Martta uzaktan eğitim başlayacak. Uzaktan Eğitim EBA aracılığı ile yapılacak.
 • Her sınıf düzeyinde yeni ders programları hazırlanacak ve yeni Haftalık ders programı en kısa zamanda eba.gov.tr üzerinden duyurulacak.
 • Okullar açıldığı zaman gerekirse yüzyüze telafi eğitimleri yapılacak.
 • Uzaktan eğitim için EBA’ya alternatif televizyon internet vb yöntemler de uygulanacak.
 • Ders Programları yarım gün ya da tam gün yapılabilecek.
 • YKS ve LGS hazırlıkları EBA üzerinden özel programlarla devam edecek.
 • EBA’ya ücretsiz erişim sağlanacak. Tüm veliler ve öğrenciler cep telefonlarına EBA yi indirerek aylık 3 GB’a kadar ücretsiz erişim hakkına sahip olacak.
 • EBA’da öğretmenler, öğrencileri ve sınıfları ile kendi gruplarını oluşturarak öğrencilere ödev gönderebilecek, takibini yaparak derslerini devam ettirecekler.
 • Öğretmenler ve yardımcı personel için de uzaktan mesleki gelişim programları düzenlenecek.
 • Uzaktan eğitim sürecine yönelik 7 gün 24 saat destek ve yönlendirme hizmetine 444 0 632 numaralı MEBİM Çağrı Merkezi üzerinden devam edilecek, buralardan veliler ve öğrenciler süreç hakkında bilgi alabilecekler.
 • Uzaktan eğitim 1 hafta olarak planlanıyor ama virüsün gelişim evresi doğrultusunda uzatma ve öğrencilerin sınavları da dahil olmak üzere tüm senaryolar hazır.
 • 21-22 Mart’ta 3 milyon öğrencinin gireceği, 400 binden fazla öğretmenin görev alacağı Açık Öğretim Kurumları sınavlarının ertelendi. Açıklamaya göre ertelenen sınav, yurtdışı da dahil olmak üzere Eylül 2020’de yapılacak ek sınavla birleştirilecek.
 • Üniversitelerde uzaktan eğitim 23 Mart tarihinde başlayacak. Eğitim şu an halihazırda 123 üniversitede bulunan Uzaktan Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZEM) üzerinden yapılacak. Altyapı konusunda eksiği olan üniversitelerimizin ihtiyaçları da YÖK koordinasyonunda diğer üniversitelerle işbirliği içerisinde giderilecektir. .

Uzaktan eğitimde öğrenci ve öğretmen motivasyonu önemli

Uzaktan eğitim planlama ve uygulama sürecinde, okullarda zorunlu tatil ve uzaktan eğitime geçişi Türkiye’den önce yaşayan Çin gibi ülkelerin deneyimlerini anlamak önemli olabilir.

Ani bir kararla uzaktan eğitime geçen öğrenciler şaşkınlık yaşayabilir ve kamuoyunda ya da çevrelerinde oluşan panik nedeniyle derse odaklanmaları zor olabilir. Bu nedenle, uzaktan eğitim teknolojileri kadar öğrenci, öğretmen ve veli motivasyonuna da odaklanmak da önemli olacaktır.

Bir diğer önemli konu ise oluşabilecek yalnızlık hissi. Çin deneyimini yaşayan uzmanlar, uzaktan eğitim sürecinde, öğrencilerin öğretmenleri ve sınıf arkadaşları ile zaman zaman da olsa canlı bağlantı kurabilmesinin daha verimli olabileceğine işaret ediyor. Bu durum öğretmenler için de geçerli. 

Türkiye dahil pek çok ülke uzun süredir dijital dönüşümün eğitime olan etkisini tartışıyordu. Yeni tip koronavirüs dijital dönüşüm, uzaktan eğitim ve eğitim sisteminde değişim ihtiyacı tartışmalarını hızlandırmış oldu.

Tüm dünya test aşamasında. Bu test, teknoloji yoluyla erişimi sağlamanın yanı sıra öğretmenler, öğrenciler ve veliler için bir kültürel dönüşüm gerekliliğini de içeriyor. 

MEB’in paylaştığı tüm olanaklara karşın içinde bulunduğu koşullar nedeniyle uzaktan eğitime dahi erişemeyen, erişme imkânı olsa bile yine içinde bulunduğu koşullar nedeniyle uzaktan eğitim araçlarını etkin izleyemeyen öğrenciler olabilir.

Risk altındaki bu grubun izlenmesi ve telafi eğitimi benzeri uygulamalarla desteklenmesi sağlanmalı. Benzer şekilde özel gereksinimi olan öğrenciler ve öğretmenler için seçeneklerin olması da önemli.

İzlenmesi ve tedbir alınması gereken bir konu da uzaktan eğitim sürecinin ardından sınıfta yaşanabilecek okula uyum ve devamsızlık riski.

Bu detaylar öncesinde yeni tip koronavirüse dair eğitimin paydaşlarını ilgilendirebilecek önemli kaynakları aşağıda derledik.

Ebeveynlerin bilmesi gerekenler neler? 

UNICEF çocuklar, aile ve arkadaşlarla yeni tip koronavirüs hakkında konuşurken yapılması ve yapılmaması gerekenleri detaylı bir şekilde paylaştı.

Web sayfasında çevrimiçi ortamda paylaşılan çok sayıda bilgi ile ilgili ne yapılmalı, enfeksiyon riski nasıl önlenebilir, seyahatte nasıl önlemler alınabilir, ailede bir bireye tanı konursa ne yapılabilir, zorbalık vb. sorunlarla nasıl başa çıkılabilir gibi çok sayıda sorunun yanıtı bulunuyor. 

Ruh sağlığını nasıl destekleyebiliriz? 

Dünya Sağlık Örgütü’nün 6 Mart tarihinde yayınladığı “Covid-19 Salgını Sırasında Ruh Sağlığı ile İlgili Dikkate Alınacak Hususlar” başlıklı notu Türkçe’ye çevrildi. 

Türk Psikiyatri Derneği Koronavirüs Hastalığı Salgını Sırasında Ruh Sağlığı ve Stresle Baş Etme başlıklı, Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) ise “Koronavirus Hastalığı Salgını Sırasında Ruh Sağlığını Koruma ve Stresle Baş Etme” başlıklı bir yazı paylaştı.

Bunlara göz atmanızı öneririz.

Yeni Koronavirüs (COVID-19) ile ilgili doğru bilgilere nereden erişilebilir? 

Teyit ekibi tarafından hazırlanan COVID-19 Postası, Sağlık Bakanlığı’nın Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün web sayfası ve Millî Eğitim Bakanlığı’nın EBA üzerinden yaptığı paylaşımlar takip edilebilir.

Yeni tip koronavirüs vakaları haritasına nasıl ulaşılabilir ? 

Birleşmiş Milletler web sayfasında düzenli olarak güncelleme yapıyor.

Yaşlılar ne yapmalı ve nasıl desteklenmeli?

Yaşlı Hakları Derneği Twitter hesabı aracılığıyla yaptığı paylaşım izlenebilir.

Eğitim ile ilgili güncel gelişmeleri takip etmeniz için bu yazının da alıntılandığı https://www.egitimreformugirisimi.org/ web sitesini de takip etmenizi öneririz.

Sağlıklı günler dileğimizle…

Okumaya devam etmek isterseniz: Uzaktan Eğitim İle Fırsatları Yakalamak Mümkün!

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim…Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere...Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim.Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı.Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı