ZİHİN AÇAN YAZILAR

Koronavirüs Günlerinde Sahtekarlara Prim Vermeyelim

Sosyal medyayı daha yoğun kullanmaya çalıştığımız bu günlerde doğru ve güvenilir bilgi kaynaklarımız ne yazık ki ahlaksızlık ve cahillikle tıkanabiliyor.

Bunun önüne geçebilmek ve de doğru olana tam zamanında ulaşabilmek için resmi kaynakların dışındaki hesaplara karşı dikkatli olmalıyız. Çünkü bazen birçok insan tarafından onaylanmış bilgilerin aslında asılsız olduğuna şahit olabilirsiniz.

Dikkatli olmanız için bu tür insanlarla ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum.

Yok Artık

Hikayeyi en başından ve uzun uzun anlatayım. Öncelikle gelin “Yok Artık” diyelim.

“Yok Artık” her ne kadar bir Türk filmi olsa da, bazı şeyler her ne kadar abartılarak anlatılıyor gibi gelse de olaylar günümüzde tam da bu hale dönüşmeye başladı.

Mesela filmde dikkatimi en çok çeken sahnede asıl haber; “bebek sahilinde, sıcaktan bunalıp denize rahatlamak için giren 43 yaşında bir adamın 50 metre sonra ancak çıkabildiğidir.” Oysa muhabir arkadaş bu haberi; “Bebek sahilinde denize düşen küçük çocuk Napoli’den çıktı” şeklinde haber yapmıştır.

Çünkü baştaki gibi yazarsa kimse okumayacaktır. Diğer türlü yazınca herkes okuyacaktır. Evet, böyle yazınca gerçekten de okuyorlar. Okuduktan sonra da inanıyorlar. Yani kandırılıyorlar.

Film devam ederken taksici “Böyle haberler uyduracağınıza neden gerçekleri yazmıyorsunuz ki, bende mesela bir sürü haber var” der. Muhabir tam cevap verirken sözünü yarıda bırakır: “Ben prensip olarak başkalarının uydurduğu haberleri…..” işte bu cümle bazı ahlak yoksunu muhabirlerin kendini savunma yöntemi oluyor.

Belli ki sayıları günden güne azalıyor ama Allah sizleri işini iyi yapmanın gururunu yalan haberlerle halkı kandırarak elde edilen şöhrete tercih eden muhabirlerle karşılaştırsın. Kötü niyetli muhabirlere ve kaynağı güvenilir olmayan haberlere itibar etmeyin.

Günümüzün yaygın iletişim ağları sahtekarlık yapmak isteyenlere sonsuz kapılar açıyor. Mesela diyelim ki sanal dünyada A’ ya yönelik bir saldırı oluyorsa bundan beğeni kapmaya çalışan asalak hesaplar da mevcut.

Bakıyorlar ki rüzgar o yönde esiyor, başlıyorlar tükürmeye. Artık nereye denk gelirse. Yetmiyor tekrar tekrar aynı şeyi yazıyorlar. Bazen düzeltip makyaj yapıp tekrar yazıyorlar. Hazır rüzgar o yönde ya, ne düşerse paylarına o kardır diyorlar.

Okuma Önerisi: Yeni Bir Stres Kaynağı: Sosyal Medya

Söylemek zorundayım ki her ne yazıyor ya da ne kadar beğeni alıyorsanız alın sizin yaptığınız da halkı kandırmaktır. Kaç beğeni ya da yorum alırsa alsın bırakın kaynağının güvenilir olmasını, kaynağı belirtilmeden uydurulan ve sizi endişeye ya da özellikle kötümserliğe itebilecek bilgileri okuyorsanız lütfen emin olmadan inanmayın. Böyle bilgilere itibar etmeyin.

Tüm bunlar bir yana sosyal medyada bir de beğeni ve takip grupları oluşmaya başlamış. Bunu da yeni öğrendim. Büyük takipçileri olan hesaplar kendi aralarında birleşiyor ve A’ nın yazdıklarını beğenin şeklinde bir algı oluşturmaya çalışıyorlar.

Ertesi gün B’ nin yazdıklarını beğenin diyorlar. Sonra vatandaş olarak çıkıp bir bakıyoruz alelade bir paylaşım, önemsiz bir söz hatta belki de çalıntı bir şey on binlerce kişi tarafından beğenilmiş.

Bu tür sanal mafyalara karşı da sizleri uyarmalıyım. Onlara itibar etmeyin.

Hepsi bir yana son olarak da bilgi bir yana insanların cebine gözünü diken ahlaksızlar var. Onların da en sık kullandığı yöntem sizlere para kazandığınızı söyleyerek kredi kartı bilgilerinizi istemeleridir.

Özellikle koronavirüs çıktı çıkalı para dağıtıldığı için ya da bayram ikramiyelerinin hesabınıza yatması için sizlerden kart ve kişisel bilgilerinizi isteyebiliyorlar.

Özellikle bankaların internet şubelerini taklit etmeye çalışan bu hesaplara dikkat edin. İtibar etmeyin. Kendinizi koruyun. Sadece ama sadece resmi kaynaklardan açıklanan verilere itibar edin.

Sağlıklı günler dileğimizle…

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Selami Öktem

Pahom'uyum Tolstoy'un, az biraz diye diye, Güneşine yaklaştıkça ışığını kaybeden yıldızıyım...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı