Eğitim Bilimleri

Uzaktan Eğitim Nasıl Daha Verimli Olabilir?

Yaşadığımız küresel salgın, okulların yalnızca derslerin yapıldığı bir bina olmadığını hatırlattığı gibi öğretmenlerin dijital çağdaki rolünün nasıl dönüşmesi gerektiğini düşünmemiz için de bir fırsat sundu. Uluslararası Eğitim Teknolojileri Birliği (International Society for Technology in Education –ISTE) tarafından öğretmenler için hazırlanan standartlara göre öğretmenler, 21. yüzyıl becerilerini sergileyen ve aynı zamanda 21. yüzyıl için öğrenme deneyimleri tasarlayabilen bireylerdir. 21. Yüzyıl Becerileri için Ortaklık (Partnership For 21st Century Skills -P21) oluşumu, günümüzde en önemli görülen 21. yüzyıl becerilerini şu şekilde sıralıyor: iletişim, eleştirel düşünme, iş birliği ve yaratıcılık. Uzaktan eğitim deneyimleri sırasında öğrenciler yalnızca kavramları değil, 21. yüzyılda başarılı olabilmeleri için gerekli olan bu becerileri de dijital araçların etkin kullanımı sayesinde öğrenebilirler. Ancak bu amaca geleneksel öğretmen odaklı yöntemlerin biraz dışına çıkma becerisi gerekir…

Uzaktan Eğitim ve İletişim

Uzaktan eğitimde başarılı bir sonuç elde etmenin temelinde başarılı bir iletişim yer alıyor. Yapılan çalışmalar öğrenci – öğrenci etkileşimi, öğrenci-öğretmen etkileşimi ve öğrenci-içerik etkileşimi iyi tasarlanmış uzaktan eğitim derslerinin daha verimli olduğunu gösteriyor. Özellikle öğrencilerin sosyal ve birlikte çalışma becerilerinin de gelişmesi adına grup çalışmaları, iş birliğine dayalı problem çözme tekniklerini önem kazanıyor.

İletişim kadar önemli bir başka unsur ise uzaktan eğitim esnasında doğru dijital araçlara erişebilmek ve bunları kullanma becerisi geliştirmek. Yoğun bir sürecin ardından yaz tatiline geçilen bu günler, bu dijital araçları incelemek ve kullanmada beceri sağlamak, öğretmen arkadaşlarımız için avantaj sağlayabilir. UNESCO’nun hazırladığı listenin dijital araçların kapsamlı bir listesinin iyi bir kaynak olduğu söylenebilir. İlgilenenler için: https://en.unesco.org/covid19/educationresponse/solutions

Bu konuda kapsamlı bir dosya hazırlayan Bilim – Teknik Dergisi Haziran sayısında uzaktan eğitim süreçlerinde öğretmenler için bazı ipuçları yayınlamış. Daha çok kişiye erişebilmesi açısından bizde önemli bulduğumuz dört maddeyi sizlerle paylaşalım.

Uzaktan Eğitim İçin Tavsiyeler

Bütün içeriğinizi çevrimiçi ortama taşımaya çalışmayın.

Uzaktan öğretim sırasında veya sonrasında öğrencilerinizin derse gelmeden bir materyali incelemelerini istiyorsanız asla bir kitabın bütün bir ünitesini tarattığınız dokümanı sisteme yükleyip öğrencilerinizin bunu okumasını beklemeyin. Okumayacaklardır. Konuya dair ilgi çekici bir video bulun, rehber sorular ile tartışma forumu hazırlayın ve içerikle etkileşimi artıracak bir yöntem bulun.

Etkileşimi artırmak için uzaktan yapacağınız görüşmelerde öğrenci sayısını düşük tutun.

Mümkünse çalışmaları üzerine dönüt sağlayın. Bunun için ücretsiz video konferans programlarını (Zoom, Hangouts, Skype) veya var ise okulunuzun öğrenme yönetim sistemini kullanabilirsiniz, eğer yoksa Moodle, Google Classroom, Edmodo gibi ücretsiz platformları kullanabilirsiniz.

Öğrenciler arası etkileşimi ve sosyal bulunuşluğu artırın.

Grup çalışmaları aracılığıyla öğrencileriniz arasındaki iletişimi ve iş birliğini sürdürün. Bunun için de kullanabileceğiniz çok sayıda dijital araç mevcut.

Kazanımlarınız, aktiviteleriniz, dijital araçlarınız ve değerlendirmeniz arasında mutlak bir uyum olmasına özen gösterin.

İyi bir öğretimsel tasarım ancak bu uyum ile mümkün olabilir. Anlaşılan o ki, ilk deneyimsizliklerimizden ve hatalarımızdan dersler çıkartarak uzaktan eğitim konusunda kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Neyse ki önümüzde artık yeterli zaman var…

Göz Atmak İsterseniz

Matematiksel

Sibel Çağlar

Merhabalar. Matematik öğretmeni olarak başladığım hayatıma 2016 yılında kurduğum matematiksel.org web sitesinde içerikler üreterek devam ediyorum. Matematiğin aydınlık yüzünü paylaşıyorum. Amacım matematiğin hayattan kopuk olmadığını kanıtlamaktı. Devamında ekip arkadaşlarımın da dahil olması ile kocaman bir aile olduk. Amacımıza da kısmen ulaştık. Yolumuz daha uzun ama kesinlikle çok keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılarımıza da Bakmanızı Öneririz

Başa dön tuşu